ZLATÁ ULIČKA TAKÉ V TURNOVĚ?

1

Po Pražském hradu by mohla další „Zlatá ulička“ vyrůst také přímo v centru Turnova. Jedná se o léta před veřejností skrytou chátrající pasáž přímo pod radnicí s vchodem z ulice A. Dvořáka. Díky snaze jednatele Kulturního centra Turnov Davida Peška by mohlo být oživeno stejně jako pasáž zapomenuté „Turnovské dílo“, což v minulosti bývala aktivita, která slučovala všechny významné turnovské kumštýře. V pasáži by mohly vzniknout krámky a dílničky výtvarníků, šperkařů a kamenářů s propojením do zadního traktu domu na náměstí vedle radnice, ve kterém mj. sídlí banka Moneta. Vznikla by tak umělecká ulička vzdáleně připomínající tu na Pražském hradě.

Pasáž pod radnicí

„Pasáž pod radnicí je jedno z míst v Turnově, na které nejsem hrdý,“ uvedl při projednávání dalšího osudu těchto prostor na srpnovém zasedání zastupitelů starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Podle něho má toto zákoutí svoji atmosféru, bohužel zatím jakékoli snahy o rekonstrukci či úpravu narazily na nesouhlas sousedů. Až nyní to vypadá, že k dohodě může dojít. Pasáž by mohla být dokonce průchozí až na náměstí. „Jednatel kulturního centra David Pešek přišel s nápadem oživení Turnovského díla a dokonce má předběžný souhlas místních výtvarníků a šperkařů, že by zde turistům v sezoně předváděli svůj um,“ shrnul starosta. V patře pasáže by dokonce mohla být malá městská galerie. Zatím není vůbec jasné, na jakou částku by rekonstrukce pasáže přišla, předběžně je to někde mezi čtyřmi a deseti miliony, více odpovědí by přinesly studie, resp. projektová dokumentace. Na pasáž je vydán dosud platný demoliční výměr…

Patro pasáže. Tady by mohla být galerie

V diskuzi zastupitelů myšlenku podpořil Josef Uchytil (Turnov potřebuje změnu): „Když návštěvník hledá na internetu, tak v případě Turnova najde konstatování, že je to město drahých kamenů, ale kromě galerie Granát mnoho možností, jak šperkaře vidět při práci, nemá.“ Šárka Červinková z ČSSD byla trochu rozpačitá z poměrně vysoké částky, kterou rekonstrukce zatíží rozpočet města. „V červnu jsme odsouhlasili rozšíření informačního centra, kde má být i galerie, tady bude další galerie. Ani v prioritách zastupitelů jsme úpravu pasáže neměli, nechala bych to tedy na rozhodnutí až zastupitelstvu v dalším funkčním období.“ Podle starosty ale dokumentace stejně dřív než za rok hotová nebude, takže o projektu budou rozhodovat až zastupitelé vzešlí z voleb v příštím roce.
Místostarostka Petra Houšková (Nezávislý blok) připomněla, že prostory jsou v samém centru města, mnozí ani nevědí, jak pasáž vypadá. Podle ní je to místo, které si opravu určitě zaslouží a projekt „Turnovského díla“ je aktivita, kterou by bylo dobré podpořit. „Lepší je dát 700 tisíc za projektovou dokumentaci než stejnou částku za demolici,“ lakonicky na závěr diskuze konstatoval Josef Uchytil.

V hlasování 17 přítomných zastupitelů odsouhlasilo obnovu pasáže, odbor správy majetku má za úkol postupné zpracování projektové dokumentace. Dva zastupitelé se hlasování zdrželi, ani jeden nebyl proti.

Viz také anketa zastupitelů, kterou přineseme následně.

Vnitřní prostory

Zajímavost k tématu z nedávné historie:
HLASY A OHLASY TURNOVSKA, ŘÍJEN 2002: Bude zdevastovaná pasáž pod radnicí už konečně něčemu smysluplnému sloužit? Ještě před deseti lety tu bylo pár fungujících krámků, minilab, kadeřnictví ad. Když se začátkem 90. let začalo s opravou radnice a posléze domů čp. 2, 3 a 4 na náměstí, opakovaně se hovořilo, že právě v pasáži by mělo vzniknout malebné zákoutí s minikrámky a příjemným posezením. Jenže. Jakoby toto malebné zákoutí bylo začarované. Pasáž pomalu opouštěli podnikatelé, kteří již odmítali platit nájem ve zdevastovaných a hlavně podmáčených prostorách a vize se začala pomalu vytrácet, až se vytratila úplně. A tak již nějaký čas máme přímo v centru města krásné prostory, které by mohly sloužit místním i turistům, úplně vybydlené!
Řešení se konečně na svém nedávném zasedání ujala rada města, když rozhodla do února příštího roku (2003) objekty v pasáži zbourat a začít jednání se soukromými vlastníky o smysluplném využití celého prostoru. Doufejme, že tato aktivita je míněna vážně a třeba už v příští turistické sezoně budou příjemné obchůdky v pasáži lákat návštěvníky. Uvidíme…

Pasáž z nadhledu

Vchod do pasáže z náměstí průchodem kolem banky Moneta

Vchod ze zadního traktu banky

Vchod do pasáže pod radnicí z ul. A. Dvořáka

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

1 komentář

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.