TJ TURNOV SDRUŽUJE V 18 ODDÍLECH TÉMĚŘ 1 400 ČLENŮ

0

Uprostřed března se uskutečnila řádná valná hromada Tělovýchovné jednoty Turnov. Jak uvedl předseda TJ Tomáš Mareš, po omezeních souvisejících s pandemií koronaviru by mohla činnost jednoty probíhat jako dříve, nebýt nárůstu cen energií a dalších neblahých vlivů, se kterými se musíme potýkat všichni. O úsporách a nových projektech uvažuje i vedení TJ. Je to především záměr umístění fotovoltaiky na střeše haly ve Skálově ulici, dojde na výměnu osvětlení za úsporné LED žárovky. Změny proběhnou nejen v hale, TJ spravuje dohromady sedm sportovních areálů. Všichni se snaží jednotlivá sportoviště co nejlépe udržovat.

„Po dlouhých projektových přípravách se nám podařilo dotáhnou do konce záměr výstavby beach volejbalových kurtů pod atletickým stadionem. Jejich výstavba již začala, v létě mají být kurty ve zkušebním provozu,“ uvedl Mareš (více ZDE). Ten zároveň poděkoval i městu Turnov za finanční podporu ve výši 700 tisíc Kč, měla by být ještě čerpána dotace z ministerstva školství. Celkové náklady na výstavbu těchto kurtů a cvičebních ploch jsou zhruba 3,6 mil. Kč, přičemž část prací probíhá svépomocí. Pozemky bezúplatně pronajal Sokol Turnov.

Vedoucí TJ Filip Stárek přednesl zprávu o hospodaření. „Kdo si myslel, že společnost včetně TJ bude moci po koronaviru normálně fungovat, ten byl bohužel předčasný optimista. Napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022 zásadně změnilo mnoho věcí viditelných – inflace, ceny energií – i neviditelných – celková nejistota a obavy ve společnosti. Změna cen energií TJ zasáhne naplno až v tomto roce, protože část z nich je ještě tzv. zastropována. Nicméně jsme už museli dopředu reagovat zvýšením nájmů všech našich zařízení včetně Sportcentra,“ uvedl Stárek.

V roce 2022 TJ Turnov hospodařila s obratem včetně dotací ve výši zhruba 13 mil. Kč na výdajové i příjmové straně a rok zakončila s kladnými zůstatky na provozním i oddílovém účtu. Z pohledu dotací je zásadní ta z Národní sportovní agentury a dotace z města Turnova a Libereckého kraje. Hlavním investičním projektem letošního roku je výstavba beach volejbalových kurtů. Z dalších aktivit je to potom záměr na instalaci fotovoltaických panelů na střeše haly TJ, což by podle prvního odhadu mělo přijít na zhruba 4 miliony Kč s návratností do šesti let. Dojde na výměnu osvětlení za úspornější, do budoucna se počítá s úpravou areálu loděnice a šaten házené v areálu mezi mosty v Palackého ulici. (Mimochodem – úspěšný turnovský oddíl házené žen už je bohužel posledním ženským oddílem v Libereckém kraji!)

Z hostů valné hromady starosta města Tomáš Hocke všem členům TJ poděkoval zejména za výbornou reprezentaci města, starosta Sokola Milan Hejduk zmínil, že v příštím roce je čeká sokolský slet, který bude probíhat na sousedním atletickém stadionu. O sportování v sokole je v poslední době mimořádný zájem, dokonce museli omezit počty zájemců na jednotlivých hodinách. Zdejší sokolská jednota je největší v kraji.
Lumír Šubert, zastupitel města a nový předseda sportovní komise je, jak zaznělo, člověk, ke kterému se upírají zraky sportovních činovníků ve městě, protože je třeba nově nastavit systém dotací jednotlivým sportovním organizacím a oddílům. „Hlavním úkolem města je dle mého údržba a rozvoj sportovišť, případně dořešení a dofinancování toho, co by měl jinak udělat stát. Postupně se sejdu se všemi sportovními spolky ve městě, budu chtít slyšet jejich názory na úpravu pravidel,“ řekl Šubert.
Jak zaznělo v závěrečné volné diskuzi, Turnov je mj. unikátní tím, že nabízí velmi širokou paletu sportů pro mládež, širší i než daleko větší města.

V rámci poděkování úspěšným sportovcům došlo také v případě oddílu musherů na představení nového plemena evropských saňových psů. Fenka se jmenuje Malia a jezdí s ní Viktorie Půlpánová. (Mushing je jízda na saních, kolečkové káře či na lyžích se psím spřežením či jednotlivým psem.)

Ve správě Tělovýchovné jednoty Turnov jsou tato sportoviště: sportovní hala a Sportcentrum ve Skálově ulici, volejbalový areál, tělocvična Daliměřice, hřiště v Daliměřicích, loděnice a chata Kořenov. Mezi nejúspěšnější oddíly patří florbalisté a futsalisté, oddíl házené, volejbalu, basketbalu, kanoistiky, silového trojboje a klasického boxu či kick boxu. Výjimečné postavení má v rámci TJ oddíl orientačního běhu a radiového orientačního běhu, který má ve svých řadách reprezentanty ČR, mistry světa i Evropy. Samostatnou kategorií je pak oddíl mushingu (Musher Club Český ráj), který pod hlavičkou TJ Turnov sdružuje nejlepší mushery v ČR vozící medaile i ze světových šampionátů zejména v moderních disciplínách.
Nově byl pod hlavičkou TJ založen oddíl stolního tenisu v tělocvičně v Daliměřicích.

Vrcholem valné hromady bylo poděkování sportovcům TJ všech věkových kategorií

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.