POZVÁNKA NA MÍSTO, KDE SE ZASTAVIL ČAS

0

Běsnění další vlny pandemie koronaviru, vyhrocená mezinárodní situace s hrozícím válečným konfliktem na východě Ukrajiny, před námi je patrně další omezení společenského života, o Vánocích bude lépe, když se budeme co nejméně setkávat. Spory očkovaní vers. neočkovaní se svými nepřekročitelnými argumenty, nadávky zdravotníkům, zvyšování cen energií, zvyšování cen všeho kolem nás obecně. Třeba ceny nemovitostí už jsou vysoko nad realitou Česka 2021. A takto by šlo pokračovat dál a dál.

Někdy má člověk chuť těm zprávám alespoň na chvíli utéci, ale současně nesedět doma. Procházka do Českého ráje, ale i návštěva třeba Dlaskova statku v Dolánkách potom může působit jako balzám.

Probíhající vánoční výstava na statku nabádá: Zastavte čas! Tradice našich předků, kde vše mělo své místo, a to jak v životě, tak i na svátečním štědrovečerním stole. Může to být i inspirativní. Statek je otevřen od přízemí po půdu, ve všech místnostech najdete výjevy spojené s dobou, kdy svět ještě nebyl tak úplně „vymknutý z kloubů“. Někdo možná řekne, že instalace je až moc tradiční, žádné interaktivní digitální vymoženosti. Pravda. Zato je tu výborná „paní domácí“, která návštěvníkům dovede poutavě vyprávět o historii místa a životě lidí, kteří tu byli před námi. Nestačí to?

VÁNOCE NA DLASKOVĚ STATKU
Vánoční expozice na Dlaskově statku. Sváteční atmosférou dýchne na návštěvníka vánočně laděná světnice, kde se návštěvník seznámí s podobou a vývojem tradiční lidové výzdoby v období Vánoc. Návštěvníci mohou také obdivovat expozici „Kolovrátek, stav i jehla“ věnovanou tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří.
Dlaskův statek je otevřen veřejnosti od středy 1. do čtvrtka 30. prosince v době od 9.00 do 16.00 hod. Otevřeno je denně mimo pondělí a sváteční dny (24. 12., 25. 12., 31. 12. 2021 a 1. 1. 2022 – zavřeno). V lednu je Dlaskův statek uzavřen.

Snímky jsou z letošní vánoční výstavy na Dlaskově statku

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.