ANTIMONY 74

0

Zhruba tři desítky lidí se v desetistupňovém mrazu přišly v sobotu 7. ledna poklonit na náměstí do Rovenska pod Troskami památce hrdinů z paraskupiny Antimony, Františku Závorkovi a Lubomíru Jasínkovi, kteří v lednu 1943 raději volili dobrovolnou smrt, aby tím mj. uchránili Rovensko od osudu Lidic a Ležáků. Od těchto tragických událostí letos uplynulo 74 let. Tyto zásadní chvíle v životě městečka pod Troskami připomněla starostka Jiřina Bláhová:

„Tito mladí muži dobrovolně položili život za nějaké ideály. Za nadějnou budoucnost, za lepší zítřky. Co však nastalo v poválečných letech. Represe, čistky, diktatura, násilí, nadvláda. A tak si říkám: Kdyby to věděli, stála by jim nejvyšší možná oběť za to? Uplynuly desítky let. Konečně jsme docílili svobody a demokracie. A já cítím povinnost nás všech, už kvůli těmto mladým mužům a statisícům dalších, postavit se k naší společné budoucnosti zodpovědně. Vnímám nutnost být obezřetní, zodpovědní a naši svobodu a demokracii si chránit. Chránit naši bezpečnost, obzvlášť v této době. Poučit se z minulosti a nedopustit, aby nás ohrozila nějaká další vlna -ismu, jako byl fašismus a další násilná hnutí a ideologie.“

Setkání v Rovensku pod Troskami se zúčastnili zájemci o vojenskou historii, bývalí členové misí UNPROFOR, pravidelně zde také potkáte starostu Malé Skály Michala Rezlera.

Tradičně byli na místě členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar v dobových uniformách, jimž patří každoroční hlavní poděkování za přípravu pietního setkání. Podle prezidenta klubu Viléma Fencla je nutné hrdinství parašutistů stále připomínat. Oni, na rozdíl od nás, nevěděli, jak válka dopadne. Přesto neváhali položit svůj život za ideály, které jim byly blízké.

Rotu Nazdar letos čeká několik vzpomínkových akcí na výsadek Silver A, který operoval na Pardubicku a jehož zpravodajská síť zasahovala až do Českého ráje. „Projekt se jmenuje Libuše volá Londýn – podle vysílačky, kterou měli parašutisté k dispozici. Máme její věrnou kopii a v průběhu roku budeme vysílat depeše z míst a v časech, jak své úkoly plnili parašutisté za II. světové války,“ přiblížil Fencl. Více najdete na www.rotanazdar.cz.

Související články (celkem 27)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.