Zhruba tři desítky lidí se v desetistupňovém mrazu přišly v sobotu 7. ledna poklonit na náměstí do Rovenska pod Troskami památce hrdinů z paraskupiny Antimony, Františku Závorkovi a Lubomíru Jasínkovi, kteří v lednu 1943 raději volili dobrovolnou smrt, aby tím mj. uchránili Rovensko od osudu Lidic a Ležáků. Od těchto tragických událostí letos uplynulo 74 let. Tyto zásadní chvíle v životě městečka pod Troskami připomněla starostka Jiřina Bláhová:
„Tito mladí muži dobrovolně položili život za nějaké ideály. Za nadějnou budoucnost, za lepší zítřky. Co však nastalo v poválečných letech. Represe, čistky, diktatura, násilí, nadvláda. A tak si říkám: Kdyby to věděli, stála by jim nejvyšší možná oběť za to? Uplynuly desítky let. Konečně jsme docílili svobody a demokracie. A já cítím povinnost nás všech, už kvůli těmto mladým mužům a statisícům dalších, postavit se k naší společné budoucnosti zodpovědně. Vnímám nutnost být obezřetní, zodpovědní a naši svobodu a demokracii si chránit. Chránit naši bezpečnost, obzvlášť v této době. Poučit se z minulosti a nedopustit, aby nás ohrozila nějaká další vlna -ismu, jako byl fašismus a další násilná hnutí a ideologie.“
Setkání v Rovensku pod Troskami se zúčastnili zájemci o vojenskou historii, bývalí členové misí UNPROFOR, pravidelně zde také potkáte starostu Malé Skály Michala Rezlera.
Tradičně byli na místě členové Klubu vojenské historie Rota Nazdar v dobových uniformách, jimž patří každoroční hlavní poděkování za přípravu pietního setkání. Podle prezidenta klubu Viléma Fencla je nutné hrdinství parašutistů stále připomínat. Oni, na rozdíl od nás, nevěděli, jak válka dopadne. Přesto neváhali položit svůj život za ideály, které jim byly blízké.
Rotu Nazdar letos čeká několik vzpomínkových akcí na výsadek Silver A, který operoval na Pardubicku a jehož zpravodajská síť zasahovala až do Českého ráje. „Projekt se jmenuje Libuše volá Londýn – podle vysílačky, kterou měli parašutisté k dispozici. Máme její věrnou kopii a v průběhu roku budeme vysílat depeše z míst a v časech, jak své úkoly plnili parašutisté za II. světové války,“ přiblížil Fencl. Více najdete na www.rotanazdar.cz.
Související články (celkem 32)
- ANTIMONY S JEDNOU VELKOU SKAUTSKOU VÝZVOU
- ANTIMONY 82
- ANTIMONY SOUKROMĚ ANEB POCTA „BEZEJMENNÝM“
- PŘIPOMÍNÁNÍ PŘÍBĚHU TĚCH, KTEŘÍ SE V MINULOSTI ROZHODLI SPRÁVNĚ
- ANTIMONY 81
- LIDÉ SI PŘIPOMNĚLI HRDINSTVÍ PARAŠUTISTŮ ZA II. SVĚTOVÉ VÁLKY S ODKAZEM NA DNEŠEK
- GRIPENY NAD ROVENSKEM
- POZVÁNKA NA ANTIMONY 80
- ANTIMONY 79
- LEDNOVÉ ANTIMONY V ROVENSKU POD TROSKAMI: TRADICE, KTERÁ ZAVAZUJE
- ANTIMONY V ROVENSKU A SYNAGOGA V TURNOVĚ, CO MAJÍ SPOLEČNÉHO?
- ANTIMONY 75
- ANTIMONY 75
- ANTIMONY 74
- ANTIMONY 73
- DEMOKRACIE, VLASTENECTVÍ, ODVAHA, VLAST… SLOVA, KTERÁ V TĚCHTO DNECH DOSTÁVAJÍ NOVÝ VÝZNAM
- NEDĚLE 13. DUBNA: MALÁ SKÁLA SE POKLONÍ ČESTMÍRU ŠIKOLOVI
- VZPOMÍNKA NA ANTIMONY ZÍSKALA NOVÝ ROZMĚR
- POSLEDNÍ TEČKA ZA ANTIMONY 70. ŘÍKÁ SE, ŽE JSME BYLI NÁRODEM KOLABORANTŮ. NEBYLO TOMU TAK, ŘÍKÁ VOJENSKÝ HISTORIK EDUARD STEHLÍK