ZEMSKÝ RÁJ 2010 ANEB SVÁTEK FOTOGRAFIE V TURNOVĚ

0

V sobotu 6. března ve 14.00 hodin bude slavnostně zahájena výstava nejlepších prací 18. ročníku mezinárodní fotosoutěže Zemský ráj. Soutěž vznikla v roce 1980 jako regionální s názvem Český ráj. Již tehdy byla zaměřena kromě fotografií výtvarných také na fotografii tzv. ekologickou, která má diváka přimět k tomu, aby přemýšlel o tom, jak se chová k životnímu prostředí a ke svému okolí. Z původně regionální přehlídky se fotosoutěž stala pro velký zájem celostátní a nyní je již několik ročníků vyhlašována pro autory z celé Evropy.

Proto byla i přejmenována za ráj ZEMSKÝ. V roce 1995 obdržel za organizování této fotosoutěže turnovský fotoklub Safír prestižní cenu prezidenta firmy Olympus pana Toshiro Shimoyamy. Od 16. ročníku je spolupořadatelem i Ministerstvo životního prostředí České republiky.

„Tato soutěž je výjimečná tím, že jsou zde prezentovány krásné fotografie z celého světa a vedle nich můžeme vidět naprostou devastaci nejen přírody, ale i toho, co si člověk vytvořil pro vlastní potřebu fyzickou i duševní,“ uvádí Břetislav Jansa, předseda turnovského fotoklubu Safír.

 

Výsledky 18. ročníku bienále fotosoutěže „ZEMSKÝ RÁJ“:

Do soutěže bylo zasláno 395 fotografií od 36 autorů ze tří zemí Evropy. Do kategorie A (chráněná území světa) přišlo 286 snímků, do kategorie B (životní prostředí) 109 snímků. Porota zasedala ve složení: Jan Symon – fotograf, Ministerstvo životního prostředí České republiky, Milan Sedláček – SČF, NIPOS-ARTAMA, Vratislav Hůrka – fotograf, Břetislav Jansa – fotograf, pořadatel.

 

Kategorie A

Zlatá medaile: Ing. Ctibor Košťál (Trutnov) – za seriál sám na zemi

Stříbrná medaile:  Václav Lahovský (Stráž pod Ralskem) – za soubor fotografií

Bronzová medaile: Miloš Kirschner (Jablonec nad Nisou) – za soubor fotografií

Čestná uznání: Vojtěch Jindráček z Desné, Radka Staňková z Turnova, František Látal ze Zlína, Iva Benešová z Mladé Boleslavi, Eva Stanovská z Chrudimi   

 

Kategorie B

Zlatá medaile: Radek Burda (Ohrobec) – za snímky „Albánské haldy“

Stříbrná medaile: Jiří Durdík (Praha) – za seriál „Eden“ 1-4

Bronzová medaile: Zdeněk Lín (Liberec) – za snímek „Jizerky přes smogový Liberec“

Čestné uznání: Radka Staňková (Turnov) – za seriál „Střeleč“

                                           

Putovní cenu pro autora z Euroregionu Nisa získal Miloš Kirchner, cenu Ministerstva životního prostředí Radek Burda.

 

Fotosoutěž ZEMSKÝ RÁJ je pořádána pod záštitou Ministerstva životního prostředí, za podpory Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, Města Turnova, Galerie – U Turnov a Foto Jansa.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.