KAUZA JEDLE PŘED HRADEM VALDŠTEJN

0

Nápad pokácet vzrostlou jedli obrovskou před vstupem do hradu Valdštejn probudil „zelené“ občanské aktivisty. Na toto téma jednala i komise pro životní prostředí města Turnov a Správa CHKO Český ráj. Jedle se kácet nakonec nebude, nicméně v okolí hradu nějaké stromy padnou, resp. již padly. „Je to trochu moje vina, ale procházeli jsme s Eliškou Gruberovou (jednatelka nové organizace Turnovské památky a cestovní ruch – pozn. aut.), která má hrad na starosti, co je potřeba před sezonou udělat a narazili také na problém výhledu na hrad z prostoru kiosku v předhradí. Tady výrazně pohledově vadí vzrostlá jedle přímo u vstupu na most, problémem jsou také větve dvou buků, které narušují hradební zeď. Zeptáme se tedy komise pro životní prostředí a dalších orgánů, co tomu říkají, byl závěr schůzky,“ shrnul starosta města Tomáš Hocke.

Město poté jednalo s památkáři, kteří s případným pokácením jedle problém neměli a u buku chtěli provést pouze redukční řez, proti pokácení jedle se důrazně postavila komise pro životní prostředí města. Podle Správy CHKO v současnosti probíhá úprava zeleně v okolí hradu, některé stromy již byly pokáceny – jedná se o nepůvodní druhy. I jedle sem druhově nepatří. „Bude tady ale stát dál, žádost o projednání jsme stáhli, i tak již letos máme na hradě a v jeho okolí naplánováno poměrně dost aktivit,“ doplnil starosta.

V plánu je výstavba malého objektu jako zázemí parkoviště pod hradem, opravena bude fasáda na objektu občerstvení v předhradí, opravovat se bude jeden ze skalních bloků, zpřístupněna má být bývalá konírna.

201502171835_zap_56_2015_valdstejn

V souvislosti s prokácením zeleně v okolí hradu někteří odborníci uvádějí, že ostatní stromy díky většímu množství světla rychleji porostou. Bude se to týkat i jedle před hradem. Ta je nyní vzrostlá akorát tak, aby neomezovala vstup na most k hradu. Jestli spodní větve narostou další desítky centimetrů, už to asi problém bude a na toto téma to asi nebylo poslední slovo… (Mluvilo se také třeba o tom, že jedle by jednou mohla posloužit jako vánoční strom na náměstí.)

V této souvislosti je také dobré zaznamenat, že existuje nová, rámcová studie úpravy prostoru kolem občerstvení a vstupu do hradu. Pravdou je, že dát určitý řád chaoticky zaparkovaným autům svatebčanů a mezi nimi odloženým kolům cyklistů by nebylo zase tak od věci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.