DEFINITIVNÍ TEČKA ZA FOTBALOVÝM PODZIMEM NA TURNOVSKU: ROZHOVOR S TRENÉREM FK PĚNČÍN-TURNOV, POHLED DO DALŠÍCH TÝMŮ V REGIONU

0

Úspěšný podzim FK Pěnčín-Turnov očima trenéra Emila Šafáře. Více než slušné 3. místo, 9 výher, 2 remízy a 4 prohry. Nahráno 29 mistrovských bodů při skóre 36:19. Taková je bilance fotbalistů FK Pěnčín-Turnov po podzimní části  dalšího divizního ročníku. Tato soutěž se v srdci Českého ráje hraje již sedmým rokem a v novodobé historii turnovské kopané jde zatím o nejlepší umístění modro-bílého týmu. O jeho další perspektivě jsme při hodnocení podzimu hovořili s mužem nejpovolanějším, hlavním trenérem Emilem Šafářem. Právě on byl před sedmi lety u postupu do divize, kterou pak za sportovní veřejnosti známých okolností pro Turnov zachraňoval, aby nyní mohl být i nadále jednou z hlavních postav zdejší fotbalové renezance.

* V TvA zajisté ještě zmíníme další strůjce současného úspěchu jako např. prezidenta klubu Jaroslava Knížka či sportovního ředitele Jiřího Šteffana, ale pojďme ke sportovní stránce věci. Jak je hlavní kouč spokojen s výsledky dosaženými jeho svěřenci?
Vzhledem k výše uvedenému určitě. Ale fotbal byl, je, a bude odjakživa kolektivní záležitost. Aby byl klub úspěšný a zvlášť v dnešní době dobře fungoval, musí do sebe spolehlivě zapadat všechna kola v soukolí. Správci počínaje, přes trenéry mládežnické základny a členy jednotlivých realizačních týmů konče. Áčko má do jara dobře našlápnuto, výrazně se zkvalitnila hra B týmu, u něhož působí Pepa Petřík a špatně si nevede ani náš dorost, vedený trenérským duem Jirka Šimek a Luděk Dlouhý. To si myslím hovoří za všechny další rozbory a hodnocení.

* Když už jsme u tohoto výčtu. Tím, že se Turnov stal farmou Liberce, jsou ve hře zcela nové prvky fungování klubu. Není komunikace a sladění „zájmů“ jednotlivých mužstev, resp. jejich trenérů až přespříliš složitou záležitostí?
Určitě jde o nové, a o to cennější zkušenosti. Ve vztahu k Liberci, kde komunikujeme přímo s trenérem Šilhavým a v juniorce s panem Vavruškou, nebyl jediný problém. Naopak. Obě strany si uvědomují význam této spolupráce, takže jde o jakousi vzájemnou vstřícnost. K nám takto přichází posílení, my zase na oplátku zajišťujeme hráčům širšího kádru a juniorky Liberce vyšší herní vytížení. Přitom ale samozřejmě myslíme také na vlastní odchovance, kterým se tímto otevřely nové možnosti. Co se týká spolupráce s ostatními našimi mužstvy, tam problém už vůbec není. Pepa (rozuměj J. Petřík) je kapitánem prvního mančaftu, ale funguje tady i jako můj asistent, takže jsme v tom nejužším možném kontaktu. To samé platí o Jirkovi Vítovi, který za něj v případě potřeby u béčka zaskočí. Obě dospělá mužstva pak navíc mohou sáhnout do dorostu, kde s tím rovněž trenéři nemají žádný problém. Je to paradoxní, ale mladí hráči áčka teď vlastně vypomáhají dorostu…

n201312120048_sport_157_013_fotbal* Jak vnímáš i ostatní aspekty spolupráce s Libercem? Ty, známý turnovský patriot a srdcař osobně? Podle statistik nastoupilo na podzim v turnovském dresu neskutečných 38 hráčů! Co to dělá například s atmosférou v kabině?
Protože nově vzniklý vztah je založen hlavně na partnerství, vnímám tuto skutečnost pozitivně a jako krok správným směrem. Chápu, že jedna špatná zkušenost tu v minulosti už byla, ale teď je to prostě nastaveno trochu jinak. Je třeba si uvědomit, že bez silných partnerů mohla být budoucnost turnovského fotbalu takzvaně na vodě. Jsem rád, že podzim dal všem podobným pochybám pádnou odpověď. Po odchodu Radka Cimbála nám zůstal k dispozici na dvě mužstva pouze spolehlivý Míra Hyka, ale jen s jedním brankářem nemůžete do soutěže na takovéhle úrovni s případnými ambicemi vůbec jít. Takhle se vlastně dlouhodobě podařilo vyřešit tento nejdůležitější post. Jen tak mimochodem, v naší bráně se včetně našeho odchovance Zbyňka Hauzra objevilo hned pět gólmanů (red. pozn.: ještě Hroššo, Kolář, Zoul a Malík), což je v divizi zřejmě raritou. Vedle hráčů jako jsou třeba Petr Papoušek a Janů naši mladíci, ať už jde o loňské, resp. i současné dorostence, musí tito prostě fotbalově růst. Když k tomu přičteme herní vyzrálost střední generace – Petřík, Ginzel, Bernát či Finklár – naše mužstvo má takřka optimální generační složení, a tudíž i svou perspektivu. Ostatně, přes rekordní počet protočivších se zde hráčů, jak dokazuje naše postavení, funguje to nejen v kabině, ale i na hřišti. Nezastírám, že se tu a tam neobjevily nějaké drobné excesy, ale kluci si to vesměs vyřešili sami mezi sebou, a to aniž by to mělo sebemenší vliv na jejich týmovou soudržnost. Co se týká statistiky, nejvíc minut mají na podzim odehráno Ondra Ginzel, Tomáš Janů, Dan Hurt a Pepa Petřík.

* Které zápasy považuješ vyloženě za vydařené, a které za ty, v nichž to, jak se lidově říká, prostě neklaplo? Dá se v souvislosti s tím mluvit například o rozdílném přístupu některých hráčů k tréninkům nebo dokonce k zápasům?
Určitě dobrý zápas jsme odehráli v Náchodě, kde se nám sešlo vše, co mělo, zcela opačně tomu pak bylo v Dobrovici. Tam jsme si ovšem tu facku asi tak trochu zasloužili, a je dobře, že nás vrátila zase zpátky na zem. Naši prohru v utkání podzimu na hřišti vedoucí Nové Paky nechci komentovat. Takticky výborně, opřeno o fantastický výkon gólmana Koláře, jsme zahráli v Živanicích. Myslím, že ani v domácích utkáních se nemáme zač stydět. Tady mrzí hlavně ztráta, kdy si všechny body odvezla díky jediné standardce Kutná Hora. Svou kvalitu měla i divoce nerozhodná přestřelka 3:3 se Svitavami. Možná bychom uhráli ještě nějaký ten bodík navíc, ale chtěli jsme hrát především fotbal. A to všichni bez rozdílu. Od ledna jsme v našich amatérských podmínkách trénovali čtyřikrát týdně, což se pak vzhledem k studijním a pracovním povinnostem hráčů stáhlo na tři tréninkové jednotky. Zlepšený přístup k tréninku a k fotbalu je patrný hlavně u Ježka, který je po Papim naším druhým TOP střelcem, a to už se zapsal do střelecké listiny také v dresu liberecké juniorky v Teplicích. Zdravá konkurence a rivalita pak ani nedává nikomu možnost něco šidit. Oproti letům minulým teď je na klucích někdy doslova vidět, že jdou a chtějí vyhrát. A tak by to mělo být vždycky, protože je třeba si uvědomit, že nehrají jenom sami za sebe.

* Momentálně jsou všichni hráči na zaslouženém odpočinku. Jak toto „hluché“ období prožívá fotbalový trenér. Má rovněž fotbalově „vypnuto“, nebo se jeho mysl i nadále točí okolo fotbalu, eventuálně přemýšlí o dalším posunutí klubu do jiného levelu?
Já teď momentálně řeším především své osobní a pracovní resty. Přesto bych chtěl všem hráčům ještě jednou poděkovat za předvedené výkony a popřát jim a jejich blízkým hodně zdraví a štěstí v novém roce. Zvláštní poděkování a uznání si za svou práci zaslouží Horda (vedoucí mužstva Petr Horáček, pozn. autora) a zapomenout nesmím ani na masérku Jovanku Nechvátalovou. A co je důležité, tohle duo už to s námi táhne nějaký ten víkend bez ohledu na to, zda se právě daří nebo ne. Dík za podporu patří také našim věrným fans, kteří s námi jezdí všude a hlavně také vedení FK. Právě díky němu si teď nemusím lámat hlavu s hráčským kádrem. Do něj se postupně vracejí rekonvalescenti Bernát s Bártou, a věřím, že brzy v pohodě bude taky univerzál Koťátko. Jinak zimní příprava nám začne 14. ledna a naskočit by do ní měli také navrátilci z hostování, jmenovitě Vavřich, Koubek, Havlín, Havel a Kulhánek. V souvislosti s tím tu musím zmínit absenci umělé trávy, která nám každoročně v období mezi říjnem a dubnem způsobuje obrovské časové a finanční ztráty. I tady však věřím, že se díky spolupráci klubu s městem podaří tuto nepříjemnou situaci brzy uspokojivě vyřešit, stejně jako některé nutné úpravy v areálu Městského fotbalového stadionu. Jinak pevný cíl pro jaro prozatím nebyl stanoven. Relativně nic nás tedy netlačí a chceme se hlavně soustředit na své výkony a nadále hrát především fotbal, který bude bavit nás a diváky. Ostatně myslím, že také pro ně je určitě zajímavé vidět na vlastní oči fotbalisty zvučných jmen jako Papoušek, Janů, Hušek, Karišik nebo čím dál populárnější Jirka Pimpara. Tak ještě jednou všem šťastné přežití letošní zimy a na viděnou na jaře!

* Děkujeme za rozhovor. (KV)

STATISTIKA NUDA JE, MÁ VŠAK CENNÉ ÚDAJE ANEB PAPI, PIŠTA A SPOL.
Při krátkém hodnocení podzimní části mistrovského ročníku 2013 – 2014 jsme mj. nahlédli také do našich záznamů a oficiálních statistik na úrovni výkonnostní kopané. Narazili jsme hned na několik zajímavostí, z čehož vzniklo i pár pomyslných žebříčků, sestavených z řad reprezentantů našeho Turnovska.

n201312120048_sport_158_013_fotbalNa nejdůležitějším postu – brankáře nám z počtu vychytaných nul vyšel nejlépe Míra Hyka, jenž si v dresu divizní rezervy FK Pěnčín-Turnov připsal hned 4! O jednu nulu méně, tedy 3 má po podzimu ostřílený gólman Petr Koubus (FK Sedmihorky) a za turnovské Béčko uhájil 2x čisté konta i dorostenec Malík, který zaskakoval také v A-týmu, kde jeho kolega Ondřej Kolář nepustil míč za svá záda rovněž ve dvou případech. Jediným brankářem v nejvyšší krajské soutěži, který se nemůže pyšnit vychytanou nulou tak zůstal Jiří Jíra z Mírové p. Koz. Do naší statistiky se „neprochytali“ ani oba strážci svatyní Jenišovic a Rovenska v I. B třídě!

A protože o mistrovských bodech rozhodují především střelci, koukli jsme drobnohledem i na ně. V KP a I. B třídě kralují borci se shodným počtem tref – 13! Kamila Krejčíka ze Mšena do čela tabulky přeboru vyneslo zejména 7 gólů (!), které docílil v jediném utkání, a to právě proti nováčkovi z Mírové! Pěnčínský Jakub Zapadlo si svou porci 13 zásahů rozložil do více duelů. Paradoxně nejlepším střelcem Turnovska je Martin Špína z poslední Mírové se 7 brankami, když jeho pár spoluhráčů se trefilo každý jen 1x! Dá se tedy říct, že úspěšně nahradil Marka Jíru, jenž má stejnou bilanci, ovšem již v barvách Bozkova. V krajském žebříčku je po něm nejvýše Marek Randák (FK PěT B) s 5 góly. Jenže tomu se nejenže podařilo skórovat i za divizní Áčko v utkání s Vysokým Mýtem, ale dalších 8 gólů vstřelil ještě v dorostu, kde je šuterem č. 1 Houžvička s 10 úspěchy! V Karlovicích zastínil exdivizního Míru Vavřicha Koudelka, který poslal míč do sítí soupeřů 3x. V I. B třídě řádí nejvýše veteráni a bývalí turnovští spoluhráči Jiří Šimek (Jenišovice) a Josef Procházka (Rovensko), přičemž oba mají na svém střeleckém účtu 5 branek.

Nejvíc práce nám dalo dát dohromady střelce divizního FK Pěnčín-Turnov, který přezimuje na výborném 3. místě skupiny C. Do střelecké listiny se tu totiž zapsalo hned 12 hráčů! TOP kanonýrem je exligový internacionál Petr „Papi“ Papoušek – 10 gólů, z toho 2 z penalt. A právě ty odsunuly na 2. místo místního odchovance Martina Ježka – 8 g. Na dostřel je pouze V. Hurt – 5. Třikrát to tam poslal rekonvalescent Tomáš Bárta, dvakrát Novotný a Bernát, jednou správně cílili Lukeš, Finklár, Kmoníček, Pimpara a Janů. 

Mistr ZERO     
M. Hyka (FK PěT B) – 4
P. Koubus (FKS) – 3
Kolář a Malík (FK PěT) – 2    

TOP střelci TvA
1. P. Papoušek (FK PěT) – 10 g
2. M. Ježek (FK PěT) – 8
3. M. Špína (Mírová) – 7
4. M. Randák (FK PěT – A, B) – 6
5. J. Šimek (Jce), J. Procházka (R), V. Hurt – 5
6. Bárta (FK PěT), Koudelka (FKS) – 3

Ale také v okresním fotbale nejsou všichni marní, jen se podobné informace mnohem složitěji získávají. Za všechny tedy jen jednu zajímavost. Ambiciózní TJ Sokol Pěnčín má konečně našlápnuto do vyšší soutěže, když střelecky jej táhnou především dva ostrostřelci. Střeleckou stálici pěnčínských sokolů Petra Mynáře (dle našich záznamů 8 – 12 g!?) na podzim zcela zastínil Štefan Pišta Mihálik (40), jenž díky svým exligovým zkušenostem (Jablonec, Viktoria Žižkov…) nastřílel soupeřovým gólmanům v liberecké III. třídě JIH už rovných 20 branek!

A perličku závěrem. Ženy FK Pěnčín-Turnov daly v podzimní části divizní skupiny B v jedenácti zápasech 6 branek. Hned celou polovinu z nich vstřelila Klára Machová, které k tomu stačilo jediné utkání s Třebestovicemi. V tom se z místa stopera vysunula do záložní řady a jako jediná z divoženek zaznamenala vítězný hattrick!

Zpracoval Karel Vodrážka, Sport TvA, vodraz@centrum.cz

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.