MEKY ŽBIRKA PŘIVEZL DO ČESKÉHO RÁJE SLUNÍČKO A ÚŽASNOU ATMOSFÉRU

0

V posledních dnech má asi každý z nás pocit, že se jaro společně se sluníčkem a teplem někde toulá. Počasí si s námi hraje a víc než začátek letní sezony připomíná spíš podzim. V pátek 31. května se ale stal malý zázrak. Celé dopoledne pršelo a bylo zataženo. V odpoledních hodinách se ale mraky rozestoupily, silnice uschly a začalo svítit sluníčko. Meteorologové by pro tento úkaz určitě měli odborné vysvětlení, mě ale napadlo jediné: Tohle krásné počasí nám do Českého ráje určitě přivezl Meky Žbirka s kapelou, který toho večera koncertoval v Sedmihorkách.

I když to dopoledne s počasím vypadalo všelijak a stejně tak i vize ohledně návštěvnosti, společně se sluníčkem začalo do areálu motelu Even a firmy Kinghouse proudit množství lidí. Ti zaplnili všechna místa k sezení a jako již tradičně spousta z nich i postávala a tancovala v okolí hlediště i stánku s občerstvením.

201306031522_rep_136_013_meky

Úderem osmé hodiny přišla na pódium kapela v čele s Meky Žbirkou a koncert mohl začít. Bylo až neuvěřitelné, že sluníčko dokázalo svítit do té doby, dokud nezapadlo za kopce. Naštěstí nepřišel žádný dešťový mrak, který by dokonalý podvečer zkazil. A jaký koncert byl? Pokud se člověk zaposlouchal do rozhovorů návštěvníků, ze všech stran slyšel slova jako super, krásná atmosféra, výborný zvuk, příjemný zážitek… A já dodávám, že to bylo opravdu báječné. Meky s kapelou zahrál všechny známé písně jako Biely kvet, Múr našich lások, Balada o poľných vtákoch, 22 dní, Atlantída… Dvě písně dokonce za doprovodu zpěvačky Marthy (například duet Čo bolí to prebolí) a na své si přišli i fandové seriálu Ordinace v růžové zahradě. Celý koncert měl výjimečnou atmosféru, kterou tvořil hlavně Meky, a to nejen svým naprosto bezchybným zpěvem, ale i humorem sobě vlastním. Anglického gentlemana v sobě opravdu nezapře. Například když při neutichajícím potlesku pronesl větu: Děkujeme, jsme zvyklí! A takových hlášek bylo během koncertu mnohem víc. Kdo do Sedmihorek dorazil, odnesl si kompletní kulturní zážitek, ze kterého bude určitě ještě dlouho čerpat pozitivní energii v následujících zamračených dnech.  A ani bych se nedivila, kdyby se ještě v příštím týdnu linula nad Turnovskem ozvěna Mekyho písniček.

201306031523_rep_137_013_meky

MEKY ŽBIRKA: JSEM V POHODĚ
Před koncertem jsem měla tu čest si s Mekym chvilku popovídat. Byl velmi vstřícný a vyzařoval z něj absolutní klid. Velmi často používal slovní spojení „v pohodě“ a taky v pohodě byl. Zavzpomínal na své loňské šedesátiny, probrali jsme i to, co ho čeká a ti z vás, kteří jste nestihli jeho koncert v Sedmihorkách, budete mít možnost vidět Mekyho na letošní Benátské noci ve Vesci, kam se velmi těší.

* U nás v kraji nekoncertujete poprvé (hrál jste například opakovaně na Benátské noci na Malé Skále), jak se vám v Českém ráji líbí? Měl jste někdy čas vydat se po krásách zdejších míst?
Víte, rád bych to někdy stihl. Je to dobrá myšlenka, tu a tam jsem toto téma s mými přáteli probíral a vždy jsme se dohodli, že se vrátím, až nebudu mít koncerty, ale zatím to nevyšlo. Dostal jsem několik nabídek, tak jednoho dne to určitě uskutečním. Český ráj samozřejmě znám, ale většinou tu znám pódia a na Benátské noci se toto léto také objevím.

201306031523_rep_138_013_meky

* Pro vás to ale bude poprvé ve Vesci u Liberce, protože se tento festival z Malé Skály přesunul. Co očekáváte od nového místa konání tohoto legendárního festivalu. Řešíte to vůbec?
To nechávám plně na pořadatelích. Určitě měli důvod pro změnu místa. Já mám na Benátskou noc a Malou Skálu velmi dobré vzpomínky, hrál jsem tam už několikrát, i když na mnoho festivalů v létě nejezdíme.

* Vaše poslední album Empatia, které vyšlo roku 2009, bylo nominováno na album roku hudebních cen Anděl. Na Slovensku jste několikrát vyhrál Zlatého Slavíka nebo třeba cenu OTO (něco jako Týtý), roku 1982 jste se jako první interpret ze Slovenska stal československým Zlatým slavíkem… Je ještě nějaké umělecké ocenění, které nemáte a rád byste ho dosáhl?
Tak samozřejmě, když se člověk trápí s nějakým albem, a to je potom nominováno, tak to považuje za něco pěkného. A ještě kdyby se to podařilo proměnit ve vítězství, tak je to samozřejmě příjemná věc. Po Empatii jsme ale ještě nahráli Symphonic album. Pro Turnov je jistě zajímavé, že symfonické party nám přepsal hudební skladatel Martin Hybler a já mu tímto děkuji, protože bez něho bychom to nemohli natočit (jedná se o album, kde jsou Mekyho známé písně v netradičních aranžích se symfonickým orchestrem – pozn. aut.). On bude na koncertě přítomen osobně, tak mu poděkuji veřejně (stalo se)…
Nemůžu si teď ale vzpomenout na nějaké ocenění, po kterém bych toužil. Možná, že člověk toužil po takových věcech dřív. Nyní bych radši než nějaké ocenění viděl svoje písně ve světě. To je taková moje další meta, ale nemusí to být spojené s nějakou cenou – vítězství v anketě nebo třeba v Eurovizi, nic z toho nemusí být, ale moc by se mi líbilo překročit hranice se svými písněmi.

201306031523_rep_139_013_meky

* Vloni jste oslavil krásné jubileum – šedesáté narozeniny. Ráda bych se zeptala na vaše osobní přání a sny. Můžete mi prozradit, co jste si k narozeninám přál a zda se vám Vaše přání splnilo?
Dostal jsem dárek, a to bylo nahrávání ve studiu Abbey Road. A žádný jiný dárek už jsem si nedovedl představit, po tom, co se to nahrávání uskutečnilo. Takže mám pocit, že se mi v rámci těch dárků splnilo na narozeniny všechno. Nahrávání vyšlo, v éterech rádií zní píseň, kterou jsme tam natočili – Love Shines, takže jsem v pohodě (smích).

* Na závěr bych se vás ráda zeptala, co v nejbližší době chystáte? Četla jsem například o dvou velmi speciálních klubových koncertech, které se uskuteční v létě…
Ano, 12. a 13. června před sebou máme vystoupení v rámci projektu Abbey Road Night. Přijedou hosté z Londýna, kteří se mnou nahrávali v Abbey Road a budeme mít společné vystoupení. Takže to mě teď nejvíc zaměstnává a znervózňuje, aby to dobře dopadlo. A potom to o čem už jsme spolu hovořili. Nějaké ty koncerty v létě, dále vystoupení se symfonickým orchestrem…
Rád bych se také vrhnul na skládání nových písniček, hned jak budu mít čas. A potom musím připravit takový box. Minulý rok jsem už jeden připravit stihl, bylo to 15 CD, které jsem doposud vydal. Všechna ta CD vyšla v takové bílé krabici jako komplet. A já bych ještě rád vydal DVD box, kde zase bude vše, co jsme natočili pro televizi, nebo klipy a tak. Za ty roky je toho dost. Rád bych vše stihl vydat na podzim nebo na Vánoce. Uvidíme, zda se to povede…

* Děkuji za rozhovor.
V pohodě (smích).

Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com

Související články (celkem 32)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.