Hasiči, sokolové, skauti, koně a kočáry selské jízdy. Dobové uniformy, historické prapory, dechovka Turnovanka. To bylo zahájení oslav svátku 28. října v Turnově. I přes nepřízeň počasí si stoleté výročí republiky v neděli po poledni přišlo na náměstí Českého ráje připomenout víc než sto lidí. Ti vyslechli krátké proslovy starosty města a zástupců jednotlivých organizací, které stály u vzniku našeho samostatného státu.
Poté slavnostní průvod prošel Skálovou ulicí až k sokolovně. Desítky lidí využily možnosti podívat se do právě dokončované přestavby bývalého Skálova „sirotčince“, ze kterého za více než 60 milionů korun vzniká nový městský úřad. Soustředěny sem budou odbory úřadu sídlící v domech u muzea ve Skálově ulici.
Zájemci se mohli podívat do podkrovních prostor, kde bude velká zasedací místnost s krásnými výhledy na centrum města, resp. na hruborohozecký zámek, nahlédnout mohli do zhruba padesátky kanceláří, do kterých se v lednu úředníci přestěhují. Zajímavé jsou sklepní prostory, které částečně využije městská policie, která bude mít také samostatný vchod z boku objektu. Podle starosty města Tomáše Hockeho, který si zahrál na průvodce, prošla budova mnoha přestavbami, o některých nejsou ani řádné záznamy, tak to bylo vždy pro pracovníky provádějící firmy Termil velké překvapení, když třeba narazili na částečně zazděné okno apod. Nejnáročnější bylo statické ukotvení objektu při stavbě nového vnitřního schodiště a výtahu, protože část zadní strany domu byla odbourána. Stavební práce trvaly 18 měsíců, do konce listopadu by mělo být hotovo. Upraveno je také okolní objektu, ve dvoře je kryté parkoviště pro všechna městská vozidla, zbývá ještě oprava budovy Fokusu, na kterou se městu nedaří získat dotaci.
Po celé odpoledne pokračoval program na náměstí, kde mj. za početného počtu fanoušků zahrály Waldovy Matušky a Cimbálová muzika Dušana Kotlára. Zájemci se mohli podívat i do kanceláří městského úřadu v ulici A. Dvořáka. Po 15. hodině byla v městském parku slavnostně zasazena pamětní lípa. V 16.00 hodin byly zahájeny dvě výstavy v muzeu. Ta v muzejní klenotnici přibližuje první desetiletí republiky na pozadí uměleckých děl, výstava ve třetím patře ukazuje proměny města za posledních sto let. Na velkoplošných fotografiích můžete vidět dobové výjevy z běžného života v ulicích Turnova i třeba plné náměstí při vyhlášení samostatného státu a nadšení našich předků. Většina snímků nebyla dosud publikována (obě výstavy můžete navštívit do konce roku).
Ke slavnostním chvílím v Turnově již neodmyslitelně patří pietní akt u pomníku ve Skálově ulici, kterého se vpodvečer zúčastnilo vedení města, přišli také někteří zastupitelé a zástupci jednotlivých organizací a spolků.
Slavnostní večer ke 100. výročí republiky s předáváním významných ocenění se konal od 18.00 hodin v sále KC Střelnice. Večerem provázela Eva Kordová. Starosta města Tomáš Hocke udělil medaile starosty, cenu obce a čestné občanství. Ve druhé polovině večera zazněla díla českých velikánů v podání Podkrkonošského symfonického orchestru.
Medaile starosty obdrželi: Marie Meixnerová za vynikající občanské aktivity v oblasti dobrovolnictví, Vratislav Bivoj Tomášek za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v Klubu českých turistů a turnovském Junáku, Jiří Barchánek za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v TJ Sokol Turnov a Klubu českých turistů, Pavel Mikeš za práci a nadšení, které přinesl jako hlavní organizátor devatenácti ročníků mezinárodního mítinku Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově, Aleš Zemene a Josef Tomsa za osobní odvahu, se kterou vzdorovali komunistickému režimu v 80. letech, oba jsou mj. signatáři a organizátoři pochodů Nezávislého mírového sdružení.
Cena obce za rok 2018 byla udělena Jindřichu Houžvičkovi, jednateli firmy CRYTUR, spol. s r.o. Crytur je jednou z předních světových společností zabývajících se výrobou a zpracováním syntetických krystalů. Pod jeho vedením společnost navýšila obrat osmkrát! Cryturu se dostává celosvětového uznání jako poskytovateli integrovaných řešení založených na krystalech pro vědu a průmysl.
Čestným občanem města Turnova se stal Dalibor Sehnoutka. Nominace je výrazem hluboké úcty k člověku, který patří mezi osobnosti města, které se dokázaly vzepřít totalitní moci a neustoupit od svých názorů a mravních zásad. Dalibor Sehnoutka se narodil v roce 1930 v Nymburce. Již od mládí působil ve skautském hnutí a vyznával jeho mravní a etické zásady. Po vystudování Filosofické fakulty UK v Praze, obor latina a historie, nastoupil v roce 1955 na tzv. umístěnku na Střední zemědělsko-technickou školu v Turnově. Jako středoškolský pedagog externě učil také na dalších zdejších středních školách. Na základě svého smýšlení se v roce 1968 angažoval v Klubu angažovaných nestraníků (KAN) a snažil se prosazovat zásady skutečné demokracie. V Turnově byl KAN založen mezi prvními v zemi. Po vstupu okupačních vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 nesouhlasil s invazí spojeneckých armád. Pro jeho postoje a jako členu KANU mu byla zakázána práce ve školství, kultuře a veřejné činnosti. Až do důchodu pracoval jako korektor v tiskárnách Severografie Liberec. Až po roce 1990 zjistil, že byl na seznamu v evidenci EZO (Evidence zájmových osob) s dodatkem Blokovaná osoba II. stupně nebezpečnosti a zařazen byl i do likvidační akce StB Norbert.
Po roce 1989 pan Sehnoutka působil ve vedení Spolku rodáků a přátel Turnova, podílel se na přípravě jednotlivých ročníků městských kronik ad.
(TvA s přispěním TZ města Turnov)