TURNOVSKÝ HEREC MÍLA HOLAS DEFINITIVNĚ VSTOUPIL MEZI LEGENDY

0

Ve dnech 12. až 14. listopadu se v Praze uskutečnil 13. ročník divadelní přehlídky KARLÍNSKÉ JEVIŠTĚ. Toto setkání divadelníků je jednou z největších přehlídek amatérského divadla v České republice. Pro velký zájem souborů se v listopadu koná první část a v lednu druhá. Soubory, jejichž představení byla na přehlídku zařazena, představují širokou škálu amatérského divadelnictví. Jsou mezi nimi spolky ověnčené řadou ocenění z národních přehlídek, ale i soubory začínající. Hlavním kritériem je žánrová pestrost. V listopadu karlínské jeviště přivítalo 16 souborů převážně z Prahy. Český venkov byl zastoupen pouze Čelákovicemi a Turnovem!

„Turnovské divadelní studio na této poměrně prestižní přehlídce vystoupilo podruhé. Tentokrát jsme se představili s nastudováním hry Láskou posedlí, která měla v Turnově premiéru vloni v listopadu u příležitosti devadesátin Míly Holase, který si ve hře i s chutí zahrál. Stejné to bylo i tentokrát v Praze. Míla Holas ve svých jedenadevadesáti letech překvapil svým výkonem všechny. I porotu,“ shrnul karlínské vystoupení Petr Haken, šéf Turnovského divadelního studia.

n201011222353_sso_28_010_tdsNení proto divu, že turnovský soubor na přehlídce KARLÍNSKÉ JEVIŠTĚ obsadil konečné 1. místo – inscenace Láskou posedlí získala hlavní cenu. K tomu obdrželi ceny za mimořádný herecký výkon Miloslav Holas za roli starého pána, Lenka Meixnerová za roli May a Petr Haken za roli Eddieho. Holas je v současnosti patrně nejstarším hrajícím českým ochotníkem a právem tak vstoupil mezi legendy!

 

Amatérské divadlo se v Turnově hraje od první poloviny 19. století, v roce 1869 byl založen Spolek divadelních ochotníků, který později přijal jméno pátera Antonína Marka. Největšího rozvoje činnost spolku dosáhla v době tzv. první republiky. Po druhé válce měl tu čest být prvním souborem, který zahajoval pravidelnou divadelní činnost v dnešním Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Spolek bez přerušení fungoval i za doby komunismu, po roce 1989 se transformoval v dnešní studio, které má dětský, studentský a dospělý soubor.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.