TAKÉ LIBERECKÝ KRAJ PŘESTANE ZA LIDI PLATIT REGULAČNÍ POPLATKY VE ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH

0

Největší tahák krajských voleb 2008: poplatky ve zdravotnictví. ČSSD vyhrála volby a ujala se vlády nad všemi kraji v republice. Jedním z hlavních volebních hesel byla právě úhrada regulačních zdravotnických poplatků v krajských zařízeních (úhradu poplatků zavedla Topolánkova pravicová vláda v roce 2008). Podle deníku MFDnes, který zprávu přinesl jako první, nejpozději od 1. července t. r. Liberecký kraj regulační poplatky ve svých zdravotnických zařízeních proplácet přestane.

Rada Libereckého kraje rozhodla, že od 1. února 2009 nebudou lidé v krajských zdravotnických zařízeních platit regulační poplatky (30, 60 a 90 Kč). Opatření se týká těchto zdravotnických zařízení: Krajské nemocnice Liberec, Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa a Léčebny respiračních nemocí Cvikov. Rozhodnutí se vztahovalo, resp. stále vztahuje též na lékárny při krajských nemocnicích v Liberci a v České Lípě a nemocniční lékárnu ve Frýdlantu. Zde klientům dosud stačí písemně potvrdit, že uznávají svůj dluh vůči tomuto zdravotnickému zařízení a souhlasí s tím, aby poplatek uhradil kraj. Příslušné zdravotnické zařízení pak přesměruje vzniklou pohledávku na Liberecký kraj. Byť část pacientů ze svého svobodného rozhodnutí této výhody nevyužívá, i tak městské nemocnice a soukromí lékárníci poukazují na skutečnost, že sociálně demokratická krajská vláda tímto nastavila diskriminační podmínky a omezila svobodu podnikání, když jedno zdravotnické zařízení zvýhodnila před jiným. Situace se radikálně změnila po letošních parlamentních volbách. S největší pravděpodobností vznikne pravostředová vláda, a tak jednotlivé kraje samy od sebe úhradu poplatků ruší…

Od února loňského roku do letošního května už Liberecký kraj na poplatcích zaplatil skoro 31 milionů korun. Letošní rozpočet navíc podle MFDnes navýšil o dalších deset milionů, které vzal z hospodářského přebytku. Podle radního Libereckého kraje pro zdravotnictví Pavla Nováka je vedení kraje líto, že poplatky přestanou být lidem propláceny, protože hlavně platba za položku na receptu v lékárnách není pro chronicky nemocné a starší lidi často únosná.

Poplatky ze zákona hradili a hradí i pacienti turnovské Panochovy nemocnice, jejímž zřizovatelem je město. Zde měsíčně pacienti na poplatcích zaplatí zhruba 350 až 400 tisíc Kč. Stejné je to i ve všech lékárnách v Turnově.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.