V TURNOVSKÉ STŘELNICI SE „HRÁL“ VOLEJBAL…

0

Poslední zářijovou sobotu hostila hala turnovského Sportcentra ve Skálově ulici neobyčejný dvojzápas, který více než symbolicky otevřel oslavy 70 let volejbalu v Turnově. Do slavnostního hávu se oděl také velký sál KC Střelnice, kam se dění poté přesunulo. Křtila se nová „bible“ odbíjené v srdci Českého ráje, která mapuje její vývoj od roku 1950 až po žhavou současnost, a také se u příležitosti tohoto významného jubilea udělovala další čestná členství.

Výstava fotografií v předsálí

Výsledek volejbalového zápasu mužů s Malou Skálou 2:2 nebyl až tak důležitý, jako spíš fakt, že událost si nenechal ujít nikdo, kdo se pod vysokou sítí v turnovském dresu byť jenom mihnul, anebo pod ní strávil většinu svého života, ať už v jakékoliv pozici. „Knihu pokřtil legendární Květik Šonský spolu s dalšími kmotry a já jen doufám, že přispěje k popularizaci našeho sportu a přinejmenším udělá radost mnoha čtenářům,“ předeslal autor výpravné publikace Pavel Starý, jenž z titulu své funkce současného předsedy spolu s celým vedením oddílu celou akci taktéž organizoval. A že to v dnešní „zavirované“ době rozhodně nebylo nic jednoduchého, je nasnadě. „Dodrželi jsme veškerá daná opatření, ať už šlo o roušky či vzdálenost stolů k sezení. Výjimka panovala pouze na pódiu, kde se úžasně zhostili své role moderátorů Vláďa Maruška a Honza Blažek, kteří již tak skvělou atmosféru vtipně různými způsoby odlehčovali. K našemu příjemnému překvapení a potěšení se mezi asi stovkou zúčastněných objevila také spousta čestných členů,“ ohlédl se zpátky Pavel Starý.

Ten během slavnostního podvečera samozřejmě neopomněl přiblížit vznik pro turnovské volejbalisty klíčového díla, které se snad na základě výzvy v něm zveřejněné v budoucnu možná dočká dalšího dílu. Z pódia, resp. z úst otce myšlenky zazněla slova díků také na adresu všech spoluautorů a lidí, kteří se na realizaci knihy podíleli. Nejčastěji padala jména jako David Černý, Zdena Bičíková, Miroslava Bulířová a Luděk Rozkovec. Modrá knížka s historickými černo-bílými fotografiemi je ve finále doplněna obrovským množstvím těch barevných, takže není snad ani možné se na jejich bezmála pěti stovkách stránek nenajít. Vznikala sedm měsíců a autor textu čerpal z dobových kronik, několika archívů či osobních vzpomínek některých hráčů a funkcionářů. Jak říká, bylo to velké dobrodružství, vyhledávat a procházet výsledky, historické tabulky, dobové novinové výstřižky a připomínat si pořadí jednotlivých kategorií v mistrovských ročnících celých sedmi desetiletí.

Přestože pořadatelé museli zrušit avizovanou večerní hudební zábavu, všichni hosté se dobře bavili i tak. Témat bylo mnoho, od významných a nezapomenutelných mačů přes porovnávání „jejich“ volejbalu s tím současným, až po společné zážitky mimo kurt. Náležitých poct se dostalo také sponzorům v čele s tím hlavním. Firmu Zikuda Vodohospodářské stavby, která volejbalisty Turnova podporuje už drahnou řádku let, tu zastupovali pánové František Zikuda starší a syn. Finanční příspěvek na náklady spojené s vydáním široko-daleko nevídaného volejbalového knižního unikátu, brali prý jako samozřejmost. Pokud do ní chcete nahlédnout a vrátit se v čase i vy, můžete si ji objednat přes e-mailovou adresu: pavka.staroch@seznam.cz.

Sál Střelnice…

Manželé Šonských (portrét legendy turnovského volejbalu – Květika Šonského – pořídil do galerie turnovských osobností fotograf Jan Staněk)

Po odeznění nouzového stavu a zrušení restrikcí pro halové sporty bude kniha 70 let turnovského volejbalu, kterou vytiskl turnovský Unipress, k prodeji při utkáních všech týmů volejbalového oddílu TJ Zikuda Turnov.

Závěrem je nutné si připomenout aktuální seznam čestných členů velké volejbalové rodiny Turnova. Někteří do ní byli přijati už při loňské benefici Květoslava Šonského a další do ní přibyli právě během zářijových oslav. Těm zde nepřítomným bude čestné členství předáno později. Blahopřejeme!

Barták Karel, Bartoň Petr, Beran Jaroslav, Beranová Jana, Bernard Vladimír, Bičíková Zdena, Blažek Karel, Borovička Karel, Brož Jindřich, Brožová Blanka, Brožová Jarmila, Bulířová Miroslava, Danilevič Ivo, Dekány Štěpán, Feštr Patrik, Hašek Josef, Hlubučková Stanislava, Hojdar Jaroslav, Hrazdirová Hana, Hrubý Josef, Jarošová Jana, Ježek František ml., Ježek František st., Karásková Jana, Kobosil Josef, Kolář Ivo, Konečný Petr, Kořínek Václav, Kouba Antonín, Kučera Vladimír, Líkař Jiří, Mareš Martin, Mareš Tomáš, Matějka Jaromír, Matějková Jana, Meixner Bohumil, Meixner David, Melich Roman, Mikulová Iva, Mlejnek Jan, Mlejnková Michaela, Müllerová Iva, Mysliveček Roman, Nešpor Vladimír, Novák Jaroslav, Ouvínová Radka, Palič Bohuslav, Pátek Jan, Pavlasová Jitka, Pavlišta Josef, Pecina Aleš, Peklák Tomáš, Pekláková Daniela, Pernica Zdeněk, Pernicová Eva, Pluhař Dalibor, Prokopová Irena, Rakouš Jan, Roubíček Jaromír, Staňková Pavla, Strnad Daniel, Svatoš Pavel, Svatoš Václav, Šimůnek Jan, Šonská Vlasta, Šonský Květoslav, Špiling Josef, Šubert Luděk, Šubert Lumír, Šulc Pavel, Šulc Petr, Tomová Jiřina, Věra Bursová, Vindiš Karel, Vlček Jan, Vobořil Vladimír, Vobořilová Ilona, Vondřich Miroslav ml., Vosyka Richard, Zámečníková Eva, Zikuda František, Zikuda Petr, Zýka Jiří, Žehra Václav.

František Zikuda

Uprostřed jedna z dalších osobností turnovského volejbalu…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.