ZÁPISY DĚTÍ DO PRVNÍCH TŘÍD ZÁKLADNÍCH ŠKOL (ČÍSLA A TRENDY DO BUDOUCNA)

0

V době od 15. ledna do 15. února probíhají zápisy dětí do prvních tříd základních škol pro školní rok 2015/2016. Nyní máme k dispozici díky odboru školství turnovské radnice předběžná čísla z prvního dne zápisů. Tzv. slavnostní zápisy se ve většině škol uskutečnily ve čtvrtek 15. ledna. V tento den přichází většina budoucích žáků se svými rodiči. Školy jsou na tento den připravené, zápis má slavnostní atmosféru. Letos musíme konstatovat, že ve školách bylo poměrně plno. Je to dáno demografickým vývojem. „Až kolem roku 2020 bychom měli poprvé poznat úbytek dětí v mateřských školách. Potom bude další vývoj záviset na dvou faktorech. Na tom, jak malé děti budou přijímány do mateřských škol, a na počtech mimoturnovských dětí. Samozřejmě, že již existují logické návrhy na upravení kapacit mateřských škol, ale to jsou předčasné úvahy,“ uvádí vedoucí odboru školství turnovské radnice René Brož.

Podle údajů z prvního dne zápisu přišlo do ZŠ ve Skálově ulici (odloučené pracoviště u nádraží) 61 dětí. 1. září by jich tu mělo nastoupit nejméně 55 (tedy včetně dětí, které měly vloni odklad). Předpokládá se otevření dvou prvních tříd.
* K zápisu do ZŠ v ulici 28. října přišlo první den zápisu taktéž 61 dětí, v září by zde mělo nastoupit nejméně 47 prvňáčků ve dvou třídách.
* Do ZŠ v Žižkově ulici přišlo k zápisu 78 dětí, předběžně nastoupí 71 dětí ve třech prvních třídách.
* Do ZŠ v Mašově letos přišlo v prvním dnu zápisu 20 dětí, nastoupit by jich v září mělo nejméně 18.
Do čtyř turnovských základních škol v září nastoupí předběžně 191 dětí v osmi prvních třídách, což je stejně jako vloni. (Zdroj: Renata Brychová, odbor školství, kultury a sportu, MěÚ Turnov.)

Jaké jsou trendy a co můžeme očekávat v dalších letech? „Nejsilnější obecný trend, který se potvrzuje minimálně třetí rok, je skutečnost, že k nám už nechodí tolik dětí z okolních obcí. Důvody vidím v kvalitativním vyrovnání materiálních podmínek mezi vesnicí a městem. Prostě už nenabízíme nic navíc, nic mimořádného oproti venkovským školám, které mají žáci doma. Navíc tam mívají i fungující školní družinu často ve větším rozsahu, než je tomu ve městě,“ zamýšlí se René Brož.

n201501201105_oso_05_015_zapis

n201501201105_oso_06_015_zapis

n201501201105_oso_07_015_zapis

Druhým tématem jsou školy mateřské, resp. jejich kapacita. V minulém školním roce muselo být v Turnově odmítnuto 54 dětí, z nichž nicméně většina byla mladší tří let (23 dětí bylo z okolních obcí). „Můžeme sice jednat o rozšíření kapacit mateřských školek, nepokládám to ale za rozumné, a to především z pedagogických důvodů. Není nutné v Turnově zřizovat nové třídy mateřských škol, jsem přesvědčen o tom, že děti mladší tří let do předškolního zařízení nepatří! Jejich vývoj má probíhat jiným způsobem – s matkou, v kolektivu v časově omezeném rozsahu a podobně. Rodičovství je o zodpovědnosti a volbě, určitě bych nebyl pro návrat socialistických jeslí,“ uvádí Brož. Ten také zmínil volné kapacity školek v okolí, například v Mírové – na Chutnovce a ve Svijanském Újezdu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.