OSLAVY 90 LET TURNOVSKÉ HÁZENÉ A ZÁPAS DO HISTORICKÝCH TABULEK

0

Házená zapustila své kořeny v Turnově ve 20. letech minulého století. Nejstarším dochovaným dokladem je fotografie z roku 1920, kdy družstvo žen hrálo v Mnichově Hradišti (ještě v sukních). V roce 1926 došlo k oficiálnímu založení oddílu, což znamená, že házená patří k nejstarším sportům v Turnově. V podobě české házené ji znali příznivci a početní fanoušci až do roku 1963. V tomto roce se mužské i ženské složky přeorientovaly na házenou mezinárodní, která se v Turnově hraje dodnes.

V letošním roce slaví turnovská házená 90 let od svého založení a shodou okolností se družstvo žen dostalo v Českém poháru ČSH až do 3. kola – do osmifinále. Na utkání bylo vylosováno našemu týmu družstvo DHC Slavia Praha, které je účastníkem nejvyšší soutěže WHIL. Tuto soutěž hrají nejlepší týmy České a Slovenské republiky. Poprvé v historii našeho oddílu jsme mohli v Turnově přivítat extraligový tým. Této skutečnosti se oddíl rozhodl využít ke spojení s malou oslavou jubilea a v den utkání – 17. listopadu 2016 – byla v sále Sportbaru sportovní haly TJ ve Skálově připravena výstava trofejí, panely s fotografiemi a byla možnost si prohlédnout historické dokumenty, diplomy a také sedm ručně psaných kronik ze 70. až 90. let minulého století. Dokumenty zachycují důležité přelomy, úspěchy a mnohdy nedoceněnou „mravenčí práci“ členů oddílu, díky kterým se podařilo obstát v konkurenci množství nabízených sportovních aktivit ve městě až do dnešních dnů. Lze si jen přát, aby stejný elán vydržel i nastupující generaci, která štafetu a tradici turnovské házené zdárně ponese i do dalších let, do stého výročí v roce 2026.

201611232324_sport_196_016_hazena

Na osmifinále poháru jsme 17. listopadu zaznamenali rekordní návštěvu, téměř 200 diváků bylo milým překvapením. Nejstarším přítomným bylo přes 70 let, byli to někdejší hráči a hráčky ČESKÉ házené. Právě oni byli v roce 1963 u toho, když se přecházelo z házené české na mezinárodní, takže opravdoví pamětníci. Pro zpříjemnění posezení bývalých a současných hráčů, hráček, trenérů a přátel házenkářského sportu připravily hráčky družstva žen bohaté občerstvení.

201611232325_sport_197_016_hazena

Na setkání chyběla, bohužel, řada velkých osobností jako například Jaroslav Jelínek, „nestor“ oddílu házené a významná osobnost 50. let minulého století, Eduard Šubrt (hráč a trenér české házené), Josef Pluhař (hráč a rozhodčí), Lubomír Franc (hráč, trenér a rozhodčí), Michael Prudič (hráč, trenér, rozhodčí), Mirek Stránský (hráč a trenér) atd. Při vzpomínání různých generací padla jména mnoha dalších bývalých rozhodčích a trenérů, kteří v oddíle házené působili: Jan Perný, Renek Střebovský, Josef Fajgl, Vladimír Tománek, Milan Hottmar, Ivan Janoušek, František Tichý, Iva Šulcová, Marcela Erlerová, František Šulc, Václav Stěhulka, Saša Brejšová, Miloš Podzimek, Pavel Novotný, Aleš Podzimek, Jan Vološčuk, Václav Ouvín, Jan Těhník, Bedřich Těšina, Soňa Hušková, Petr Ouvín. V současné době působí jako trenéři: Lenka Víšková, Jan Holubka, Marek Novák, Jan Möller, Vlaďka Ševrová, Marian Hanuš, Petr Hataš…
Domníváme se, že oslava jubilea 90. výročí házené v Turnově měla důstojný průběh a věříme, že přispěla k propagaci tohoto sportu a k rozvoji i pro další léta. Děkujeme všem sponzorům za podporu házené v Turnově, poděkování patří i  celému týmu, který akci připravil a jakýmkoli způsobem se na ni podílel.
Miloš Podzimek, Iva Šulcová, Vlaďka Ševrová

201611232325_sport_198_016_hazena


ČESKÝ POHÁR ŽEN – 3. KOLO – OSMIFINÁLE

Poprvé v historii našeho oddílu jsme  v Turnově měli možnost přivítat extraligové družstvo žen. Soupeř přijel s pěti reprezentantkami České, třemi juniorskými reprezentantkami a s turnovskou odchovankyní Veronikou Rezlerovou, která v Turnově s házenou začínala.   

* TJ Turnov – DHC Slavia Praha 12:40 (5:20). Sestava (branky): Domácí: B. Kučerová, L. Podhajská – L. Ševrová (6/3), D. Aissi (2), Š. Gahlerová (1), A. Šafářová (1), V. Ševrová (1), L. Víšková (1), C. Davidová, M. Hadincová, A. Koubková, R. Kohoutová, M. Poláková, I. Tichá.
Hosté: P. Kudláčková, M. Hillebrandová – V. Galušková (6/1), K. Kordovská (6), T. Pokorná (6/1), N. Motejlková (5), P. Novotná (3), E. Svobodová (3), M. Svobodová (3), A. Novotná (2), M. Pešková (2), L. Líbalová (1), V. Rezlerová (1), A. Šetelíková (1), B. Večeřová (1), J. Chlupová.
Rozhodčími utkání byli: Pavel Blanár z Liberce a Michale Haramul z Prahy, kteří udělili sedmimetrové hody: 3/3 – 3/2, ŽK 1:3, vyloučení: 4:2, ČK 1:0.

201611232325_sport_199_016_hazena

Turnovské házenkářky se v úvodu utkání nedokázaly vyrovnat s nervozitou, ale především s tím, že hrací míč byl nadměrně nalepený. V turnovské hale se lepení nepoužívá, extraligový tým z Prahy však s nalepenými míči pravidelně trénuje a hraje. Tento hendikep byl pro naše hráčky veliký.
Vývoj utkání potvrdil rozdíl mezi oběma soutěžemi (WHIL a 2. ligou) a přes snahu se naše ženy nedokázaly zkušenějším a až sedmkrát týdně trénujícím soupeřkám vyrovnat. Konečný rozdíl ve výsledku 12:40 je sice značný, ale odpovídá tomu, co diváci na palubovce zaplněné haly mohli vidět. Utkání přineslo plno pěkných akcí z obou stran, zajímavou házenou a přesně o to nám šlo.
Petra Vítková – trenérka družstva žen DHC Slavia Praha: „V zápase jsme potvrdily roli favorita. Těší mě, že se na hřiště dostaly všechny hráčky. V obraně jsme si vyzkoušely trpělivost. Dokázaly jsme zastavit akce domácích. V útočných činnostech jsme si vyzkoušely rychlý protiútok a jednoduché zakončení. Musím uznat, že chuť a bojovnost turnovských hráček byly vzorové a za to jim skutečně patří dík.“
Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

Další snímky ze slavnostního dne najdete v samostatném albu na Facebooku TvA – ZDE

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.