POHLED NA VHS TURNOV Z DRUHÉ STRANY

1

Dovoluji si reagovat na článek „Pravdy, šumy a mýty kolem VHS Turnov“, který byl publikován v TvA v elektronické a tištěné verzi (ZDE). Jsem velmi rád, že do zastupitelstva města možná konečně doputuje návrh na zadání analýzy, jak dál provozovat vodohospodářský majetek na území Turnova, za což už dlouho bojuji.

Dovolte mně, abych reagoval i na některé otázky, které byly ve výše uvedeném článku zmíněny:

* Začíná a končí vše u ceny vodného a stočného?
Pan starosta Hocke je členem Rady sdružení VHS od 1. března 2013, tehdy byla cena vodného a stočného 90,86 Kč, nyní je 105,30 Kč. Například VOS v Jičíně, které spravuje území velmi podobné velikosti jako VHS, mělo v roce 2013 cenu 78,95 Kč a od tohoto roku nezdražovalo.
Stálo by za to se zeptat starostů okolních obcí, například Karlovic, Mírové pod Kozákovem a Modřišic, proč nejsou ve VHS a jak to dělají, že je u nich voda výrazně levnější. Modřišice 13,60 Kč, Mírová 24 Kč, Karlovice 31 Kč.

* Z jakých zdrojů je provoz VHS hrazen?
To bych také rád zpřesnil. Dnes je provoz hrazen primárně příjmem z nájemného od provozovatele ve výši zhruba 50 % celkových tržeb za vodné a stočné (to dalo 94 mil. v roce 2016). Z toho je však nutno odečíst náklady na provoz kanceláře, úroky a splátky jistin úvěrů a daň z příjmu (celkem 46 mil. Kč), což nám vychází na základní částku pro spoluúčast na nových investicích a opravách necelých 30 % celkových tržeb, což je málo. Dále je provoz hrazen z investičních příspěvků a dotací měst a obcí a dotací ministerstev životního prostředí a zemědělství. Není tedy pravdou, že do oprav a investic jde polovina vybraného vodného a stočného, jak tvrdí pan starosta.

* Kolik stojí rozpočet města, tedy nás všechny, VHS?
Dle letošního rozpočtu města, řádek č. 361 – VHS dle smlouvy z roku 2006 dává na investiční náklady spojené s realizací staveb a případně se splácením úvěrů ve výši 4 150 000 Kč, dále řádek 168 – 248 tisíc Kč příspěvek města na úroky Čistá Jizera a řádek 378 na investice ve výši 1,5 mil. Kč. Takže 5,9 mil Kč.

Rád bych, abychom se o budoucnosti VHS rozhodli moudře, dle mého přesvědčení mají veškeré příjmy z vodného a stočného zůstat na území, kde se vyberou! Dále je třeba zohlednit kvalitu infrastruktury a zároveň cenou neatakovat přední místa v cenovém republikovém žebříčku.

Jiří Mikula, nezávislý zastupitel města Turnova za TOP 09, jmikula@pekarnamikula.cz

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Pan starosta na posledním jednánín zastupitelstva obhajoval zvolení pana Kříže tím, že potřebuje někoho, kdo ho podpoří v složitém vyjednávání. Turnov má ale tři zástupce. Zajímá mě, jak v těchto případech hlasuje pan Hejduk. Jestli hlasuje v souladu s panem starostou a usneseními zastupitelstva

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.