LETOŠNÍ ZIMNÍ SEZONA BYLA TŘETÍ NEJMÍRNĚJŠÍ ZA UPLYNULÝCH 15 LET

0

Zima doposud byla z pohledu silničářů v Libereckém kraji mírná. Teplejší byly pouze zimy v letech 2013/2014 a 2006/2007. Úspora nákladů se odhaduje zatím na 30 mil. Kč. Z dlouhodobého pohledu celkové náklady na zimní údržbu pomalu klesají.

Letošní zimní sezona je z pohledu silničářů v Libereckém kraji podprůměrná. K 10. březnu nebyl zaznamenán jediný kritický den. „Při srovnání aktuálních nákladů na zimní údržbu s těmi průměrnými, které činí 120 mil. Kč, předpokládáme úsporu ve výši zhruba 30 mil. Kč, celkový účet za zimní údržbu na krajských silnicích by tak mohl dosáhnout částky 90 mil. Kč,“ informuje generální ředitel společnosti Petr Šén.
Trvalá sněhová pokrývka se v letošním roce držela až od nadmořské výšky okolo 600 metrů. V nižších oblastech kraje se vyskytovalo sněžení jen zcela výjimečně. Ale také co do množství srážek byla letošní zima výrazně podprůměrná. Řidičům letošní zimu komplikovalo více náledí než zasněžené komunikace. Spotřeba posypových materiálů klesla meziročně o polovinu, spotřeba ke konci února byla přes 5 tisíc tun soli a 10,5 tisíc tun inertního materiálu.

Tradičně nejproblematičtější úsek v kraji – silnice I/10 mezi Turnovem a hraničním přechodem Harrachov, který je součástí evropské silniční sítě a je velmi využíván tranzitní dopravou z jihu na sever Evropy a opačně, nebyl v zimě uzavřen ani jednou.
(Zdroj: Krajská správa silnic LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.