HASIČI ORGANIZUJÍ SUPER CVIČENÍ

0

Cvičení složek Integrovaného záchranného systému mimořádného rozsahu se uskuteční 18. a 19. září u Českého Dubu. Námětem bude zdolávání následků nákazy a likvidace chovu krav onemocnělých slintavkou a kulhavkou (SLAK). Cvičení se zúčastní kromě profesionálních jednotek HZS LK ze stanic Liberec a Turnov i 14 jednotek Sborů dobrovolných hasičů.


Dále budou podle tiskové mluvčí Ivy Michalíčkové pro účely cvičení povoláni vojáci Armády ČR, o uzávěry na komunikacích v blízkosti cvičení se budou starat spolu s dobrovolnými hasiči i vojáci aktivních záloh a příslušníci Policie ČR. Dalšími účastníky cvičení budou zástupci veterinárních správ, České inspekce životního prostředí ad.

Jednotky požární ochrany se budou podílet především na procvičení činností při zdolávání následků zjištěné nákazy, budou zajišťovat dovoz materiálu potřebného pro pálení uhynulých kusů, stavět hranice a uhynulé kusy pálit (dva kusy hovězího dobytka budou opravdu spáleny!). Dále se budou starat o ohraničení ochranného pásma na příjezdových komunikacích, lesních a polních cestách. Vojáci budou cvičit především manipulaci s uhynulými kusy a dále se postarají o vytvoření dekontaminačního prostoru pro osoby a mobilní techniku, o dekontaminaci prostoru kravína „Prachárna“ u Českého Dubu a zahrabání spálených pozůstatků.

Slintavka a kulhavka (SLAK) je akutní horečnaté, velice nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, v jehož průběhu se na sliznicích trávicího ústrojí, na kůži končetin (okolí spárků) a neosrstěných místech kůže tvoří puchýřky a afty. Primárním zdrojem nákazy slintavkou a kulhavkou je nemocné zvíře, sekundárním jakékoliv předměty nebo živočichové kontaminovaní původcem onemocnění. Často přenášejí infekci i lidé!

Drastická opatření proti tomuto onemocnění nejsou náhodná. Tato nemoc není sice smrtelně nebezpečná pro člověka, ale může mít nedozírné ekonomické následky. Velmi nákladná jsou opatření při tlumení a likvidaci ohnisek nákazy. Většinou se porážejí všechny kusy, i ty zdravé, v karanténě se ocitají celé oblasti i s obyvateli. Osvědčeným způsobem, jak zabránit šíření nákazy, je likvidace nakažených kusů (i když je jen podezření z nákazy) a jejich spálení. Proti SLAK lze zvířata očkovat, léčba neexistuje.

V případě propuknutí nákazy slintavky a kulhavky nebo nemoci šílených krav v České republice by Hasičský záchranný sbor České republiky byl hlavním koordinátorem při spalování utracených zvířat.

A na závěr ještě jedna rada: Nemusíte-li v polovině příštího týdne opravdu nutně cestovat z Turnovska směrem na Český Dub, bude to jen dobře…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.