KVĚTNOVÝ SPORTOVNÍ SOUHRN TURNOVSKA

0

Sportovní soutěže nyní už opravdu dobíhají. V následujícím souhrnu si můžete přečíst hodnocení letošní sezony turnovských basketbalistů, kteří úspěšně zvládli nástrahy východočeského přeboru, a v závěru sezony se oddíl stal dokonce pořadatelem celostátního finále mistrovství republiky žáků. Poslední zápas mají za sebou i turnovské házenkářky. První rok ve II. lize je pořádně prověřil, konečné osmé místo lze nakonec brát vzhledem k vývoji sezony jako úspěch. V soutěži pokračují fotbalisté FK Pěnčín-Turnov, divize končí až v červnu…

* BASKETBAL

OHLÉDNUTÍ ZA SEZONOU 2008 – 2009
n200810211020_sport_32_08_basketTurnovští muži hráli prvním rokem Východočeskou ligu a sezonu začínali s předsevzetím udržet tuto soutěž v konkurenci třinácti týmů i pro další rok. Dorostli nám po dlouhé době mladí a bylo potřeba hledat soutěž, ve které by mohli získávat co nejvíce zkušeností.  Před sezonou se podařilo tým rozšířit o tři zkušené hráče a nakonec v závěru letošního ročníku nám jen o zápas uteklo play-off o postup do 2. NL! Skončili jsme na výborném pátém místě.

Někteří z mladých turnovských hráčů ještě hostovali ve vyšších soutěžích: Honza Jiříček hrál 2. NL za TU Liberec, Lukáš Bartoň nastupoval v extralize U18 za Ústí nad Labem, Dominik Petřivý hrál za ČEZ Nymburk ligu kadetů U16, Josef Příhonský ligu kadetů U16 za liberecké Kondory, Jakub Jeníček ligu U18 v Mladé Boleslavi a Lukáš Jeníček ligu U14 za Kondory Liberec. Nejlepší cesta pro mladé hráče v jejich herním vývoji. V žádném roce v minulosti jsme ještě neměli tolik hostující hráčů ve vyšších soutěžích.

Starší dorostenci (kategorie U18) se opět po roce stali přeborníky Východočeského kraje, když ve finále play-off porazili po boji extraligovou zálohu extraligy U18 BK Pardubice „B“. Je to již třetí titul v řadě a určitě největší dlouhodobý úspěch v historii oddílu. K titulu dovedla dorostence trenérská dvojice Jaroslav Brunclík a Jaroslav Mojsl.

Titul přeborníka Východočeského kraje získali letos i žáci U14, a tak jsme v letošním roce mohli slavit tituly dva. Žáci prošli soutěží suverénně a nepoznali hořkost porážky. Trenéry družstva byli Jirka Pospíchal a Zbyněk Špetlík.

V loňském roce jsme ještě založili přípravku, která trénuje ve smíšené podobě (chlapci a dívky) a počítáme, že na podzim letošního roku začnou hrát krajskou soutěž. Přípravka bude pokračovat dál, a proto zveme chlapce a děvčata, aby rozšířili řady turnovských basketbalistů. Informace na tel. 724 001 816.

 

Na závěr letošní sezony náš oddíl uspěl ve výběrovém řízení České basketbalové federace a byl pověřen uspořádáním konečně velké akce, a sice MISTROVSTVÍM ČESKÉ REPUBLIKY V BASKETBALE ŽÁKŮ U14. Mistrovství se konalo ve dnech 23. – 26. dubna v turnovské sportovní hale ve Skálově ulici. Zúčastnilo se ho šest družstev, která skončila na prvních třech místech ve dvou skupinách ligy žáků U14. Do turnovského finále se probojovaly: Sokol Pražský, BK Pardubice, BK Brandýs nad Labem, Proton Zlín, Sokol Písek a Snakes Ostrava. Hrálo se systémem „každý s každým“ a tak diváci mohli vidět během čtyř dnů 15 kvalitních zápasů. Turnaji jednoznačně kralovalo družstvo BK Pardubice, které mistrovství bez porážky vyhrálo a stalo se mistrem republiky pro sezonu 2008/2009 v kategorii žáků U14.

Turnaj skončil velikým pořadatelským úspěchem pro náš oddíl a město Turnov, o čemž svědčí známka od delegátů ČBF – 1* a e-maily od zúčastněných družstev v týdnu po skončení mistrovství. Na pořádání mistrovství se podíleli hráči celého oddílu a hlavně je třeba pochválit za zvládnutí úkolů mladé, což je příslib pro budoucí fungování našeho oddílu. Byli jsme Českou basketbalovou federací zařazeni do první přihrádky pro pořádání dalších celonárodních akcí.

Mistrovství ČR by nemohlo mít takový úspěch, pokud by se na něm nepodílely další organizace a to hlavně OAHŠ Turnov, která poskytla družstvům a rodičům kvalitní ubytování a stravování po celé čtyři dny mistrovství. Ceny pro družstva a nejlepší hráče věnovala firma Aminostar a Pivovar Svijany, ukázkový zpravodaj vytiskla firma Unipress. Medaile přijel předávat Kamil Brabenec, legenda Českého basketbalu a náš druhý nejlepší hráč století. Předávání cen a poslední zápas přijela natáčet Česká televize a záběry z Turnova běžely následující týden v jejím sportovním zpravodajství. Jediný kdo zaspal, byla turnovská radnice, odkud Blaničtí rytíři opět nevyjeli – přestože byli zváni. Přinejmenším zahájení nebo závěrečné předávání medailí by si to zasloužilo.

Pro TvA: Tomáš Mareš, předseda oddílu, basketturnov@seznam.cz

(Video z ČT a podrobné výsledky MČR lze shlédnout na www.basket-turnov.wbs.cz )

 

* FOTBAL

Zápasy divize C:

FK Pěnčín-Turnov – AFK Chrudim 1:1 (1:1), hráno 10. května, 24. kolo. Domácí začali aktivně, už v 5. minutě Škréta vyslal Zdražila, a ten nedal šanci chrudimskému brankáři Lankašovi – 1:0. Hosté se ale brzy osmělili – nájezd Váchy ještě vychytal Cimbál, bezmocný ale už byl při akci Vágnera, který vyrovnal na 1:1. Šance se poté  střídaly na obou stranách, další branka už ale nepadla. Tři body domácím mohl získat Koubek, v 78. minutě šel sám na Lankaše, ale ten jej vychytal, nic už poté nezměnila ani velká šance chrudimského Holuba.

Branky: 4. Zdražil – 14. Vágner., diváků: 450. FKP Turnov: Cimbál – Selinger, Hnízdo, Jíra, Vítek – Mencl, Koťátko (72. Kulhánek), Patočka, Škréta – Zdražil, Koubek (87. Pěnička).

Kunice – FKP Turnov 2:1 (1:1), hráno v sobotu 16. května, 25. kolo. Hosté přijeli k zápasu bez zaneprázdněného Webera, dlouhodobě zraněného Mrklase i angínou postiženého Patočky, jen na lavičce byl rovněž nemocný Vítek. Šanci zahrát si za áčko tak poprvé dostal dorostenec Hurt. Přestože turnovští hráči odvedli jeden z nejlepších výkonů na jaře, na body to tentokrát nestačilo.

Pět kol před koncem soutěže jsou turnovští fotbalisté na 8. místě.

Zdroj: http://www.fkpencinturnov.estranky.cz

* HÁZENÁ

 

* Mladší dorostenky – krajský přebor (hráno o prvním květnovém víkendu). Pardubický oddíl pořádal druhý turnaj krajského přeboru starších žákyň, ve kterém z nedostatku dorosteneckých družstev v kraji hrají mimo soutěž turnovské mladší dorostenky doplněné mladšími žákyněmi.

TJ Turnov – TJ Kovo Ledeč n. S. 11:3 (6:1)

TJ Turnov – SHK D-P Pardubice 16:6 (2:6)

TJ Turnov – TJ Jiskra Havl. Brod 13:13 (6:5)

Sestava (branky): Veronika Horáčková – Markéta Hadincová (11), Alena Šafářová (8), Nikola Tomášová (7), Lucie Ševrová (5), Petra Bártová (4), Claudia Davidová (4), Pavla Šachová (1), Nicole Jiránková, Denisa Poláková. Trenérky: Soňa Hušková, Vladimíra Ševrová.

 

n200809161106_sport_11_08_hazena* II. liga žen, hráno 10. května: TJ Turnov – HC Milevsko 31:21 (19:10). Poslední mistrovské utkání 2. ligy tohoto ročníku soutěže. Ve 3. minutě utkání byl stav vyrovnaný 1:1, ale domácí celek do 8. minuty odskočil soupeřkám na 7:1 a svůj náskok si turnovské házenkářky udržely až do konce 1. poločasu. Druhý poločas byl herně a střelecky více vyrovnaný. Turnovské hráčky chybovaly v postupném útoku, nezdařilo se několik přihrávek do rychlého protiútoku, i tak byly domácí brankově úspěšnější a své poslední druholigové utkání dotáhly do vítězného konce.

Sestava (branky): Bohuslava Kučerová – Adéla Koubková (9/2), Adéla Vališová (7), Romana Kohoutová (5), Vladimíra Ševrová (4), Tereza Hadincová (2), Ivana Tichá (2/1), Lenka Víšková (2).

Konečná tabulka 2. ligy žen (Čechy):

1. TJ Loko Č.Budějovice, 2. TJ Sokol Kobylisy II, 3. ČZ Strakonice, 4. HK Spartak Ústí n. L., 5. TJ Sokol Vršovice, 6. SHK D-P Pardubice, 7. TJ Kovofiniš Ledeč, 8. TJ Turnov, 9. Sokol Chrudim, 10. TJ Sokol Písek, 11. HC Milevsko.

 

* Muži – krajský přebor, hráno 10. května: Dvůr Králové – TJ Sportcasinos Turnov 28:22 (13:12).

Nejlepší střelci družstva: Martin Pavlas, Jiří Kovačičin – Jan Holubka (7), Petr Ouvín (4), Marek Rieger (4), Petr Kulich (3), Michal Netušil (2), Roman Holubka (1), Jan Möller (1), Ondřej Kulich, Michal Bakeš, Pavel Třešňák, Jan Štefan, Marek Ouvín.

 

Pro TvA: Vlaďka Ševrová, e-mail: sevrova@iex.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.