ČISTÁ JIZERA: DLOUHO OČEKÁVANÝ PROJEKT MUSÍ BÝT OBJEMOVĚ ZMENŠEN

0

V posledních měsících bylo o skoro miliardovém investičním projektu Čistá Jizera, který zahrnuje odkanalizování měst okresu Semily a výstavbu nových kanalizačních řadů, hodně slyšet. Jak už to ale s žádostmi o dotace z fondů Evropské unie bývá, nakonec se všechno musí upravovat podle aktuálně vyhlášených dotačních podmínek. „Všechna města zůstávají v záměru prakticky na stejné úrovni, ale pro Turnov je špatnou zprávou, že budeme muset vyřadit některé ulice a celé městské části. Objemově se projekt v tomto městě zmenší zhruba o 80 milionů korun, což představuje přibližně dvacet procent,“ řekl Milan Hejduk, předseda Rady sdružení VHS Turnov.

Přitom na možnost podání projektu do některého z operačních programů EU Vodohospodářské sdružení Turnov čeká zhruba dva roky. První komplikací se stalo dlouhodobé posilování koruny vůči Euru. Proto nyní, kdy konečně bude moci být žádost podána, je jasné, že investiční záměr na území celého semilského okresu přesahuje maximální získání dotačních prostředků na jednu žádost.

„Čistou Jizeru budeme muset rozdělit do dvou samostatných žádostí. To by nebyl takový problém. Další komplikací ale je, že nově chce Evropská unie podporovat hlavně výstavbu nových kanalizačních řadů než rekonstruovat ty staré, a když ano, tak pouze tam, kde jsou podmínkou pro napojení nové kanalizace,“ vysvětluje Milan Hejduk. Proto podle něho z projektu přímo v Turnově vypadnou některé městské části, v nichž byla připravena rekonstrukce dožívajících stokových systémů. Nejvíce se to dotkne Nádražní ulice, kde Čistá Jizera měla řešit kompletní rekonstrukci kanalizace a následně také vozovky i chodníků v části od Hotelu Beneš směrem na Ohrazenice. Omezení se dále dotkne celého sídliště u nádraží a oblasti kolem kina v Žižkově ulici a přiléhající oblasti vilové čtvrti u bývalých kasáren.

Komplikací se stal také pomalý postup výstavby v bytových zónách města. Nové kanalizace se proto v nejbližší době nedočkají i v některých částech vznikající bytové zóny na Hruštici a nad sídlištěm Výšinka.
„Všechny nyní vyřazené lokality máme šanci zařadit do nové žádosti v příštích letech pokud se upraví aktuální podmínky a bude existovat vůle města financovat další porci výstavby kanalizací. Navíc budeme mít pozitivní zkušenosti z první etapy. Dnešní vyřazení mě mrzí hlavně u Nádražní ulice, protože mělo jít o další etapu její rekonstrukce. Na sídlišti u nádraží zase mělo být součástí rekonstrukce kanalizace řešení parkování a vznik další vybavenosti v okolí bytových domů,“ uvedl Hejduk.

I tak je ale investiční objem týkající se Turnova v úctyhodné výši 320 milionů korun s podílem veřejného městského rozpočtu těsně pod 100 milionů korun. V oblasti u nádraží bude rekonstruována jediná ulice se stávající kanalizací, a to ulice 1. máje, v centru města se opravy kanalizace dočká ulice 5. května z náměstí až na Hruštici, Skálova ulice, Jiráskova a Tázlerova ulice, většina ulic ve vilové čtvrti u kasáren ad. Nová kanalizace vznikne v Nudvojovicích, prakticky v celém Durychově, na Kamenci, Kobylce, Bukovině a části Hruštice. Město tedy bude rozkopané až dost.

VHS Turnov bude žádost podávat v dubnu, do konce srpna bychom měli vědět, jestli byla úspěšná a na podzim by mělo dojít k vyhlášení jednotlivých výběrových řízení na dodavatele stavby. „Počítáme s tím, že stavba by na území Turnova měla začít v dubnu 2009 a vše hotovo mělo být do konce roku 2011. Kde začneme se zatím přesně neví, záleží i na připravenosti projektů ze strany radnice, které budou řešit věci jako je veřejné osvětlení a chodníky. Asi by se mi nejvíc líbilo zahájení ulicí 5. května, protože to podle mého nejvíc potřebuje,“ řekl Milan Hejduk. Pravděpodobně však tato ulice přijde na řadu až v druhé polovině stavby, protože radnice teprve zahajuje časově komplikovanou přípravu přeměny komunikace.

Představený projekt podle Hejduka zůstává pro Turnov stále největším investičním projektem, který by měl být dotován z evropských zdrojů a projektem s nejvyšší dotací, která kdy do města přišla. Do jeho přípravy bylo vloženo mnoho úsilí i finančních prostředků. Myslím, že ani jeho částečné aktuální omezení není negativním krokem. Dá se říci, že se rozsah dostal na únosnější míru, bude finančně méně náročný, “ dodal Hejduk.

Související články (celkem 73)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.