ČISTÁ JIZERA: VODOHOSPODÁŘSKÉ SDRUŽENÍ TURNOV PODEPSALO S ČESKOU SPOŘITELNOU FINÁLNÍ SMLOUVU O PŘIJETÍ 300MILIONOVÉHO ÚVĚRU

0

Pracovní ruch miliardového projektu Čistá Jizera, který řeší odkanalizování pěti měst okresu Semily, nabírá na tempu. „V současnosti se nejvíce staví v Rokytnici nad Jizerou a v Semilech, kde potřebujeme být s rekonstrukcí a výstavbou nové kanalizace hotovi co nejdříve, protože na ně navazují práce na konečné úpravě komunikací, které financuje Liberecký kraj,“ přiblížil předseda Rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk. Pomaleji se podle něho rozbíhají práce v Lomnici, kde ale v příštích dvou týdnech firma začne stavět na dalších místech.

V Jilemnici došlo ke zdržení stavby záměrně – byla dána přednost pořádání trhů v centru města. Nicméně použití extrémně rychlé bezvýkopové metody v centrální ulici bylo příkladné. Také v Turnově se tempo prací začíná stupňovat, nyní se pracuje na čtyřech místech. „Všechny stavební firmy na kontrolních dnech ve všech městech jednotně říkají, že stanovený harmonogram zatím bez problémů splní,“ uvedl Hejduk.

Podle něho úspěšně probíhaly také jednání o přijetí 300milionového úvěru pro VHS od České spořitelny. „Na konci května schválila všechna města, resp. jejich zastupitelstva, usnesení o přijetí úvěru, což považuji za velký úspěch. Byla to jedna z podmínek přijetí úvěru. Všechna města navíc schválila potřebné pojistky a finanční toky mezi sebou navzájem, protože si za úvěr vzájemně ručí,“ vysvětlil Milan Hejduk. Na základě schválení postupu jednotlivými městy vedení VHS se spořitelnou podepsalo úvěrovou smlouvu, v tuto dobu je potřeba podepsat ještě další formální dodatky smlouvy a VHS musí dodat zbytek potřebných materiálů. „Současná celosvětová finanční krize trochu hýbe s procenty úvěru, dokonce nyní máme lepší podmínky, než když jsme úvěr schvalovali v zastupitelstvech měst. Na druhou stranu přiznávám, že se po podpisu smlouvy se spořitelnou nečekaně objevily doplňující požadavky banky, o kterých budeme jednat.“

 

V současné době jsou ve finále také jednání se Státním fondem životního prostředí. K uzavření konečných smluv na čerpání  540milionové dotace by mělo dojít do konce června, resp. do konce července.  Podle Hejduka je k tomu zhruba 80 procent všech potřebných podkladů (smluv a materiálů) předáno a schváleno.

 

Co VHS Turnov čeká díky akci Čistá Jizera v nejbližších měsících, je také koncesní řízení na provozovatele vodohospodářského majetku. Majetek VHS nyní využívají k provozu Severočeské vodovody a kanalizace a. s. Končí vzájemná dlouhodobá smlouva, a proto nejdéle v roce 2011 musí být o novém provozovateli jasno. „Dlouhodobě se zabýváme se starosty tím, jaký model pro příštích deset let zvolit. Jsme těsně před finálním rozhodnutím, které říká, že koncesním řízením vybereme opět privátního provozovatele. Koncesní řízení podle regulí Evropské unie musí proběhnout podle tzv. nejlepších podmínek mezinárodní praxe, což je formulace, kterou v České republice odpovědné instituce nedotáhly do jasných a závazných pravidel.  A tak jsme opět mezi prvními případy v republice, kdy se na našem příkladu začínají tvořit pravidla pro ostatní. Je to pro nás jedno z hlavních témat do budoucna a navíc je vázané na poskytnutí dotace na Čistou Jizeru. Jde i o důležité rozhodnutí pro obce a obyvatele regionu, protože od nejlepší finální nabídky servisní firmy se odvíjí cena vodného a stočného a úroveň kvality služeb, která ovlivňuje každodenní život lidí. A cena vodného a stočného se zase odvíjí zejména od toho, kolik budeme v příštích letech požadovat nájmu za náš pronajatý majetek k provozování. Z něho hradíme nové vodohospodářské investice a potřebnou obnovu dnešního zastaralého majetku. “ uzavřel Milan Hejduk

 

Projekt Čistá Jizera řeší výstavbu nových a rekonstrukci stávajících kanalizačních řadů, výstavbu nové vodovodní sítě a generální opravu čistírny odpadních vod v Lomnici nad Popelkou. Vodohospodářské sdružení Turnov na akce Čistá Jizera I (Turnov, Semily, Jilemnice) a Čistá Jizera II (Rokytnice nad Jizerou, Lomnice nad Popelkou) získalo ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) celkem 540 milionů korun. Jde o největší sumu peněz, která kdy do Pojizeří najednou putovala. Po dohodě starostů a po doplnění stavebních úprav dalších komunikací do projektu je tu i nemalá spoluúčast ze strany jednotlivých měst. Ta činí v Turnově 79 mil. Kč, v Semilech 59 mil. Kč, v Lomnici nad Popelkou 61 mil. Kč, v Jilemnici 18 mil. Kč a v Rokytnici nad Jizerou 38 mil. Kč. Na území okresu Semily projekt Čistá Jizera zahrnuje celkem 73 kilometrů nových kanalizací a zhruba 11 kilometrů vodovodů. Nově bude na kanalizaci napojeno 2500 nemovitostí. Časový rozsah prací je stejný – až na Jilemnici – ve všech městech: zahájení 14. dubna 2009, ukončení 30. září 2011 (v Jilemnici 30. září 2010).

Podrobnosti o celém projektu jsou postupně zveřejňovány na internetových stránkách www.vhsturnov.cz v sekci „Čistá Jizera“.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.