REKONSTRUKCE NÁDRAŽNÍ ULICE A OBČANSKÁ VYBAVENOST V TURNOVĚ II

0

Zhruba padesátka občanů našla ve středu 15. února cestu do jídelny v ZŠ v Alešově ulici u nádraží na první setkání se starostou města v tomto roce. Slušnou účast měla na svědomí hlavně dvě témata, která se dotýkají, resp. již brzo dotknou každodenního života obyvatel Turnova II. „V lokalitě u nádraží žije asi čtyřicet procent obyvatel města, v minulosti se zde podařilo uskutečnit několik zásadních věcí, jako jsou nový terminál, rekonstrukce nádražní budovy a základní školy v Alešově ulici, pokračuje postupná revitalizace sídliště, která letos postoupí do předposlední části,“ řekl úvodem setkání starosta Tomáš Hocke.

Co se podle něho nepodařilo a v nejbližší době asi ani nepodaří, je vznik plnohodnotné základní školy, aby děti nemusely za vzděláním docházet do centra města, což mj. přináší i komplikace v dopravě. Město by nicméně rádo v horizontu několika následujících let pomohlo ke zlepšení občanské vybavenosti této části Turnova. Měla by zde vzniknout pobočka Žluté ponorky, hovoří se o pobočce základní umělecké školy či o výstavbě nového objektu u ZŠ Alešova, který by sloužil ke společnému setkávání obyvatel této městské části. Ještě letos dojde na první část úprav prostoru u haly TSC, kde bude na jaře postaveno nové hřiště – tzv. hrad v sídlišti bude v nejbližších týdnech rozebrán.

201702211803_zap_58_2017_alesova

Opraveny budou také schody ze sídliště směrem ke sportovní hale, vedle vznikne bezbariérový stupňovitý nájezd, aby sem mohly lépe zajet třeba maminky s kočárky. Opraveno má být též venkovní hřiště Duhové energie a upraven celý prostor až ke střední škole. Řeší se také bazének v přednádražním prostoru, kde má vzniknout malá vodní plocha s klidovým zázemím. Jak starosta doplnil, velmi rád by postoupil v jednání s majiteli bývalých uhelných skladů, které dělají této části Turnova ostudu. V ideálním případě by město chtělo vybydlené objekty vykoupit a prostor smysluplně využít. Přítomní občané kritizovali tankodrom kolem příjezdové komunikace před střední školou a také neupravené prostory kolem pekárny Mikula. Hovořilo se i o využití ladem ležícího hřiště vedle pekárny, na které byl ale vznesen restituční požadavek, takže zde těžko v nejbližší době něco vznikne, byť by třeba tento prostor mohl být vhodný pro venčení psů apod. Město má na svých webových stránkách anketu, ve které občané mohou více specifikovat své náměty a názory na občanskou vybavenost v Turnově II.

REKONSTRUKCE NÁDRAŽNÍ ULICE
Zde starosta připomněl již poměrně známá fakta především o velkém rozsahu stavby, která od jara 2018 do konce roku 2019 s velkou pravděpodobností významně ztíží běžný život v této části města. Stavební povolení bude k dispozici na jaře, v září by mělo být jasné, jestli se Libereckému kraji podařilo získat dotaci z evropských fondů. Potom začne akce, která zde nemá obdoby. Postupně se ve staveniště promění úseky komunikace od ohrazenického Pyrámu po viadukt na Přepeřské ulici a odtud dál až do Svijan. Nejsložitější to bude kolem viaduktu, který má být prohlouben o půl metru, aby sem mohly vjíždět větší kamiony. Tady bude potřeba počítat s objížďkami v řádu týdnů až měsíců! Každodenní složitou dopravní situaci během stavby by měl usnadnit nájezd na průtah u dnešních stavebnin v Ohrazenicích (dříve autosalon Ford), který by měl být zprovozněn ještě před zahájením stavebních prací. Nájezd a sjezd ve Fučíkově ulici má začít sloužit v roce 2019. Oba sjezdy a nájezdy významně odlehčí provoz v Nádražní ulici.

201702211803_zap_59_2017_alesova

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.