DO REGIONU MÍŘÍ NEJVĚTŠÍ DOTACE VŠECH DOB: VÍC NEŽ PŮL MILIARDY KORUN

0

Tato informace přinese představitelům mnohých obcí a jejich občanům v příštích letech neskutečné množství práce a hodně problémů. Na druhou stranu, kdyby obce měly stamiliony platit pouze ze svého rozpočtu, na stavbu nových kanalizací a nutné opravy starých sítí by pravděpodobně vůbec nedošlo. I tak ale projekt Čistá Jizera počítá s podstatnými příspěvky všech pěti měst okresu Semily, krytými formou úvěru. „Máme potvrzeno, že řidící výbor Státního fondu životního prostředí rozhodl o poskytnutí dotace na projekty Čistá Jizera I a II,“ uvedl Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov.

Do regionu tedy v nejbližších měsících zamíří nejvyšší dotace všech dob – celkem 540 milionů korun, určených na stavbu a opravy kanalizační sítě, výstavbu vodovodů v Rokytnici nad Jizerou, rekonstrukci čističky odpadních vod v Lomnici nad Popelkou, dále potom na potřebné přeložky dalších inženýrských sítí a příspěvek na následnou úpravu komunikací. Okolo 400 milionů korun podle Hejduka ještě do projektu budou muset vložit obce, takže v konečném součtu se jedná skoro o miliardovou akci. Práce na některých místech budou zahájeny již  v dubnu  2009.

 

Podle informací ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) bylo v tomto kole rozděleno celkem 13,5 miliardy Kč mezi 175 projektů. Z tohoto pohledu je půl miliardy směřující do okresu Semily velkým úspěchem. „Přiznání dotace je ale pouze další krok, byť mimořádně příznivý. Musíme také peníze z fondu dostat, úspěšně je prostavět a jako investor velkých projektů projít také mnoha kontrolami. To představuje dalších pět let práce,“ upřesnil Hejduk.

 

Již v těchto dnech finišují výběrová řízení na jednotlivé stavby. Zájem firem byl naštěstí velký, protože VHS je jedním z prvních vodohospodářských sdružení v republice, které dostalo takový objem peněz. Výběrová řízení mají být ukončena 18. prosince, podle Hejduka bude zajímavé sledovat, jak se naplní očekávání VHS o celkových nákladech na každé město. Tedy –  jak se firmám bude dařit vejít se do investorem předem odhadnutých nákladů, protože VHS ze SFŽP opravdu víc než 540 milionů nedostane. Po upřesnění cen a po konečném výběru dodavatelů jednotlivých úseků musí zastupitelstva všech měst, která jsou sdružena ve VHS, schválit vypočtenou výši spolufinancování. To by se mělo stát v lednu, nejdéle v únoru příštího roku.

„Harmonogram prací budeme řešit ve všech městech, tedy i v Turnově, někdy na začátku února. V tuto chvíli nevím, kde konkrétně začnou stavební práce, v Turnově to bude s největší pravděpodobností Alej legií, okrajové části města, Skálova ulice a některé další ulice směrem z Hruštice dolů,“ dodal předseda VHS.

 

n200812041632_zap_541_08_vhsDalší stavební práce můžeme v Turnově očekávat ve Skálově ulici a v Husově a Žižkově ulici. Do projektu je zařazena také ulice 5. května, která bude stavebně a hlavně dopravně nejsložitější. Začne se také pracovat na okrajích města – v Nudvojovicích, na Bukovině a na Vrchhůře. Bohužel se v této etapě v Turnově nedostane na opravu Nádražní ulice od Hotelu Beneš do Ohrazenic, z projektu muselo být vyjmuto celé sídliště u nádraží, oblast kolem kina v Žižkově ulici a přiléhající oblasti vilové čtvrti u bývalých kasáren. Nové kanalizace se nedočkají ani v některých částech vznikající bytové zóny na Hruštici a nad sídlištěm Výšinka. Z jedné strany je to zaviněno nedostatečnou projektovou přípravou ze strany města, ze strany druhé velkou finanční náročností projektu. Podle Hejduka se ale VHS bude snažit tyto lokality zařadit do nové žádosti v příštích letech.

 

Přípravné práce projektu Čistá Jizera byly zahájeny před pěti lety, do projektů bylo investováno víc než 20 milionů korun. Nyní jsou zabezpečena všechna platná stavební povolení na řady i na kanalizační přípojky ve všech obcích v regionu. Na území okresu Semily Čistá Jizera zahrnuje 73 kilometrů nových kanalizací, asi 11 kilometrů vodovodů a úplnou rekonstrukci jedné čističky odpadních vod. Rozsahem ohromné je i číslo počtu nově napojených nemovitostí – 2500. V samotném Turnově představuje první etapa částku okolo 300 milionů korun s tím, že na základní balík činností budou navázány proměny komunikací, které nyní radnice připravuje. Odhadovaná výše přímé dotace z městského rozpočtu se již od počátku pohybuje mezi 80 – 100 miliony korun v průběhu let 2009 až 2012.

 

VHS Turnov vzniklo v roce 1995, kdy první obce spojily své síly v péči o vodohospodářský majetek. Sdružení převzalo privatizovaný majetek tehdejšího státního podniku Vodovody a kanalizace Turnov. V současné době provozování vodohospodářského majetku VHS Turnov smluvně zajišťuje akciová společnost Severočeské vodovody a kanalizace (SčVK, a.s.) Teplice, závod Liberec, provoz Turnov.

Členské obce VHS: Turnov, Ohrazenice, Přepeře, Rakousy, Troskovice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Malá Skála, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Líšný, Loučky, Rovensko pod Troskami, Tatobity, Žernov, Ktová, nejnověji také Benecko, Benešov u Semil a Chuchelna.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.