SKÁLOVA ULICE V NOVÉM KABÁTĚ

0

(Součástí článku je i videoreportáž.)V úterý 29. června byla slavnostně veřejnosti předána do užívání zrekonstruovaná Skálova ulice v centru Turnova. V ulici je položena nová kanalizace, jsou tu nové povrchy, nové osvětlení a nová zeleň. Právě úpravou zeleně se rekonstrukce této ulice stala v loňském roce hodně diskutovanou. Podle schváleného projektu tu měla být vykácena část lipového stromořadí. Některé stromy odborníci uznali za nemocné a nevhodné. Pokácení stromů vloni na jaře fyzicky zabránili studenti umělecko-průmyslové školy, kteří svojí přítomností znemožnili stavebním strojům práci (více ZDE). Česká inspekce životního prostředí poté kácení stromů oddálila z jara na polovinu léta, resp. až na dobu konce hnízdění ptáků.

n201007020027_zap_209_010_skalovaPráce na rekonstrukci ulice byly zahájeny 21. dubna loňského roku a ukončeny byly v listopadu. Na jaře letošního roku probíhaly terénní úpravy a výsadba nové zeleně. Jako poslední proběhla úprava prostoru před sokolovnou (nové dláždění, schody, obrubníky ad.).

Co se zeleně týká, vykáceno bylo 14 lip ze stromořadí podél ulice a čtyři lípy u chodníku k internátu. Po dokončení stavebních prací bylo vysázeno celkem 65 stromů, jedna lípa byla přesazena od školy k pomníku padlých. Kromě stromů bylo vysázeno i 440 keřů. Město Turnov se na akci podílelo celkovými náklady ve výši 6,2 mil. Kč na povrchy a zeleň a necelý milion investovalo do nového veřejného osvětlení. Celkové náklady na rekonstrukci ulice byly ve výši 15,5 mil. Kč.

 

n201007020028_zap_210_010_skalovaInvestorem projektu Čistá Jizera, který řeší výstavbu nových a rekonstrukci stávajících kanalizačních řadů v pěti městech semilského okresu, je Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). To na projekt získalo ze Státního fondu životního prostředí celkem 540 milionů korun. Další část nákladů hradí města (Turnov 79 mil. Kč).

 

n201007020028_zap_211_010_skalovaJak při slavnostním předání nové ulice veřejnosti poznamenal předseda VHS Milan Hejduk, podle něho nyní opravená Skálova ulice patří k nejkrásnějším v Turnově. „Měli jsme tu velké problémy, tato ulice byla první ve městě, kde se začalo pracovat. Učili jsme se komunikovat se stavební firmou. Mnoho věcí neprobíhalo hned podle našich představ,“ přiznal Hejduk. Nicméně jak práce postupovaly od Svěrácké brány až k Husově ulici, dařilo se všem zúčastněným hledat společnou řeč a projekt Čistá Jizera má tak již ve městě viditelné výsledky.

 

n201007020028_zap_212_010_skalovaStarostka Hana Maierová poděkovala žákům Základní školy ve Skálově ulici za doprovodný program na téma čisté životní prostředí, atmosféru slavnostního otevření Skálovy ulice doplnil Dechový orchestr ZUŠ Turnov. Na setkání byli přítomni také náměstek hejtmana Libereckého kraje Jaroslav Podzimek, zástupci stavebních firem a další hosté. „Děkuji všem za trpělivost, stavební práce byly z mnoha důvodů delší, než se původně předpokládalo. Myslím ale, že výsledek stojí za to. Dnešní podoba Skálovy ulice je důkazem, že projekty ze strany města jsou připravovány s cílem, aby vzniklo něco pěkného, co bude dlouhodobě sloužit občanům,“ řekla na závěr starostka Turnova.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.