TURNOV SE LETOS PROMĚNÍ V JEDNO VELKÉ STAVENIŠTĚ

0

V březnu budou zahájeny dvě velké dopravní stavby, které výrazně ovlivní život města v letošním roce. V prvé řadě to bude rekonstrukce Nádražní ulice v úseku od bývalého hotelu Beneš až do Ohrazenic. Jestliže v této ulici nepodnikáte či nebydlíte, autem se sem nepodíváte zhruba následujícího jeden a půl roku. Ve stejnou dobu začne také oprava Palackého ulice od velkého mostu až k Baťovně. Tady by mělo být hotovo někdy v půli prázdnin. A potom je tu ještě pár drobností, jako například chodníky v Mašově na Kalužník a v Aleji legií, sítě a komunikace na Hruštici, kompletní rekonstrukce Přemyslovy ulice či dokončení opravy Pekařovy ulice.

Nejdříve budou práce probíhat v horní části Nádražní ulice až do Ohrazenic, poté dojde na úpravu komunikace kolem viaduktu a bude se dál pokračovat směr Přepeře, Příšovice a Svijany.

NÁDRAŽNÍ ULICE
Již na přelomu února a března budou probíhat práce v části Pacltovy ulice přiléhající k Nádražní ulici. V té začnou práce na začátku března. Od 5. března by měla být uzavřena silnice a zahájeny práce u bývalého hotelu Beneš a na hranicích Turnova a Ohrazenic. Po položení části řadů se přidají další dvě montážní čety s pokládkou přípojek.
Výběrové řízení na první část prací, tedy na kanalizaci a vodovod, vyhrála firma Mizera z Lomnice nad Popelkou. Úplně nejdříve ale budou pokáceny stromy v ulici (po dokončení dojde k nové výsadbě). Výkopy budou dva, jeden pro vodovod a druhý pro kanalizaci. „Mělo by najednou pracovat několik stavebních čet, takže by práce měly jít poměrně rychle. Obyvatelé či majitelé firem by se ke svým nemovitostem měli vždy dostat – vyjma nezbytné doby, kdy budou výkopové práce probíhat přímo před jejich objektem,“ přibližuje starosta města Tomáš Hocke.
Komunikace bude v celé délce pro tranzitní provoz uzavřena, objíždět ji budou i autobusy. U bývalého autosalonu Ford v Ohrazenicích by měl být zřízen nájezd a sjezd na průtah městem. V polovině prázdnin by měla být tato část prací hotova. Uzavírka pro tranzitní dopravu bude platit zhruba od 5. března do 15. června, kdy by tato část měla být hotova a bude se pokračovat v pokládce vodovodních řadů v Ohrazenicích k Pyrámu a v pokládce vodovodních řadů v Přepeřích. Tyto části budou dopravně řešeny semafory.
Další část prací záleží na výběrovém řízení na celý projekt rekonstrukce Nádražní ulice a silnice II/610 z Turnova na hranice kraje. Toto výběrové řízení vypisuje Liberecký kraj. „Když se bude dařit, do podzimu budou položeny první asfaltové vrstvy, ale chodníky pravděpodobně na většině míst zůstanou přes zimu rozebrány,“ upozorňuje starosta města.

Tzv. malý most přes náhon Malé Jizery v Palackého ulici projde zásadní rekonstrukcí

PALACKÉHO ULICE
Jedná se o úsek mezi velkým mostem a Baťovnou. Rekonstrukce kanalizace a vodovodu proběhne pouze v úseku mezi mosty. Nejnáročnější bude oprava malého mostu, který je ve velmi špatném technickém stavu. V celém úseku dojde na zásadní opravu povrchů včetně podkladových vrstev komunikace i chodníků. Velké dlažební kostky zmizí z jízdních pruhů a zůstanou v zálivech určených pro parkování automobilů. V jízdním pruhu je nahradí tzv. tichý asfalt. Práce by měly trvat od března do půlky prázdnin, po celou dobu bude ulice uzavřena pro provoz, pěší by jí ale měli s drobnými omezeními vždy projít. O řešení autobusové dopravy se jedná, s vysokou pravděpodobností nebudou autobusy zajíždět na autobusové nádraží a pro všechny bude platit zastávka U Masny.

Největší stavební práce budou probíhat v části „mezi mosty“

V Palackého ulici bude položen tzv. tichý asfalt

PŘEMYSLOVA ULICE
Jedná se o slepou ulici vedoucí od Mariánského kostela souběžně s ulicí 28. října. Rekonstrukci urychlil havarijní stav plynovodu, a když už se tu bude kopat, přidají se i ostatní. Kromě kanalizace a vodovodu by tu nově měla být řešena i dešťová kanalizace. Počítá se také s opravou krátké ulice ke kolumbáriu. Práce zde budou probíhat nejméně do konce září. Obyvatelé by se k svým nemovitostem měli dostat. Bude zde omezeno parkování v uličním prostoru.

Přemyslova ulice

OSTATNÍ
Letos bude dokončena oprava Pekařovy ulice, po loňské rekonstrukci sítí a povrchů dojde letos na chodníky a veřejné osvětlení. Město čeká na ČEZ, který avizoval odstranění nadzemního vedení a jeho umístění do chodníkového prostoru.
Pokračovat se bude také se zasíťováním parcel pro výstavbu rodinných domů na Hruštici, vybudován má být chodník v Aleji legií v blízkosti bytových domů. Podle posledních informací by město mělo obdržet dotaci na výstavbu chodníku v Mašově až na Kalužník z „Místní akční skupiny Český ráj a Pojizeří“.

Dokončena bude letos oprava Pekařovy ulice

PENÍZE
„Pouze oprava Palackého ulice probíhá zcela v režii Libereckého kraje, tedy bez příspěvku z rozpočtu města. V Nádražní a Přepeřské ulici, kde je hlavním investorem také Liberecký kraj, bychom ale měli z rozpočtu přispívat na komunikace asi 17 miliony a k tomu ještě 10 miliony VHS na kanalizaci a vodovod,“ doplňuje starosta Tomáš Hocke. Rekonstrukce Přemyslovy ulice bude zcela hrazena z rozpočtu města, počítáno je s částkou kolem čtyř milionů, podobná suma půjde na sítě a komunikace na Hruštici a v Aleji legií.
O všech stavbách bude veřejnost průběžně informována, majitelé domů a firem dostanou do schránek informační leták.

Související články (celkem 54)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.