PROJEKT ČISTÁ JIZERA PROCHÁZÍ POSLEDNÍMI SCHVALOVACÍMI KOLY

0

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:“Normální tabulka“; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:““; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:“Times New Roman“;} Zhruba půl miliardy korun by mělo v příštích letech přijít do našeho regionu z evropských fondů na podporu projektu odkanalizování pěti největších měst v okrese Semily – Čistá Jizera. Podle předsedy Vodohospodářského sdružení Turnov Milana Hejduka půjde aktuálně o nejvyšší částku, kterou kdy Pojizeří získalo z evropských fondů. „Stojíme opravdu pomyslně před branami. V šestikolovém posuzování a schvalování projektů jsme právě zdolali třetí důležitou příčku,“ uvedl Hejduk.

V minulých dnech totiž vedení VHS obdrželo tzv. akceptační dopisy, což podle zasvěcených znamená, že je již jen opravdu málo důvodů, proč by peníze z Evropy neměly přijít. „Nyní máme před sebou formální odsouhlasení projektu komisí Libereckého kraje, potom dojde na vlastní bodování žádosti a posledním krokem je rozhodnutí o přidělení peněz,“ přiblížil Milan Hejduk. Všechna tato kola by měla proběhnout do konce října.

Co se jeví jako velký problém, je aktuální nedostatek stavebních firem. Jak přibývá desítek schválených projektů, ubývá i kapacit specializovaných stavebních firem v naší zemi. „Nezbývá mi proto, než cestovat od jednoho k druhému a upozorňovat, že na podzim do našeho regionu přijdou takhle velké peníze a že tu bude hodně práce na tři roky. Počítám, že již na konci září vypíšeme výběrová řízení. Přestože budeme mezi prvními v republice, i tak to ale zůstane jedním z největších rizik celého projektu. Těch, kteří takhle náročnou stavbu umí, budou mít vůbec ochotu podstoupit náročná výběrová řízení a přesunout velkou část kapacity firmy na víc let k nám do regionu, bude méně než v minulosti. Největším rizikem je tedy skutečnost, že malá soutěžní konkurence může přinést citelný nárůst finančních prostředků na investici z obecních rozpočtů,“ vysvětluje předseda VHS.  

 

Půjde-li všechno podle předpokladů, první stavby kanalizací se rozeběhnou na jaře 2009. Konkrétně v Turnově to v centru nejspíš bude Skálova ulice, Alej legií, a postupně Husova a Žižkova ulice. Začne se také na okrajích města – v Nudvojovicích, na Bukovině a na Vrchhůře.

 

Přípravné práce projektu Čistá Jizera byly zahájeny před pěti lety, do projektů bylo investováno víc než 20 milionů korun. Nyní jsou zabezpečena všechna platná stavební povolení na řady i na kanalizační přípojky ve všech obcích v regionu.

 

Vzhledem k rozsahu, který převyšoval limit k podání jedné žádosti, musel být projekt rozdělen na dvě části.  S Turnovem jsou pod Čistou Jizerou „I.“ spojeny akce v Semilech a v Jilemnici. Navíc vyhlašovatel dotace ještě omezil možnost rekonstruovat některé dnešní kanalizace ve velmi špatném stavu. To přineslo omezení hlavně v Turnově, kde byly z investičního záměru vyřazeny některé ulice, konkrétně třeba pokračování Nádražní ulice od Hotelu Beneš do Ohrazenic, celé sídliště u nádraží, oblast kolem kina v Žižkově ulici a přiléhající oblasti vilové čtvrti u bývalých kasáren. Komplikací se stal také pomalý postup výstavby v bytových zónách města. Nové kanalizace se proto v nejbližší době nedočkají i v některých částech vznikající bytové zóny na Hruštici a nad sídlištěm Výšinka. Všechny nyní vyřazené lokality se bude VHS podle Hejduka snažit zařadit do nové žádosti v příštích letech, pokud to poskytovatel dotací umožní.

 

Na území okresu Semily Čistá Jizera zahrnuje 73 kilometrů nových kanalizací, asi 11 kilometrů vodovodů a úplnou rekonstrukci jedné čističky odpadních vod. Rozsahem ohromné je i číslo počtu nově napojených nemovitostí – 2500. V samotném Turnově představuje první etapa částku těsně přesahující 250 milionů korun, s dotací města okolo 90 milionů.

Do regionu tedy přijde najednou ohromná suma peněz, ale na nutnou spoluúčast budou odčerpány i značné prostředky z veřejných obecních rozpočtů. To je skutečnost, se kterou se budou muset jednotlivé radnice a veřejné rozpočty „poprat“. Za to ale budeme mít na počátku druhého desetiletí 21. století kanalizace a vodovody ve špičkovém stavu na dalším rozsáhlém území města, včetně nových povrchů komunikací…

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.