DEFINITIVNÍ TEČKA ZA JEDNOU Z NEJNÁROČNĚJŠÍCH OPRAV KOMUNIKACÍ V LIBERECKÉM KRAJI

1

Byly to pro obyvatele turnovské Nádražní ulice, sídliště Přepeřská, občany Ohrazenic, Přepeř, Příšovic a Svijan náročné dva roky plné hluku stavebních strojů, prachu a bláta. To vše je už dnes zapomenuto, jedna z největších rekonstrukcí silnic v regionu byla dokončena vloni na podzim. Bohužel koronavirová opatření znemožnila slavnostní předání díla občanům. To se po několika odkladech uskutečnilo v sobotu 4. září 2021 postupně na několika místech na trase opravené komunikace.

Jak v úvodu setkání u hotelu Beneš v Nádražní ulici připomněl starosta Turnova Tomáš Hocke, akce se připravovala pět let, dva roky se stavělo, náklady přesáhly 200 milionů korun. Rekonstrukce se mohla uskutečnit díky přispění EU a Libereckého kraje, další miliony přidaly obce, pro některé to byla třeba částka rovna polovině jejich ročního rozpočtu. „Tato stavba je ukázkovým příkladem spolupráce obcí a kraje, kdyby nedošlo k jejich spojení a k úsilí, na jehož konci je opravená komunikace, nikdy bychom ji dnes nemohli slavnostně předávat veřejnosti. Děkuji všem, kteří se na stavbě a její přípravě podíleli, děkuji stavebním firmám za kvalitu odvedené práce a děkuji občanům, že to vydrželi,“ uvedl starosta. Ten připomněl i náročnost jednotlivých úseků. V Nádražní ulici to byla předcházející výměna vodohospodářských sítí, prohloubení komunikace pod viaduktem pro snazší průjezd vyšších kamionů a zatrubnění Odolenovického potoka byly nejnáročnějším dílem celé stavby. „A to mně ještě obyvatelé Přepeřské ulice nezapomenou, že jsme je na rok odřízli od města,“ glosoval starosta.

Také hejtman Martin Půta ocenil především spolupráci obcí na trase a připomněl i prvotní impulz. „V listopadu 2013 byl v Turnově Hejtmanský den. Starosta Hocke byl jen krátce ve funkci, a jak jsme projížděli městem, sdělil mně, že nás čeká ještě jedna zastávka v Nádražní ulici u koloniálu. Tam čekala asi dvacítka občanů, myslel jsem, co se tam asi prodává, jenže oni čekali na mě. Na místě jsem viděl, v jakém stavu komunikace je, byl to prvotní impulz ke stavbě a od Tomáše Hockeho jedna z nejlepších starostenských lstí, kterou jsem zažil,“ přiblížil hejtman.

Stříhání pásky v Nádražní ulici se zhostili hejtman, starostové, zástupci stavebních firem i zde žijící občané

…před kostelem v Přepeřích

Další zastávka byla v Přepeřích, kde starosta obce Luděk Sajdl zdůraznil, s jakým očekáváním obyvatelé obce dlouhá léta rekonstrukci silnice vyhlíželi. Prohloubení profilu pod viaduktem na Přepeřské umožnilo průjezd kamionů, které se jinak velmi složitě pohybovaly úzkou křižovatkou v obci. Jak starosta dodal, je to samozřejmě na úkor hlavně Nádražní ulice, kam se doprava přesunula. A pro Přepeře ještě druhá dobrá zpráva – vloni došlo díky Krajské správě silnic LK k opravě malého mostu přes Jizeru.

Starosta Příšovic František Drbohlav na další zastávce doplnil, že v rámci rekonstrukce silnice došlo i na stavbu cyklostezky mezi Přepeřemi a Příšovicemi, na okraji Příšovic vzniklo nové odpočinkové místo a byla opravena socha sv. Agáty. Na výstavbě cyklostezky se podílely obě obce, její délka je 625 metrů a celkové náklady byly přes 11 milionů korun. Dotace z SFDI činila 4,3 mil. Kč, kraj oběma obcím přispěl necelými dvěma miliony. Na tomto místě se také hovořilo o realizaci pokračování cyklostezky Greenway Jizera z Turnova do Svijan. Příští jaro by mělo být na stavbu vydáno stavební povolení.

Starosta Svijan Petr Felkner vyzdvihl důležitost této komunikace, která prochází obcemi podél dálnice. Nyní tady všechny čeká náročná oprava mostů přes dálnici, která způsobí motoristům kolem Svijan zásadní dopravní problémy, zasáhne i provoz vyhlášeného pivovaru, nicméně rekonstrukce mostů je nutností.

…stříhání pásky v Přepeřích

Starosta s místostarostkou Ohrazenic a zástupcem firmy Stabag ve veteránu

Poslední zastávka byla v Ohrazenicích u Pyrámu, kam se celá kolona, kterou kromě cyklistů, lidí na koloběžkách a v osobních autech doprovázely také historické automobily a motocykly Tatra veteran car clubu Semily, přesunula. Starosta František Novák popsal své prvotní obavy z průběhu takto náročných stavebních prací. A nejen od něho, ale od všech zúčastněných zazněla chvála na stavební firmy (Strabag, Eurovia, úvodní rekonstrukci vodohospodářských síti provedla firma Mizera-stavby), které stavební práce s nejvyšší kvalitou a vstřícností k obyvatelům dotčených částí města a obcí provedly.

Někdy je v našem každodenním shonu dobré se na chvíli zastavit a ohlédnout se za tím, co se povedlo, zaznělo závěrem více než dvouhodinového sobotního putování po opravené komunikaci z Pyrámu do Svijan z úst starosty Turnova…

Hejtman vyzkoušel na koloběžce cyklostezku Přepeř do Příšovic

Starosta Turnova ve veteránu…

…a v sajdkáře

Svijany

Tatraplán v Ohrazenicích

…hejtman Půta

Ohrazenice…

Související články (celkem 54)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. By mě zajímalo, co by Vám řekli do očí nepřítomní řidiči kamionu na upravu křižovatky v Příšovicích u restaurace U Jilmu. Prorože vjezd do průmyslových objektů za křižovatkou musí být horor. To zas nějakej mudrc přemýšlel předpisama a ne praktickou hlavou, že pane starosto!!! Hlavně, že dostál předpisům EU. Mám pocit, že snaha zalíbit se EU dodoržování regulí odkudsi – je přímo geniální ukázkou lidské tuposti. Místo použití rozumu a hlavně by se asi někdo musel zvednout ze židle a konkrétní místa obhlédnout osobně. No ono od stolu se rozhoduje rychle a papír snese ledacos. A řidiči? Nj mě netankujou… Nebo mi zase odpovíte pane starosto, že bezpečnost chodců je prioritou?

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.