STAV HORNÍ ČÁSTI NÁDRAŽNÍ ULICE SE NEUSTÁLE ZHORŠUJE

0

Je to jedna z věcí, kvůli které si člověk nemusí dělat uzel na kapesníku. Každý den se mně tento problém připomíná sám. A bohužel musím konstatovat, že měsíc od měsíce je to intenzivnější. Ano, je to už tolikrát zmiňovaná horní část Nádražní ulice, která po obrovském náporu těžké nákladní dopravy kapitulovala a její povrch v některých místech připomíná bez nadsázky testovací polygon některé z firem zabývajících se výrobou podvozkových komponentů. Jak se zdá, stav vozovky se neustále zhoršuje, soudě podle větší intenzity otřesů a také zvětšení některých prasklin na fasádách přilehlých domů a to o 2-3mm za půl roku.

Co vše se tedy od jara událo z pohledu řešení havarijního stavu této části Nádražní ulice? Pro lepší přehlednost to zde uvedu v několika bodech:

1. V červnu byla předána petice městu Turnov s požadavkem na řešení špatného stavu již zmíněného úseku Nádražní ulice. K této petici bylo připojeno i několik návrhů na možné zmírnění následných otřesů budov od těžké dopravy v podobě snížení rychlosti a instalace pevného radaru. K tomuto neúnosnému stavu povrchu vozovky a způsobování nemalých škod na sousedících nemovitostech jsem se rozhodl napsat článek, který byl publikován v TvA a v HOT (ZDE). Jak se ukázalo, padlo toto téma na úrodnou půdu a během několika dnů jsem dostal mnoho souhlasných a podporujících e-mailů. Ukázalo se, že tento problém zde trápí opravdu mnoho lidí a jakékoliv funkční řešení je, jak se zdá, nezbytné!

2. Ulice Nádražní je v majetku Libereckého kraje. Text petice postupujeme k vyřízení na Krajskou správu silnic Libereckého kraje. Požadavek na snížení rychlosti, popřípadě umístění pevného radaru, převzal k vyřízení odbor dopravní MěÚ Turnov.

3. Vyjádření Krajské správy silnic Libereckého kraje. Pro letošní rok jsou již veškeré investiční prostředky na velkoplošné opravy vyčerpány. Oprava výše uvedené komunikace bude zařazena do plánu oprav na rok 2012. Zde je potřeba podotknout, že tento plán posuzuje Liberecký kraj a právě on musí tuto opravu určit k realizaci. A právě tady by měl Turnov jaksi zatlačit na pilu a s tímto požadavkem se na Liberecký kraj obrátit. Jinak se nemusí příští rok žádná oprava realizovat!!

4. Vyšel i článek v MF DNES, který se zaobírá problematikou Nádražní ulice. Zde dostal prostor k vyjádření vedoucí turnovského odboru dopravy Pavel Vaňátko. Zde jsme se dozvěděli o zamítnutí veškerých návrhů na alespoň částečné zlepšení situace. Toto vyjádření vzbudilo velké rozhořčení a následovalo mnoho kritických e-mailů. Zde nemohu jinak než souhlasit. Podle hesla jedna paní povídala jsou zde prý vibrace zanedbatelné. No tak proč si to nepotvrdit? Možná až nám spadne strop! Pak se bude měřit! Další nemyslitelná věc je srovnávat tuto ulici s průtahem města. Průtah je kvalitou vozovky úplně někde jinde, a jestli si pan Vaňátko dobře prostudoval některé studie, tak dobře ví, že právě vibrace a hluk určuje kvalita povrchu vozovky a její rovinnost, což v tomto případě nemá smysl vůbec porovnávat a komentovat. Co se týká snížení rychlosti. Vůbec si nemyslím, že omezit v této části ulice rychlost by byl precedent. Turnov je totiž neustále tak ucpaný, že krokem se mnohdy popojíždí už od Hotelu Beneš, a to platí takřka po celém městě. Na instalaci pevného radaru prý není vhodná doba. Tak to taky nějak nechápu!?

5. Město odpovědělo občanům na petici. Zastupitelstvo města projednalo text petice a svým usnesením uložilo vedení města obrátit se na Liberecký kraj s žádostí o opravu této komunikace. Město Turnov se prý bude nadále snažit, aby Liberecký kraj zařadil tuto část Nádražní ulice mezi prioritní úseky k opravě. Do prostoru horní části ulice byl instalován informativní světelný radar. V případě, že toto opatření nebude účinné, pokusí se město navrhnout umístění pevného radaru.
Zde se už otázka zodpověděla. Informativní radar, který sem byl nainstalován, slouží podle pozorování (především ve večerních hodinách) ke kalibrování tachometrů nad 50 km/h. Takže?? Myslím, že by se mělo začít vážně uvažovat o instalaci pevného radaru!

6. Přechod pro chodce. Nejen z mého pohledu je jeden přechod pro chodce, a to ve spodní části ulice (u Hotelu Beneš) trochu málo. Pro děti, které přecházejí v horní části ulice, když jdou na autobus ráno do školy, to je v pravdě adrenalinový zážitek. Stejně tak třeba pro seniory, mířící za nákupy do zdejšího koloniálu…

7. Víra tvá tě posílí. Obyvatelům této části města nezbývá nic jiného, nežli věřit našemu městu v prosazení opravy této ulice, a to tedy v příštím roce.

Dušan Mlejnek, Turnov, Nádražní ulice
zodacare@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.