ČISTÁ JIZERA: ZAČÍNÁ NEJNÁROČNĚJŠÍ STAVEBNÍ ROK

0

Miliardový projekt odkanalizování pěti měst okresu Semily si na pozornost občanů a médií nemůže stěžovat. Rozkopané ulice, objížďky, stavební ruch i v klidných částech měst. To samozřejmě přináší řadu problémů a potíží, mnohdy hodně zjitřenou atmosféru, dohady a ostré výměny názorů. Na druhou stranu, nebýt 540 milionové dotace ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a 300 milionového úvěru od České spořitelny, resp. desítek milionů z rozpočtů jednotlivých měst, nikdy by rekonstrukce kanalizací a výstavba nových kanalizačních řadů v takovém rozsahu realizovány být nemohly.

„Naším úkolem je nejen stavět, ale i průběžně připravovat občany na stavební ruch v jejich městě a v jejich ulici. V roce 2010 máme prostavět dvakrát tolik, než v roce 2009. To přinese několikanásobně více problémů a omezení normálního života ve městech. Mrzí nás to, ale na konci tohoto roku si snad naopak budeme moci říci, už zbývá jen jeden poslední rok a nové kanalizace budou bezproblémově lidem sloužit další desetiletí,“ uvádí Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS), které je investorem projektu Čistá Jizera.

Podle něho si lidé ve VHS v současné době vybírají oddechový čas, protože díky tuhé zimě se kromě Turnova v podstatě nikde nestaví. „S odstupem času lze říci, že se k nám počasí zachovalo skvěle. Prakticky až do Vánoc jsme mohli naplno stavět a dokončovat ve městech různé objekty. A v prvních dvou měsících nového roku jsme zase díky pravé zimě, v které se obtížně staví, získali čas na dořešení všech ostatních otázek. Dotahujeme písemné dokumenty každé stavby včetně všech vazeb k finančním partnerům, připravujeme s dodavateli předávání stavenišť v tomto roce, upřesňujeme postupy prací a harmonogramy, diskutujeme s městy řešení navazujících akcí při úpravě komunikací, zkvalitňujeme se správcem stavby praktické rozhodovací postupy investorských řídících týmů v jednotlivých městech,“ přibližuje Hejduk.

 

Prakticky po celou zimu se tu více, tu méně staví v Turnově, některé práce již byly zahájeny v Semilech. V Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou se čeká na jaro.

 

 „Klíčovým úkolem pro rok 2010 je dokončení hlavní podmínky při přidělení dotace, kterou je realizace koncesního (výběrového) řízení na nového provozovatele vodovodů a kanalizací. Dnes pro nás toto zajišťují Severočeské vodovody a kanalizace a my musíme vybrat partnera pro dalších deset let. Jsme jedni z úplně prvních v republice, na nichž se nastavují pravidla Evropské unie pro českou praxi,“ vysvětluje Milan Hejduk. Proces je nyní podle něho ve fázi přijímání žádostí provozních firem z celé republiky, v březnu firmy dostanou podklady a na konci května by měly předat své nabídky. „Jedná se o extrémně složitý a v praxi skoro neověřený proces, který je stále monitorován a postupně schvalován z Prahy. Cílem by mělo být nalezení nejméně stejně tak kvalitního provozovatele, jako máme doposud. A co bude zajímat občany – vybereme firmu s nejmenšími nabízenými provozními náklady včetně zisku, což jsou dvě základní položky, které tvoří více jak ze 60 procent konečnou cenu vodného a stočného.“

 

VHS má také velkou šanci získat příslib dotace na šest akcí spolufinancovaných  „evropskými penězi“ prostřednictvím SFŽP a dalších pět menších akcí, realizovaných s pomocí Libereckého kraje. U těch prvních VHS letos zabezpečí všechny přípravné práce pro vlastní stavební zahájení v roce 2011, akce s pomocí kraje by měly být realizovány ještě letos. Schválený plán investičních aktivit VHS Turnov nezapomíná ani na další klíčovou složku, kterou jsou projekční činnosti potřebných akcí pro další roky. Nejdůležitější z nich je určitě systém odkanalizování Rovenska pod Troskami, kde doposud chybí jakákoliv centrální městská čistírna odpadních vod. „Tohle vše je pro náš relativně malý kolektiv velkou výzvou a jejím praktickým vyústěním je schválený rozpočet v neuvěřitelné výdajové výši 700 milionů korun. Pracujeme tedy se srovnatelnými penězi, jako daleko větší města, než je Turnov,“ dodal Milan Hejduk.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.