REKONSTRUKCE NÁDRAŽNÍ ULICE ZAČNE V PŘÍŠTÍM ROCE

0

O připravované rekonstrukci zbylé části turnovské Nádražní ulice od bývalého Hotelu Beneš na Pyrám v Ohrazenicích jsme již na stránkách TvA informovali opakovaně. Z původně menší stavby je nyní rozsáhlý projekt, který kromě zmíněné části zahrnuje také silnici z Turnova až do Svijan. Vše probíhá pod patronací Libereckého kraje, který ponese největší břemeno odpovědnosti a který je také žadatelem o dotaci z fondů EU (IROP). Bez dotace by takto rozsáhlá stavba za desítky milionů korun nepřicházela vůbec v úvahu.

Velký podíl odpovědnosti zde má také město Turnov, které bude v části projektu financovat chodníky, veřejné osvětlení, cyklopruh a zeleň. „Projekt je to opravdu nesmírně náročný, v současnosti zde vedle sebe pracují čtyři projekční kanceláře, projekty vedle města zadalo VHS, které zde bude měnit část kanalizace a vodovodu, projektuje také Liberecký kraj, potažmo krajská správa silnic,“ přibližuje starosta Turnova Tomáš Hocke. Město na svoji část v prosinci získalo územní rozhodnutí, stavební povolení by mělo být k dispozici v polovině roku. Se zahájením prací je počítáno na jaře 2018.

201701271101_zap_29_2017_nadrazni

„Snažíme se řešit i spoustu jednotlivostí, například aby se lidé vůbec dostali do svých domovů. Je třeba si uvědomit, že rozkopána bude nejen Nádražní až do Ohrazenic, ale i celá Přepeřská ulice, Přepeře, Příšovice a Svijany. Na trase se budou opravovat mostky, propustky, místy se bude dělat nové podloží. Tu a tam vyměníme vodu a kanalizaci,“ doplňuje Hocke. Jak bylo uvedeno, podstatná část nákladů bude financována z dotace EU, je zde ale i nemalá částka, na kterou dotaci získat nelze. Z rozpočtu města tak je předběžně počítáno s 22 miliony na chodníky, sadovnické úpravy, veřejné osvětlení a cyklostezku, zhruba dalších 10 milionů obnáší kofinancování stavby pod patronací VHS.

Nová Nádražní ulice je koncipována jako zklidněná užší vozovka s cyklopruhem, parkovacími zálivy a cyklostezkou směrem ve stoupání do Ohrazenic. Majitelé nemovitostí v Nádražní ulici se přesto obávají nárůstu kamionové dopravy, protože bude prohloubena vozovka pod viaduktem, kterou nově projedou i kamiony, které zatím musí jezdit přes Přepeře. A je zde i snaha Přepeř průjezd kamionů obcí vyloučit zákazovou dodatkovou tabulkou. „Že v Nádražní ulici stoupne částečně kamionová doprava, je fakt, protože ať chceme, nebo nechceme, je to také mj. příjezd do průmyslové zóny. Nicméně jako město určitě nebudeme podporovat nějaké zákazové dopravní opatření, nechme to na řidičích, co pro ně bude nejvýhodnější,“ uvádí starosta Tomáš Hocke.

201701271151_zap_31_2017_nadrazni

NÁJEZDY A SJEZDY Z PRŮTAHU DO NÁDRAŽNÍ A FUČÍKOVY ULICE
V souvislosti s rekonstrukcí Nádražní ulice do Ohrazenic se také připravuje stavba dlouholetého záměru, který by ve svém důsledku měl zmírnit intenzitu dopravy v dolní části Nádražní ulice, a to nájezdu na průtah městem u bývalého autosalonu Ford v Ohrazenicích. „Na Ředitelství silnic a dálnic mají dokončenu projektovou dokumentaci, stavba by mohla začít již na konci tohoto, nebo začátkem příštího roku. Ve Fučíkově ulici je to složitější. V současnosti proběhlo tzv. posouzení vlivu stavby na životní prostředí, tady počítám, že by nájezd a sjezd na průtah mohly vzniknout v roce 2019,“ konstatoval starosta Turnova. Jak doplnil, v případě stavby nájezdů a sjezdů na průtah v Ohrazenicích, resp. ve Fučíkově ulici do Nádražní ulice část nákladní dopravy zajíždět nebude, čímž se z velké části vykompenzuje množství kamionů, které tudy nově pojedou díky prohloubení vozovky pod viaduktem do Kamaxu v Nudvojovících, do ČSAD, Preciosy a dalších firem.

SETKÁNÍ SE STAROSTOU
Starosta města Tomáš Hocke zve občany lokality Turnova II na pravidelné setkání. První setkání v letošním roce se uskuteční ve středu 15. února od 17.00 hodin v jídelně na prvním stupni ZŠ Skálova v Alešově ulici. Hlavními tématy budou projekt rekonstrukce Nádražní a Přepeřské ulice a občanská vybavenost Turnova II.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.