GLOSA: MOJE MALÁ OSLAVA LISTOPADU

0

Když je nějaké výročí, pořádají se nejrůznější sešlosti, kongresy nebo koncerty, besedy s pamětníky, někdy i ohňostroje, provázené kouřem a dělbuchy, a při nich se vzpomíná, jak to tenkrát bylo, jak k tomu došlo a co z toho nevyšlo, nebo právě naopak, co se podařilo a co nikdo nečekal, že to nakonec vyjde. Tak je tomu i s dvacátým výročím Listopadu.

V novinách vychází na toto téma čím dál víc článků, v televizi se diskutuje a i v rozhlase je spousta pořadů na téma velkého výročí. Přitom podvědomě všichni cítíme, že důvod k příliš bujarým oslavám není a že naše polistopadová společnost je spíš organismem těžce nemocným než zdravým, soudě alespoň dle údajů, které poskytuje statistický úřad, jehož bývalý ředitel teď stojí v čele vlády.

Nicméně, člověk nemůže být jenom škarohlíd a pást se škodolibě na tom, co se nepodařilo, když tolik věcí se zdařilo docela dobře a je spousta lidí, kteří jsou mnohem spokojenější teď než před Listopadem.

 

Na rauty a oslavy já zkrátka nejsem příliš stavěný. To víte, já přece jenom prožil mládí, kdy se žilo od výročí k výročí a k těm výročím se neustále sepisovaly nejrůznější závazky, které stejně nikdy nikdo nesplnil.

 

A tak jsem začal přemýšlet, zda bych i já si nemohl ten Listopad oslavit po svém, tak, jak je to přirozené mému naturelu, bez okázalých oslav. A dostal jsem nápad. Nechal jsem si narůst dlouhé vlasy ve stylu pozdních let šedesátých a s nimi se v příštích dnech vydám do turnovských ulic vyhledat nikoli holiče (ti už bohužel zmizeli) ale vlasového umělce, pardon, dneska se jim dokonaleji říká hair artist.

A tam požádám, aby mi vytvořili retroúčes, který byl tolik populární na konci let sedmdesátých – byl to účes velice efektní, a nazýval se „Účes á la Charta 77“. A takto efektně učesán pak budu procházet ulicemi, budit pozornost a upozorňovat na nešvary doby dnešní. Že vy nevíte, jak ten účes tenkrát vypadal? Byl jednoduchého, ale nezapomenutelného střihu: vpředu kohout, vzadu havel a po stranách dva culíky!

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.