POZDNÍ LÉTO, BABÍ LÉTO, INDIÁNSKÉ LÉTO

0

Nastává období suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. Noci bývají již chladné a k ránu se vytvářejí mlhy. Během nastávajícího Babího léta lze často pozorovat volně se vznášející pavučiny drobných pavouků, které lidem v minulosti připomínaly šedé „babské“ vlasy. Odtud pochází název tohoto období. Dodnes mnozí lidé zaměňují toto svérázné období s indiánským létem: to je déletrvající suché, slunečné, teplé a málo větrné počasí na severoamerickém kontinentu, tam ale až na konci podzimu. Název pochází z první poloviny 19. století, kdy si kolonizátoři poprvé všimli tohoto svérázného období na územích, obývaných Indiány.

Pod názvem Indiánské léto se u nás objevilo několik uměleckých děl. Nedávno to byl například film Saši Gedeona, mnozí mají rovněž v paměti i povídkovou knížku Ludvíka Aškenázyho, která před lety bývala velmi populární, protože do Ameriky se volně cestovat nesmělo. Pod názvem Pozdní léto také vyšel na přelomu 20. století slavný výchovný román, jehož autorem je šumavský rodák z Horní Plané Adalbert Stifter.  Svéráz a kouzla Babího léta na Šumavě jsou v něm popsány nezapomenutelným způsobem. Až Babí léto skončí a nastanou dlouhé podzimní večery, začtěte se do něho. Dozvíte se v něm strhujícím způsobem, jak vychovávat děti k obrazu svému.

Protože podle exaktních výzkumů klimatologů se tato tlaková výše nad střední a jihovýchodní Evropou vyskytuje v období od 21. září do 2. října, je v poslední době u nás toto příjemné podzimní období nazýváno rovněž létem svatého Václava. (Jen tak pro zajímavost: Ve Francii tomuto období říkají léto sv. Martina.)

 

Ať je to jak chce, každopádně nyní stojíme na prahu velmi podmanivého ročního období. Nezbývá než doufat, že příroda, která se vůči nám v posledních letech chová stále víc a víc chaoticky a nevypočitatelně, nám nepřipraví nějaká nepříjemná překvapení.

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.