ČAS JSOU PENÍZE. ALE PLATÍ TO I V TURNOVĚ?

0

Že čas jsou peníze, ví v Americe každý už od předminulého století. Kdo chtěl být úspěšný v podnikání, musel nakládat s časem velmi obezřetně. Dobře hospodařit s časem, to patřilo k základní abecedě zdárně se rozvíjejícího businessu. .. Myslím si, že Kudrnáčovy elektrické hodiny v turnovské Nádražní ulici tam byly před dávnými lety umístěny právě z těchto důvodů. Když jsem coby malý chlapec šel kolem, nepamatuji se, že by někdy nešly přesně a že by nebyly naprosto spolehlivé. Navíc výrazné ručičky a ciferník dobře pomáhaly orientovat se v čase také těm, kteří nevidí zrovna dvakrát nejlépe. Holt stará dobrá předválečná kvalita se vždycky pozná.

n201103161552_zap_84_2011_hodinyHodiny šlapaly až do začátku sedmdesátých let, kdy byly vyměněny za nové, ale tu a tam se ozývaly už problémy. A dneska? Jdou jak kdy, ale převážně ukazují přece jenom správně. To se říct ale nedá o hodinách, umístěných na druhé straně před vchodem na nádraží. Cestující, spěchající na vlak, se jen málokdy na ně mohou zcela spolehnout, někdy ano, někdy ne. Jako nejspolehlivější se mi jeví hodiny v ulici Kosmonautů před sídlištěm. Jsou zajímavě řešené, výrazně osvětlené a já, kdykoli jdu kolem, mohu si být jist, že je tolik hodin, kolik ukazují.

Tohle mne napadá, když procházím každý den Soboteckou ulicí. V rámci jejího zvelebení také tam byly umístěny velké elektrické hodiny s velmi elegantním designem, celou noc jsou nádherně osvětlené. Vedle je zastávka autobusů, pod nimi několik laviček. Ale školáci, když tu vystupují a podívají se na ně, tak pravděpodobně upadnou do zmatku, zda nejdou pozdě do školy, a lidé, kteří na někoho na lavičce čekají, jsou uváděni v nejistotu, zda smluvená schůzka se neodehraje jindy v jiném čase. Zkrátka – hodiny v Sobotecké ulici často ukazují naprosto chybný čas.

n201103161552_zap_85_2011_hodinyI včera, když jsem šel okolo na Výšinku, ukazovaly o hodinu a půl méně.  Mnohokrát jsem si všiml, že při zavádění letního a zimního času trvá někdy i víc než měsíc, než jsou hodiny v Sobotecké ulici nařízeny správně podle daného období. Teď už to skoro nestojí ani za to! Myslím si, že jejich instalování přišlo městskou pokladnu na dost peněz, ale k čemu vlastně? Opravdu se nenajde někdo, kdo by se postaral o to, aby byly stejně spolehlivé a přesné, jako kdysi staré dobré Kudrnáčovy hodiny? A nejlépe, kdyby se věnoval pravidelné údržbě všech hodin, umístěných ve městě!

 

P. B. Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.