Mikulášská nadílka je neodmyslitelnou předzvěstí vánočních svátků. Je určena především malým dětem. Za doprovodu anděla a čerta vytahuje Mikuláš z punčochy laskominy a drobnosti, aby jimi obdaroval všechny děti, které během roku nezlobily, a pokáral ty, které se nechovaly zrovna nejlíp. Co všechno o tomto dobrotivém muži, oděném do pláště s kapucí, s bílým vousem a čepcem na hlavě dneska víme? Kromě toho, že je velkým přítelem a ochráncem dětí?
On je totiž kromě dětí i ochráncem námořníků, obchodníků a všech vdavekchtivých dívek. Dále i poutníků a cestujících, advokátů a soudců, lodníků, rybářů, námořníků, vorařů, mlynářů a pekařů, řezníků, sládků, lihovarníků, knihařů, hasičů, zajatců a mnoha dalších. Prostě všech lidí v nebezpečí.
Vždyť i u nás pár kroků od náměstí máme kostel svatého Mikuláše.
Mikuláš byl biskupem v maloasijském městě Mira (dneska turecká vesnice Demre) a žil tu mezi lety 270 – 343. Již za jeho života kolovaly legendy o zázračných skutcích, takže byl záhy uctíván jako světec a jeho hrob se stal poutním místem.
Jedna z nejjímavějších legend je příběh zchudlého šlechtice z Miry, který se rozhodl prodat své tři dcery do veřejného domu. Když se to dobrotivý Mikuláš dozvěděl, hodil tajně v noci každé z nich do jejich pokoje tři měšce s hroudami zlata, aby si nešťastnice mohly opatřit věno, vykoupit se a nadále mohly žít řádným životem. Právě připomínka tohoto dobročinného skutku je u počátku pozdějších mikulášských nadílek.
Jiná legenda praví, že v době velkého hladu se Mikuláš ubytoval u hostinského, který chtěl zabít tři chlapce a jejich rozsekaná těla naložit do soli, aby je pak předložil hostům. Mikuláš všechny tři děti ochránil a přivedl k životu. Od té doby je zobrazován s třemi koulemi na knize nebo také s nakládacím sudem, ve kterém sedí tři mládenci.
Jiná legenda zas vypráví, že se za velké bouře na moři objevil mezi lodníky a ochránil je před utonutím. Od té doby se traduje, že Mikuláš pomáhá všem lidem v nouzi.
Mikuláš z Miry je rovněž nejčastěji zobrazovaným světcem na pravoslavných ikonách, protože se stal patronem celého Ruska, dříve Kyjevské Rusi. Jeho podobiznu dodnes naleznete i v nejedné ruské domácnosti.
Takže – až budete připravovat v podvečer 5. prosince mikulášskou nadílku, připomeňte si zároveň i jednu z nejstarších legendárních tradic, která v našich zemích, podobně jako i jinde, už natrvalo zdomácněla.
Petr Kučera
Související články (celkem 50)
- ČAS JSOU PENÍZE. ALE PLATÍ TO I V TURNOVĚ?
- MILOŠ VOTRUBEC Z KRAJÍŘOVY ULICE – LYRICKÝ MALÍŘ TURNOVSKÉHO POJIZEŘÍ
- K+M+B+2011: NA TŘI KRÁLE O KROK DÁLE NEBOLI TŘÍKRÁLOVÉ ZASTAVENÍ
- NA DVEŘE KLEPE SILVESTR ANEB KOKTEJL PRO OSAMĚLÁ SRDCE
- WILLIAM BEARDMORE Z DALIMĚŘIC – ZAPOMENUTÝ DĚLNÍK NAŠÍ STÁTNOSTI
- VAŠE STAROSTI NA MOJI HLAVU – CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE STAROSTA
- JE TO PRAVDA ODVĚKÁ, ŠATY DĚLAJ ČLOVĚKA – ANEB KDE ŠIJEŠ, MŮJ DRAHÝ?
- POZDNÍ LÉTO, BABÍ LÉTO, INDIÁNSKÉ LÉTO
- PROSÍM JEDNOHO TURKA S INDIÁNKEM ANEB KŘÍŽEM KRÁŽEM TURNOVSKÝMI KAVÁRNAMI A CUKRÁRNAMI
- KÉŽ, LAVIČKO, KÉŽ BYS PROMLUVILA…
- VÝROČÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY, ZAJÍMÁ TO JEŠTĚ NĚKOHO? DOUFEJME, ŽE ANO!
- KADEŘNICKÉ SLUŽBY JENOM PRO ŽENY?
- APRÍLOVÉ MARGINÁLIE
- TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK: MEZI POLITIKOU A MÝTEM
- VALENTÝN – ZAMILOVANÍ OPEŘENCI A ČESKÁ PRINCEZNA. CO ŘÍKAJÍ LEGENDY?
- TŘESKUTÉ MRAZY A UŠI STALINOVY
- MIKULÁŠ PŘICHÁZÍ. CO VŠECHNO O NĚM VÍME?
- GLOSA: MOJE MALÁ OSLAVA LISTOPADU
- ACH, TY TITULY