MIKULÁŠ PŘICHÁZÍ. CO VŠECHNO O NĚM VÍME?

0

Mikulášská nadílka je neodmyslitelnou předzvěstí vánočních svátků. Je určena především malým dětem. Za doprovodu anděla a čerta vytahuje Mikuláš z punčochy laskominy a drobnosti, aby jimi obdaroval všechny děti, které během roku nezlobily, a pokáral ty, které se nechovaly zrovna nejlíp. Co všechno o tomto dobrotivém muži, oděném do pláště s kapucí, s bílým vousem a čepcem na hlavě dneska víme? Kromě toho, že je velkým přítelem a ochráncem dětí?

On je totiž kromě dětí i ochráncem námořníků, obchodníků a všech vdavekchtivých dívek. Dále i poutníků a cestujících, advokátů a soudců, lodníků, rybářů, námořníků, vorařů, mlynářů a pekařů, řezníků, sládků, lihovarníků, knihařů, hasičů, zajatců a mnoha dalších. Prostě všech lidí v nebezpečí.

Vždyť i u nás pár kroků od náměstí máme kostel svatého Mikuláše.

 

 Mikuláš byl biskupem v maloasijském městě Mira (dneska turecká vesnice Demre) a žil tu mezi lety 270 – 343. Již za jeho života kolovaly legendy o zázračných skutcích, takže byl záhy uctíván jako světec a jeho hrob se stal poutním místem.

 

Jedna z nejjímavějších legend je příběh zchudlého šlechtice z Miry, který se rozhodl prodat své tři dcery do veřejného domu. Když se to dobrotivý Mikuláš dozvěděl, hodil tajně v noci každé z nich do jejich pokoje tři měšce s hroudami zlata, aby si nešťastnice mohly opatřit věno, vykoupit se a nadále mohly žít řádným životem. Právě připomínka tohoto dobročinného skutku je u počátku pozdějších mikulášských nadílek.

 

Jiná legenda praví, že v době velkého hladu se Mikuláš ubytoval u hostinského, který chtěl zabít tři chlapce a jejich rozsekaná těla naložit do soli, aby je pak předložil hostům. Mikuláš všechny tři děti ochránil a přivedl k životu. Od té doby je zobrazován s třemi koulemi na knize nebo také s nakládacím sudem, ve kterém sedí tři mládenci.

 

Jiná legenda zas vypráví, že se za velké bouře na moři objevil mezi lodníky a ochránil je před utonutím. Od té doby se traduje, že Mikuláš pomáhá všem lidem v nouzi.

 

Mikuláš z Miry je rovněž nejčastěji zobrazovaným světcem na pravoslavných ikonách, protože se stal patronem celého Ruska, dříve Kyjevské Rusi. Jeho podobiznu dodnes naleznete i v nejedné ruské domácnosti.

  

Takže – až budete připravovat v podvečer 5. prosince mikulášskou nadílku, připomeňte si zároveň i  jednu z nejstarších legendárních tradic, která v našich zemích, podobně jako i jinde, už  natrvalo zdomácněla.

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.