TAK TU MÁME PŘEDČASNÉ VOLBY, CO TOMU ŘÍKÁTE?

0

Jen ve výjimečných chvílích v životě naší země se na úzce regionálním serveru, jakým je TvA, věnujeme tématům, které region přesahují. Ta chvíle opět nastala ve středu 7. srpna 2013 ve 21.21 hodin, kdy byla ukončena schůze parlamentu, která jednala o podpoře vlády Jiřího Rusnoka. Naše politická reprezentace opět překvapila jistě celý národ na pravici i na levici. Jak v komentáři po hlasování o podpoře Rusnokovy vlády, což byla zároveň zkouška, jestli je ve sněmovně většinová koalice 101 hlasu (ODS, TOP 09 a LIDEM), řekl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, je ODS natolik ovládána svými kmotry, že je absolutně nedůvěryhodná. Byli to totiž pro běžného občana nepochopitelně dva poslanci z ODS, kteří svým odchodem z jednací síně sněmovny snížili počet hlasujících poslanců. K nim se přidala asi oprávněně uražená předsedkyně LIDEM Karolína Peake, a bylo po jednotě bývalé koalice. Pomyslná a všemi zaklínaná „stojednička“ padla.

Není v tuto chvíli už tak důležité, že Rusnokova vláda nezískala důvěru sněmovny, a vládnout bude dál v demisi. Rozpad pravicové koalice je důležitější informací. Je to definitivní konec snah o návrat její vlády. TOP 09 navíc konzistentně se svými předchozími prohlášeními sama navrhla rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Nyní patrně budeme svědky tahanice, čí hlasy na požadavku o rozpuštění sněmovny budou důležitější, což ale těžko změní skutečnost, že naše země míří k předčasným parlamentním volbám, které se mohou uskutečnit již v říjnu.

Co tomu říkáte?

Pozitiva?
* Z politické mapy České republiky zmizí některé politické strany, především ty, které měly jistý vliv, a nikdo je nevolil.
* Možný návrat k ústavním pořádkům, kdy role prezidenta již bude méně připomínat prezidentský systém.
* Některým ambiciózním novým stranám, které se do sněmovny chtějí dostat na vlně populismu, zbývá málo času na kampaň a překročení povinné kvóty pěti procent.
* Pravicový volič bude s radostí sledovat, jak Strana Práv Občanů ZEMANOVCI v čele s hlavou této země štěpí ČSSD na Sobotkovo a Haškovo křídlo.
* Levicový volič bude s radostí sledovat, jak se dvě pravicové strany (TOP 09 a ODS) hádají, kdo je silnější.
* Přidejte další pozitiva…

Negativa?
* Česká republika je pro zahraničí čím dál větší banánovou republikou.
* Prodlouží se bezvládí, což v době světové ekonomické krize je opravdu švejkovsky český originální postoj.
* Do parlamentu se mohou dostat ryze populistické strany, které se povezou na vlně kritiky zavedených parlamentních stran, které jsou alespoň trochu čitelné.
* Česká republika je země neomezených možností, v politice je možné opravdu vše, co si představíte, a proto důvěra v politiku a demokratické zřízení budou v Česku i nadále klesat = hlasy tzv. pro tvrdou ruku.
* Přidejte další negativa…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.