NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ DÁREK

0

Proč bychom se netěšili na vánoční svátky?  Vždyť nás rok co rok tolik zahřívají svou všeobjímající mírumilovností, a to i tehdy, když venku mrzne a my se prodíráme závějemi sněhu, když sháníme dárky. A jsou-li svátky na blátě, tak nás to nijak nerozčiluje. Na pár dnů se v našich duších rozhostí klid a mír, ba co víc, už dlouho před nimi přemýšlíme, jak udělat radost a pomyšlení svým blízkým, především dětem. Více než kdy jindy jsme připraveni a otevřeni vzájemně si odpouštět. Když nějaký capart vyvede doma něco nekalého, v tyhle dny dostane naplácáno úplně jinak, vždyť jsou přece Vánoce!

Když do nás o svátcích na silnici někdo ťukne, tak právě o Vánocích se jak mávnutím proutku ovládneme a nezahulákáme, že je hovado. Volíme vlídnější slova.  Málokdy se také stane, že by si u vánočního stromečku rozhádaní manželé nafackovali, naopak, všelijak to zkoušejí, zda by se přece jenom nemohli usmířit. I snacha, která svou tchýni nemůže „ani cejtit“, právě o Vánocích dovolí, aby se bábinka pomazlila se svým vnoučkem.Když zloděj o vánočních svátcích krade, právě o Vánocích znejistí, protože ho napadne, že možná dělá něco odporného, na rozdíl od ostatních dnů.

 

Vánoční svátky jsou zkrátka nenahraditelné a nezaměnitelné a hrají svou roli v životě každého člověka, ať už si to připouštíme, či nikoli. U štědrovečerní večeře přestáváme být nadutí a neomylní, víc než kdy jindy vnímáme a ctíme i ty druhé a jsme naladěni jim naslouchat, ani nevadí, že třeba toho druhého v lásce příliš nechováme a „jeho věčné žvanění“ nás dokonce otravuje. A když je někdo úplně jiný než ostatní, tak právě o Vánocích se mu tolik neposmíváme, a když chybuje, jsme právě o Vánocích k jeho chybám přece jenom shovívavější.  O Vánocích víc než kdy jindy vnímáme svou vzájemnost. Když nám v tento čas na dvorku „chcípne koza“, o Vánocích se nesluší si přát, aby sousedovi „chcíply obě dvě“.  Naše srdce změknou.

 

Proč tomu tak je, ví snad jen sám pánbůh, a nemusí se přitom ani snášet hebký sníh na střechy našich útulných domovů za zvuků koled. I rozhádaní politici, kteří na levý spodní hák odpovídají tvrdým pravým horním, nebo nějakou tou podpásovkou, si nakonec potřesou rukama a popřejí si „šťastné a veselé“. Dochází dokonce k tomu, že vojáci v různých koutech světa na Štědrý večer přestanou po sobě střílet, a když už musejí, tak to dělají jen neradi. O Vánocích je všechno trochu jiné, je to malý zázrak, který k tomu času odjakživa patří. Jakoby se v těch pár dnech regenerovaly dobré lidské vlastnosti a potlačovaly ty špatné. Nebo jsme přinejmenším alespoň ochotni si připustit, že by to tak mohlo být. Že právě teď máme tu možnost.

 

Je to nejhezčí dárek, který je i není, ale je přítomen pod každým vánočním stromkem. Ať už doma nebo na náměstích. Je to dárek neviditelný, ale víme o něm všichni. Nebo ho alespoň tušíme.

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.