JEŠTĚ K ÚPRAVĚ ZELENĚ VE SKÁLOVĚ ULICI …A CO „HROBEČEK“?

0

Je překvapující, pomyslíme-li s jakou „pečlivostí“ (tolik diskutabilní) byla připravována úprava zeleně ve Skálově ulici a přitom nikoho z projektantů nenapadlo se zamyslet nad úpravou zeleně před domem mládeže. Na naprosto nevhodném místě, jako pozůstatek padesátých let, je tam umístěn „hrob“ kpt. Jaroše, válečného hrdiny, lemovaný dvěma tújemi. U levé z nich je dokonce ještě rezavějící žerď na vztyčování vlajky. Záhrobní atmosféra, která se line z nově upraveného turnovského bulváru, je jako pěst na oko, protože lípy, v jejichž zákoutí se až doposud hrob nalézal, a které ho částečně kryly, zmizely.

n200910122011_zap_446_09_jarosVálečným hrdinům zajisté patří naše úcta, ale k tomu účelu lépe slouží vojenský hřbitov v zadní části hřbitova u Mariánského kostela. Nebylo by vhodné uvažovat o přemístění této připomínky válečných hrůz právě na toto místo? Hrob se navíc nachází velmi nešťastně vedle pomníku historika Pekaře, který je koncipován naprosto odlišně, takže výsledný estetický dojem z těchto nově upravovaných míst je až směšně trapný. Je opravdu s podivem, s jakou velkou finanční velkorysostí byl koncipován celkový nový vzhled Skálovy ulice a přitom nikoho nenapadlo se nad tímto nesourodým prvkem zamyslet a vyvodit odpovídající důsledky. Nebo by přemístění stálo příliš mnoho peněz?

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

 

Jak to s úpravou Skálovy ulice je? Změní se prostor kolem pomníku? Na to jsme se zeptali Hany Malé z odboru životního prostředí turnovské radnice, která má městskou zeleň na starosti. „Prostor kolem pomníku kapitána Jaroše bude ještě upraven, túje budou pokáceny, ze vzrostlých stromů zůstane stát pouze lípa před internátem, která ještě projde bezpečnostním řezem,“ uvádí Malá. Podle ní bude před pomníkem položena nová dlažba, v pozadí budou místo tújí vysazeny tři lípy a několik keřů, vzniknout tu záhony s trvalkami. Samotný pomník bude více zasazen do trávníku. Úprava tohoto prostoru bude dokončena na jaře příštího roku. -pch-

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.