PROSÍM JEDNOHO TURKA S INDIÁNKEM ANEB KŘÍŽEM KRÁŽEM TURNOVSKÝMI KAVÁRNAMI A CUKRÁRNAMI

0

„Hospůdko známá na návsi za můstkem, kam chodil táta na trumpetu hrát“, kdo by tuhle písničku neznal, hospůdek a hospod v našich krajích bylo po vesnicích i městech vždycky spousta. Jenže v původním znění té písně se nezpívá o hospůdce, ale o kavárničce U třech holoubků, takže by tahle píseň mohla klidně dostat zbrusu nový textový kabát, protože kavárny se nyní všude množí jak houby po dešti i u nás. V Turnově je jich opravdu hodně, jenže málokdo o nich ví, především návštěvníci města vůbec netuší, kolik příjemných zastavení s posezením u kávy nebo u sklenice minerálky město nabízí zvláště v letních měsících.

Nejznámější je kavárna City vedle nákupního centra Tesco na náměstí. Vyhledávaná je místními i turisty, protože se nachází na velmi atraktivním místě. Kávu tu můžete dostat jak uvnitř, tak i na zahrádce, bývá velmi dobrá a navíc za velmi přijatelnou cenu. Ostatní nabídka je velmi jednoduchá. Uvnitř můžete sledovat velkoplošnou televizi a na požádání vám naladí program, který chcete sledovat. Mají tu otevřeno i v sobotu a v neděli, což je na turnovské poměry odvážný počin.

Kávu o něco dražší, ale rovněž velmi kvalitní, vám nabídnou v Blue Café na Střelnici, kde se v létě sedí rovněž i venku. Podávají tu velmi dobře vychlazenou minerálku, navíc i s ledem a citrónem, když o to požádáte. Tady se můžete i najíst (jídelníček je velmi pestrý), nebo si vybrat něco z nabízených drinků. V neděli je ale zavřeno.

 

Ve velmi příjemném zákoutí se nachází terasa Ovocného baru na rohu Palackého ulice a ulice Na Trávnicích, kde si můžete pod slunečníky kromě kávy a dortů pochutnat i na velmi dobrých zmrzlinových pohárech, které jsou, řekl bych, nejlepší ve městě. Otevřeno tu je jak v sobotu, tak i v neděli až do večera.

 

Hned za touto terasou ve dvoře městského divadla se nachází divadelní bar s venkovním posezením Zadní trakt, otevřený denně od 18 hodin do pozdních hodin nočních, resp. dle zájmu. Jednou za čtrnáct dní tu můžete sledovat i divadelní představení a popíjet přitom cokoli z nabízeného sortimentu.

 

Je-li hezké počasí, příjemné posezení je v zadním dvoře hotelu Divizna na Havlíčkově náměstí, kde můžete popíjet nejen kávu, ale ochutnat i cokoli z bohaté nabídky restaurace.

 

Kousek nad tímto hotelem se nachází nedávno otevřená Kavárnička 8, která každého příchozího potěší svérázným a neotřelým interiérem. Je vhodná pro ty, kteří si chtějí v klidu popovídat nebo něco přečíst, protože tu nezní žádná reprodukovaná hudba. Zadní okna kavárničky vedou do rozkvetlé zahrady, což lahodí oku, když kávu popíjíte. Otevřeno je až od 11 hodin, zato ale dlouho do noci.

 

n201008251050_zap_263_010_kavarnaMezi staršími občany je velmi vyhledávaná cukrárna Kamélie v ulici 28. října, protože vedle tradičního turka si tu můžete pochutnat i na tradičních věnečcích a indiáncích, a to za velmi přijatelnou cenu. Míst k posezení je tu ale velmi málo, takže je třeba mít i trochu štěstí, když sem zajdete. To platí i o velmi oblíbené cukrárně U Janatů v Hluboké ulici, kde je míst víc, zato ale na rozdíl od Kamélie tu mají v neděli zavřeno. Pro ty, kdož mají rádi ostřejší rytmy a bujaré veselí kolem, je vhodné posezení v Atriu v zadním dvoře muzea ve Skálově ulici, toto zařízení se ale spíše profiluje jako pizzerie a pivnice než jako kavárna.

 

n201008251049_zap_262_010_kavarnaPosedět si můžete u kávy i na zahrádce přímo na ulici v Bajo grillu  v Sobotecké ulici, kde ale není vhodné požádat o kávu nebo minerálku v době podávání obědů. Navíc všude kolem je silný provoz, takže klidné prostředí tu najdete jen v sobotu odpoledne a v neděli. Otevřeno tu přes víkend mají, provoz v tu dobu vždy utichne.

 

Kdo čeká na autobus, ať nezapomene navštívit posezení za branou u Mléčného baru před Bajo grillem, kde kromě kávy nabízejí i po domácku připravené koláče a štrůdly, kromě nich i chlebíčky, které jsou nejlepší ve městě. Otevřeno tu mají v pracovní dny a v sobotu dopoledne.

 

Shrnuto závěrem: Každý, kdo si chce zpříjemnit chvíle, kdy pobývá v centru Turnova, a je navíc letní slunečné počasí, má k tomu hodně příležitostí. Tolik jako nikdy před tím. Kromě kaváren a cukráren je možné posedět si i na zahrádce u Korunního prince na náměstí nebo na terase U Svatého Jána, na zahrádce hotelu u Karla IV. nebo u BB bowlingu. Příjemné odpoledne můžete prožít i na zahradě pizzerie v Maškovce. V Turnově je dostatek příležitostí, aby si každý podle svého gusta našel to, co mu nejlíp sedne.

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.