GLOSA ZE ŽIVOTA: PETR KUČERA VERSUS PETR KUČERA

0

Kučero, Kučero, co to u vás bučelo, byla to kráva nebo bejk, nějakej vůl to musel bejt… Takhle mě jako malého chlapce vítali všude, kam jsem přišel, a já jsem jen natahoval moldánky, protože mi bylo líto, že si z mého jména jen každý utahuje. To jsem ještě netušil, jaké patálie kolem mého jména mě v budoucnu ještě čekají. Začněme třeba tímhle: v naší ulici na Trávnicích jsme Petrové Kučerové hned tři.

Z těch tří Petrů Kučerů dva píšou pro Turnovsko v akci – a nejsme přitom příbuzní, jen vykazujeme shodné zájmy, byť nás odděluje propastný generační předěl. Petr Kučera, autor seriálu Turnovsko mladýma očima, zvolil přitom podobný typ studia jako já, když mi bylo tolik let, kolik je jemu dnes. I já jsem se před čtyřiceti lety věnoval filologii a dalším humanitním vědám. I já jsem se v jeho věku pokoušel o první novinové články, a moc dobře si pamatuji, jak mi daly zabrat. Takže mu moc držím palce, aby se nezalekl prvních obtíží, a psal a znovu psal, třeba to jednou bude to pravé „ono“.

 

No to je toho, řeknete si, dva píšící Petrové Kučerové v jedné ulici a nejsou příbuzní, prostě náhoda!

 

Jenže můj příběh je trochu zamotanější, než by se na první pohled zdálo. Na Trávnice v Turnově jsem se po letech vrátil z pražských Vršovic, kde jsme v ulici byli Petrové Kučerové taky tři, a taky jsme nebyli příbuzní a přitom jsme všichni pracovali v oboru, který je tak blízký Petrovi Kučerovi z Turnovska mladýma očima – v publicistice a překladatelství. Když nám chodily honoráře z TV, docházelo na poště ve Vršovicích k neuvěřitelným zmatkům, které jsme nakonec vyřešili vzornou vzájemnou spoluprací nás tří, píšících Petrů Kučerů, i když jsme nebyli příbuzní. Nikdo nechápal, jak je to možné.

 

Aby náš příběh byl ještě o něco víc zmotanější, profiloval se v devadesátých letech v oboru překladatelském mladý germanista Petr Kučera, který překládal divadelní hry jako já a vyučoval i na stejné fakultě.

Tomuto chaosu dodalo korunu udělení výroční ceny Magnesia litera v březnu minulého roku Petrovi Kučerovi za nejlepší překlad roku – tento mladý muž zas překládá z turečtiny. Zvonily u mě telefony zvědavých přátel, proč jsem celá léta tajil, že mám syna, když je to takový formát a je tak nadaný!

 

Přitom tento chaos kolem mého jména měl už počátky v šedesátých letech minulého století na turnovském gymnáziu (SVVŠ), kde jsme v jednom ročníku usedali do lavic rovněž dva Petrové Kučerové a navíc jsme se oba narodili v Liberci. Já chodil do „béčka“, on do „áčka“.  Po maturitě jsme oba odešli studovat na Filozofickou fakultu do Prahy, protože jsme vykazovali „podobné“ zájmy, jak jinak, takže jsme oba bydleli na stejné koleji na Petřinách.  Když na chodbě zazvonil telefon a dívka na opačné straně telefonu chtěla Petra Kučeru: Kterého prosím vás? No toho z Turnova, a pak k telefonu dorazil omylem ten druhý, obvykle práskla telefonem, že nebude nikomu pro blázny, a tím taky rande skončilo.

 

A pokud má nový spolupracovník TvA Petr Kučera nějaký zajímavý tvůrčí či podnikatelský nápad, nechť začne odbírat časopis PROFIT, který se obrací hlavně na vysokoškolské studenty a vypisuje různé finančně atraktivní soutěže, aby své nápady mohli snáze realizovat. Doporučuji mu to mimo jiné i proto, že šéfredaktorem tohoto časopisu je, nuže jakpak jinak, Petr Kučera.

 

A tak si zkrátka myslím, poté, co jsem si přečetl články Petra Kučery z Trávnic, že nejvhodnější osobou, která by mohla tomu všemu přijít na kloub, jak to mezi námi všemi Petry Kučery po vlastech českých vlastně funguje, je Vlastimil Brůček, jenž by nám mohl osvětlit, zda se náhodou nejedná tak trochu o jev mezi nebem a zemí. Vždyť my všichni píšící Petrové Kučerové (a to jsem zdaleka nevyjmenoval všechny) tvoříme už jakési spříseženství, protože vykazujeme ne-li naprosto stejný, tak alespoň velmi podobný typ vzdělání a profilujeme se málem do puntíku stejným způsobem.

 

Přitom naše spříseženství je věru pod dobrou ochranou – před pár lety totiž prezident republiky jmenoval do hodnosti generála, světe div se, generála Petra Kučeru.

 

Takže  studente, Petře Kučero z Trávnic, vítej mezi Petry Kučery!  Vítej v Turnovsku v akci!

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.