MATURITNÍ TABLA – OSVĚDČENÁ, NIKDY NEPŘERUŠENÁ TRADICE

0

Na přelomu května a června jsou ve výlohách v Hluboké ulici vystavena tabla maturantů všech středních škol ve městě. Je to nepsané pravidlo, které už patří ke koloritu jarních měsíců. Odkud se to nepsané pravidlo vzalo a kdo ho kdy zavedl, na to se už sotva přijde. Vše zřejmě souvisí s českou a slovenskou emancipací po roce 1918, kdy se místní vzdělávací ústavy chtěly „blejsknout“ před očima veřejnosti.

Dodnes je tomu totiž tak v každém českém městě a je tomu tak i u našich nejbližších sousedů, třeba v Nitře, Žilině nebo v Prešově. Nikde jinde v Evropě tenhle zvyk neznají, tedy alespoň pokud je mi známo.

Nejpozoruhodnější na něm je však to, že nikdy jako takový nebyl přerušen, ani žádným převratem, ani žádnou okupací. Jako by si ho vzdělávající ústavy a hlavně studenti sami vždy vyvzdorovali za časů dobrých, zlých i těch nejhorších možných, jako svoje vzkazy pod čarou, mimo stránky učebnic a skript, jako svoje vzkazy svému okolí.

 

Zatímco nejstarší dochovaná tabla spíše zdůrazňují závažnost okamžiku, jímž akt maturity bezesporu je, průběhem času mění vystavovaná tabla podobu a zdobí je také nápady, hravost a studentská recese, tedy nejen jejich oficialita.

n200905231359_zap_234_09_tablo

n200905231400_zap_235_09_tablo

n200905231408_zap_237_09_tablo

Vtip je příznačný i pro ta letošní v Hluboké ulici a těžko bychom v nich hledali provokativní šlehy ročníků předcházejících, třeba naštvaný lid studentský s kolťáky u pasu nebo s klacky v rukách. Letošní maturanti nám zkrátka ukazují hlavně svou něžnou, zasněnou tvář, alespoň soudě podle „zdravušek“ zachumlaných v peřinách nebo gymnazistů, předávajících si červenou dřevěnou stoličku. Tváře šperkařů jsou pomalovány štětcem přímo z malířovy palety. Nejvíce tabel má Hotelová škola, Integrovaná škola a Obchodní akademie s nejpočetnějšími ročníky.

Procházka hlučnou Hlubokou ulicí je letos víc než příjemná a bylo by jen dobře, kdybyste našli čas se na ta letošní vystavená maturitní tabla zadívat.

 

Petr Kučera  

p.kuczera@centrum.cz

200905231359_zap_236_09_tablo

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.