ZE ŽIVOTA: KDOPAK BY SE TOMU DNESKA SMÁL…

0

Když se jednou Karla Čapka zeptali, co mu vadí na komunismu nejvíc, odpověděl, že jeho zvláštní ponurost. Tuhle ponurost skvěle vystihl na počátku šedesátých let minulého století spisovatel Milan Kundera ve svém románu Žert. Hlavní hrdina pošle ze žárlivosti své dívce pohlednici s výsměšným politickým podtextem a ta mu, byť míněna jen jako žert, zničí život. Hrdina skončí v pétépáckém lágru.

I v našem městě se odehrál za éry normalizace příběh, který si příliš nezadá se slavným Kunderovým románem. Jakoby mu z oka vypadl. Zvláštní na našem příběhu ale je, že jen zopakoval to, co Milan Kundera kdysi napsal. Obvykle dochází k tomu, že spisovatel něco vyslechne nebo zažije a pak o tom napíše román. V našem městě tomu bylo naopak. Spisovatel  napsal slavnou knihu a život, tak jak šel, jen napodobil to, co spisovatel ve svém díle kdysi sepsal.
Náš příběh začíná v době vrcholící normalizace na lyžařském výcviku studentů tehdejší Střední hospodářské školy v Turnově. Studenti týden pobývali kdesi v Jizerských horách a jak už tomu při takových příležitostech často bývá, večery si krátili všelijak, i vykládáním vtipů večer před usnutím. Tak tomu bylo i jednoho večera na dívčí ložnici.
A tenhle vtip znáte? To letí americkej, ruskej a náš prezident v letadle. Když se vznášej nad Amerikou, začne americkej prezident cosi vyhazovat z okna. „Co to vyvádíš?“ ptá se vyděšenej pilot. „No, vyhazuju dolů dolary, ať se moji Američani  maj dobře.“ Pak  letěj nad Sovětským svazem a Brežněv začne cosi házet dolů. „Co to vyvádíš?“ptá se znovu vyděšenej pilot. „No, házím dolů rubly, ať se moji Rusové maj dobře.“ A když letěj nad Československem, začne dolů cosi házet Husák. „Co to vyvádíš?“ ptá se vyděšenej pilot. „No, házím dolů přihlášky do komunistický strany, to aby se měli moji Češi dobře,  směje se Husák.“
Děvčata se tomu ještě dlouho chichotala, až pak konečně usnula.
Druhý den, to byla už sobota, odjeli po týdnu všichni zpátky domů, kde už na ně čekali natěšení rodiče.
„No tak povídej, neříkej že jste stále jenom lyžovali,“ říká jeden tatík u večeře.
„No to ne, dělali jsme všelicos, taky jsme se hrozně zasmáli.“
„A čemu?“
„Tak, všelijak jsme žertovali, povídali spoustu vtipů, obzvlášť večer před usnutím.“
 „No tak nám nějakej pověz,“ začala žadonit mamina.
A tak milé děvče vyklopilo kromě jiného i vtip, který na ložnici zaslechlo, když už se zhaslo. Dívka ani nepostřehla, jak její tatík zvážněl a zastříhal ušima.
Když šli všichni spát, tatík se odebral k sobě do pokoje, sedl k psacímu stroji (kdepak tehdy komputery!) a napsal oznámení, co se na školním lyžařském výcviku odehrálo, a dopis poslal přímo na okresní odbor školství do Semil se žádostí, aby se celá věc náležitě prošetřila.
Aniž kdo cokoli ve škole předem tušil, objevila se za pár dnů vyšetřovací komise ze Semil.
A začalo vyslýchání. Po dlouhých hodinách vyptávání se konečně přihlásila nešťastná studentka, která inkriminovaný vtip na ložnici pronesla. A ta byla hned vyloučena ze školy. Zoufalá učitelka se bránila tím, že na společné  ložnici s děvčaty nespala, že měla oddělený pokoj. „Jako pedagogický dozor jste odpovědna za své studenty vždy, ať jste osobně sama mezi nimi  přítomna či nikoli.“ Zněl verdikt. A výsledek? Třídní učitelka dostala hodinovou výpověď pro ztrátu důvěry. Rozrušená učitelka se zhroutila. Naštěstí se jí ujali lékaři, odvezli ji do Kosmonos, kde přečkala nejhorší období. Jediná ředitelka školy vyvázla jen s důtkou, to pro případ, aby se již podobný případ neopakoval.
Když týden nato další ročník odjel na lyžařský výcvik, už se po večerech nikdo nesmál. Vtipy už nikdo raději nevykládal. Nad společnou ložnicí se jak šedý závoj totiž právě vznášela ona ponurost, o níž kdysi tak vemlouvavě hovořil Karel Čapek, když se ho ptali, co mu na komunismu vadí nejvíc.
Ale čí to byl vlastně tatík, který to všechno práskl, na to se už nikdy nepřišlo.

A
utor:
Petr Kučera
p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.