ULIČKA ŘEMESEL NA ZAČÁTKU DRUHÉ SEZONY

0

Májovou slavností spojenou s vernisáží výstavy prací absolventů SUPŠ a VOŠ Turnov u příležitosti 140. výročí založení školy byla v pátek 10. května v Uličce řemesel v pasáži pod radnicí symbolicky odstartována druhá sezona.

Výstava představuje práce absolventů školy průřezově za několik posledních desetiletí. Mezi vystavujícími najdete opravdu zvučná jména šperkařů, uměleckých kovářů, designérů či malířů. Jak v úvodu vernisáže poznamenal historik umění turnovského muzea Miroslav Cogan: „Často v poslední době slyšíme nářky, že řemeslo je na úbytě a mohli bychom vést dlouhé diskuze, proč to tak je. Pak jsou ale výjimky – umělci, kteří nejenže u řemesla zůstali, ale se jím i živí, jako třeba právě nájemkyně dílen v Uličce řemesel. Na turnovské šperkárně je úctyhodné, jakou míru svobody a kreativity svým studentům dává a my na výstavě absolventů napříč mnoha ročníky vidíme, do jakých směrů se jejich kreativita dokázala rozeběhnout. V galerii v Uličce řemesel by podobných výstav bylo možné uspořádat hned několik a pořád by bylo z čeho brát,“ uvedl Cogan.

Ulička řemesel byla otevřena vloni v květnu na místě chátrající pasáže, kterou dalo město zbourat. A v jejím duchu zde vyrostla ulička, která by se měla plně začlenit do nabídky a prezentace Turnova jako města kamenářů a šperkařů. Jak se to daří, zhodnotila nájemkyně jedné z dílen, šperkařka Pavlína Hájková: „První sezonu jsme zjišťovali především možnosti, jaké máme rozvíjet. Třeba jaké jsou návyky turistů a místních, co lidi zajímá. Zjistili jsme, že je zájem o zakázkovou výrobu šperků i o ty již hotové. Zejména místní si zvykli sem chodit s různými opravami, a přitom se třeba domluvíme, že mají doma nějaké odložené šperky či zlato a vyrobíme jim z nich něco na zakázku. Myslím, že na začátku jsme s kolegyněmi ani nemyslely, že by to opravdu takto mohlo fungovat. Podle mě tak ještě jednu dvě sezony a budeme mít pevné obrysy a jistotu dalšího rozvoje,“ přiblížila Pavlína Hájková.

Výše uvedenou vernisáží byla zahájena druhá sezona fungování uličky. Bude podobná té první – otevřené krámky, kde můžete řemeslníky vidět při práci, otevírací doba od úterý do soboty a v hlavní sezoně patrně i v neděli, tvůrčí dílny pro děti a dospělé, kulturní akce, výstavy, módní přehlídky, workshopy pro zájemce o určité téma a další aktivity.
Už nyní lze konstatovat, že Ulička řemesel v Turnově patří mezi zajímavé nabídky pro návštěvníky Turnova a Českého ráje, je ale i dobrou adresou pro místní.
Viz www.ulickaremesel.cz.

(Na úvodním snímku jsou výtvarnice fungující v Uličce řemesel v ulici A. Dvořáka)

Páteční atmosféra v Uličce řemesel…

Duo BigBand

Vernisáž výstavy…

Jan Čapek (vpravo), přední český průmyslový designér, a herec Petr Vydra. Oba jsou absolventy „šperkárny“.

Související články (celkem 17)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.