ZDENĚK ŠŤASTNÝ: POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ S VOJENSKÝMI POCTAMI

0

Automechanik, správce horské chaty, bagrista, řidič ČSAD Bus, voják AČR v mírových silách OSN, řidič silniční služby. Tím vším za svůj život stihl být. „Přišli jsme ti všichni poděkovat za laskavost, moudrost i životní nadhled. Splnil jsem, tati, všechny tvoje pokyny, co bude dál jsi už nenapsal ani neřekl, je to na nás, už si k tobě pro radu nepřijdeme,“ řekl na posledním rozloučení v turnovské smuteční síni ve čtvrtek 9. května jeho syn Filip. Ten současně přivítal i jeho přátele a spolupracovníky, ať už z ČSAD, Šroubárny, mise UNPROFOR či Československé obce legionářské – Jednoty Liberec a Sdružení válečných veteránů ČR.

Právě za jeho odvahu a statečnost v jedné z prvních polistopadových zahraničních misí naší armády v bývalé Jugoslávii začátkem 90. let se mu dostalo pocty nejvyšší – rozloučení s vojenskými poctami. U jeho rakve stáli na čestné stráži příslušníci Armády České republiky, ve foyer hrála vojenská hudba, vojáci vypálili čestné salvy a na závěr zazněla státní hymna.

„Myslím, že je krásné, že jsme se všichni mohli takto se Zdeňkem rozloučit, sejít se při této, byť smutné příležitosti. On by byl určitě rád, že nás vidí. Byl ohromně vtipný a kamarádský, byl také nesmírně šikovný, uměl všechno opravit a zařídit,“ uvedl bezprostředně po smutečním aktu jeden z jeho nejbližších přátel z mise UNPROFOR Miroslav Netušil.
„Byl jsem překvapen, když jsem tenkrát přijel do bývalé Jugoslávie na misi, když mně kluci řekli, že mám na bráně návštěvu. A tam stál starší chlápek, kterého jsem předtím neznal. On si zjistil, že jsem z Turnova, tak mě přišel okouknout. Po zbytek života jsme byli blízcí přátelé. Začínám si uvědomovat, jak tady chybí, byli jsme spolu hodně provázaní, jezdili jsme na různé akce spojené s vojenskou historií, navštěvovali se doma a najednou si prostě člověk uvědomí, že už toho Zdeňka neuvidí fyzicky. Ve vzpomínkách zůstává navždy,“ dodal Netušil.

Snímky z posledního rozloučení v turnovské smuteční síni

Zdeněk Šťastný – tři snímky z akce Antimony v Rovensku pod Troskami

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.