LUXUSNÍ NÁDOBÍ A HVĚZDA DAVIDOVA

0

Říká se, že když něco postavíme nebo vytvoříme, třeba dům nebo nějaký umělecký objekt, velmi důležitou roli hraje i prostředí, do kterého je takové dílo zasazeno. Když je dům harmonicky zasazen do krajiny, bývá mnohem krásnější. Podobně – když kdysi naši předkové postavili na náměstí kostel a hned vedle něho se pak postaví supermarket, třebaže dřív tam stála barokní lékárna, podvědomě cítíme, že to jaksi není ono, že tu něco nehraje, cítíme jakousi disharmonii a nesoulad, jako kdyby slavný virtuos popadl harfu a zahrál na ni jen Skákal pes přes oves…

Takových nesourodých architektonických prvků je v našem městě celá řada a na jeden z nich, vlastně jen drobnost, bych rád nyní upozornil.

Nedávno byla otevřena pro veřejnost židovská synagoga jako památník zmizelé židovské komunity, jež bývala významnou součástí města Turnova. O tom, že jde o dílo velmi zdařilé, bylo toho napsáno už hodně, i na stránkách TvA. Já bych však chtěl upozornit na jeden drobný prvek, který pokládám za poněkud „humpolácký“ v jinak velmi citlivě zrekonstruovaném prostoru.

Do židovské synagogy se vchází branou, která je pozoruhodným kovotepeckým dílem, a na jejím vrcholu je umístěna nepřehlédnutelná židovská hvězda. A hned nad ní na vedlejším domě je velká světelná reklama „Luxusní nádobí a trezory“. Ve stísněném prostoru Krajířovy ulice jde o dva nesourodé prvky, které uhodí do očí každého, kdo jde kolem nebo kdo do synagogy vchází.

Proto bych se přimlouval, aby se správce synagogy pokusil domluvit s majitelem vedlejšího obchodu, zda by svou světelnou reklamu neumístil nad jeho vchod. To by stačilo. Nikoli ale na okraj domu, který sousedí se synagogou. Byla by to maličkost, ale velmi by prospěla „svéráznému“ koloritu Krajířovy ulice.

Autor:
Petr Kučera
p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.