KÉŽ, LAVIČKO, KÉŽ BYS PROMLUVILA…

0

„Kéž, lavičko, kéž bys promluvila, ty přec dávno patříš k nám,“ zpívalo se v jedné staré písni a je na tom hodně pravdy. Na lavičkách rozmístěných po městečku či vesnici se lidé scházeli na besedu, obvykle vpodvečer, aby chvíli spolu pobyli a, jak se říkalo, pobesedovali. Česká beseda – tanec, který dodnes otvírá mnohé bály, když je plesová sezona, má svůj původ tady. Tenhle zvyk, který v dobách nedávno minulých vzal zasvé, se znovu obnovuje a lavičky se rozmisťují po veřejných prostranstvích, pro potěchu všem, kteří si chtějí odpočinout, pro krátké zastavení nebo když lidé chtějí počkat, než přijede autobus.

Laviček v Turnově je teď spousta, porozhlédněme se, kde všude jsou a kde by případně ještě mohly být.  V Nádražní ulici je jich celá řada, ale využívány bývají sporadicky. V této ulici je velký provoz a je tam příliš rušno. To ale neplatí o sídlišti, kde jsou velmi oblíbené. Podobně i před Střelnicí, obzvláště tehdy, když lidé čekají na zahájení nějakého pořadu. Opravdu hodně vytížené jsou lavičky na parkovišti na rohu Palackého a Sobotecké ulice proti Baťovně. Obzvláště turisté a „kolaři“ se tu vždycky na chvíli zastaví a odpočinou si. V Sobotecké ulici za zastávkou autobusu jsou rozmístěny velmi vhodně, ale užívány bývají jen sporadicky. Lidé mají raději, když jsou umístěny v zákoutí. Třeba na prostranství před mikulášským kostelem, kde sedávají jak turisté, tak i místní, především mládež. Bohužel v noci bývají často vandaly devastovány, takže by bylo dobré, aby se tam občas v noci porozhlédla městská policie, je to jen pár kroků od jejího stanoviště.

Podobně velmi vyhledávaná je i lavička na začátku cyklostezky u Jizery, u které je rovnou umístěn i velký igelitový pytel na odpadky. Rozum zůstává stát nad tím, že někteří odpočívající jsou líní udělat dva kroky a odhodí obaly z jídel raději na zem. V městském parku je laviček spousta, ale zejí převážně prázdnotou, vyhledávají je hlavně obyvatelé domu seniorů, někdy maminky s kočárkem. Opravdu vhodně jsou rozmístěny lavičky na náměstí v zákoutí za Českou spořitelnou, jsou velmi oblíbené všemi a velmi vytížené.

 

Na některých místech by bylo dobré umístit lavičky další. Třeba na Lukách podél břehu velké Jizery, kde kdysi už bývaly a bylo by správné obnovit je. Vandalové je sice často bezohledně ničili, ale tyhle lavičky bývaly velmi vyhledávané. Vždyť byly rozmístěny na mimořádně krásném místě, čehož si byli vědomi především milenci. Podobně by bylo vhodné, kdyby se pár laviček rozmístilo za starým kinem na prostranství v ulici Na Trávnicích, kde jsou stromy a květinové koše. Často totiž tudy chodí turisté a cyklisté, kteří hledají v mapách, kudy se mají vydat, zastavují se tu.

 

Zkrátka a dobře, na každé lavičce se můžete na chvíli zastavit, počkat na někoho nebo se jen tak porozhlédnout, a nestojí vás to ani korunu. Objednat si nemusíte nic, jen můžete v klidu pozorovat cvrkot kolem sebe. Vždyť k čemu ten věčný spěch? Lavičky jaksi „zlidšťují“ chvat a provoz ve městě. Je proto dobré a chvályhodné, že se rozmisťují stále nové a další, pro potěchu všech, kteří nechtějí jen vysedávat v uzavření vlastní zahrádky někde vzadu za domem…

 

Petr Kučera

p.kuczera@centrum.cz

 

A kam byste v Turnově další lavičky umístili vy?

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.