Ne všechny muže zdobí v pokročilém věku „mužná pleš“. A právě takoví se dostávají v posledních letech v našem městě do značných problémů, pokud se rozhodnou, že se nechají ostříhat. Kde vlastně? Jedno malé pánské holičství najdeme na rohu Kinského ulice nad náměstím, druhé za mostem přes velkou Jizeru, kde ale pracuje pouze jedna holička, ostatní volná křesla marně čekají na pronájem. Odpověď na tento žalostný stav se hledá těžko a každá rada drahá. Přitom kadeřnickými salóny se to v centru města jenom hemží, až na to, že jejich služby jsou postupem času převážně a stále víc zaměřeny jen na ženy a pánové jsou v nich více méně jenom trpěni.
Pryč jsou ty doby, kdy v každém městě bylo holičství, jak se patří, kdy u každého křesla visel řemen, o nějž holič (což bylo kdysi atraktivní povolání právě pro muže) naostřil břitvu, protože zákazníci se většinou nechávali nejen ostříhat, ale nechávali se i oholit. Tato holičství měla svůj nezaměnitelný půvab, provoněný pitralonem, a mnozí televizní diváci filmů pro pamětníky si jen nostalgicky povzdechnou, protože četné scény ve starých filmech se v takových holičstvích často odehrávaly. Hrdinové filmu si obvykle při holení sdělovali něco „veledůležitého“, někdy dokonce i konspirovali.
Dneska je třeba se do kadeřnických provozoven objednat dlouho předem, ale komu by se chtělo? A to nemyslíme na to, že ostříhání probíhá převážně až moc rychle – frk, frk za pět minut všechno hotovo a další…
Mnohé kadeřnice jsou velmi zručné a ve svém řemesle se vyznají opravdu navýsost dobře, ale kámen úrazu je v tom, že viděno ekonomickým hlediskem – stříhání „mužského plemene“ je pro ně naprosto neatraktivní a nedají se na něm vydělat peníze, což právě v dnešní době je významný faktor, který rozhodně nelze podceňovat.
Kolikrát mě napadlo, zda by zkušené kadeřnice, které se věnují „mužskému osazenstvu“, nemohly na živnostenském úřadě žádat o nějaké speciální zvýhodnění nebo daňové úlevy, protože se i při nejlepší snaze nemohou domoci atraktivnějších výdělků jako jejich kolegyně, specializující se na dámské účesy.
Byl bych rád, kdyby se k dané problematice vyjádřily kadeřnice z našeho města, jak to vidí z pohledu své profese ony, případně i zákazníci, kteří ve městě pravidelně vyhledávají „holiče či kadeřníka“. Vždyť přece naše doba žádá od mužů i upravený zevnějšek!
Petr Kučera
Související články (celkem 50)
- ČAS JSOU PENÍZE. ALE PLATÍ TO I V TURNOVĚ?
- MILOŠ VOTRUBEC Z KRAJÍŘOVY ULICE – LYRICKÝ MALÍŘ TURNOVSKÉHO POJIZEŘÍ
- K+M+B+2011: NA TŘI KRÁLE O KROK DÁLE NEBOLI TŘÍKRÁLOVÉ ZASTAVENÍ
- NA DVEŘE KLEPE SILVESTR ANEB KOKTEJL PRO OSAMĚLÁ SRDCE
- WILLIAM BEARDMORE Z DALIMĚŘIC – ZAPOMENUTÝ DĚLNÍK NAŠÍ STÁTNOSTI
- VAŠE STAROSTI NA MOJI HLAVU – CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE STAROSTA
- JE TO PRAVDA ODVĚKÁ, ŠATY DĚLAJ ČLOVĚKA – ANEB KDE ŠIJEŠ, MŮJ DRAHÝ?
- POZDNÍ LÉTO, BABÍ LÉTO, INDIÁNSKÉ LÉTO
- PROSÍM JEDNOHO TURKA S INDIÁNKEM ANEB KŘÍŽEM KRÁŽEM TURNOVSKÝMI KAVÁRNAMI A CUKRÁRNAMI
- KÉŽ, LAVIČKO, KÉŽ BYS PROMLUVILA…
- VÝROČÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY, ZAJÍMÁ TO JEŠTĚ NĚKOHO? DOUFEJME, ŽE ANO!
- KADEŘNICKÉ SLUŽBY JENOM PRO ŽENY?
- APRÍLOVÉ MARGINÁLIE
- TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK: MEZI POLITIKOU A MÝTEM
- VALENTÝN – ZAMILOVANÍ OPEŘENCI A ČESKÁ PRINCEZNA. CO ŘÍKAJÍ LEGENDY?
- TŘESKUTÉ MRAZY A UŠI STALINOVY
- MIKULÁŠ PŘICHÁZÍ. CO VŠECHNO O NĚM VÍME?
- GLOSA: MOJE MALÁ OSLAVA LISTOPADU
- ACH, TY TITULY