ZKOUŠKA SIRÉN?… ANO, ZAPLAŤPÁNBŮH. JENOM ZKOUŠKA

0

Každou první středu v měsíci se v pravé poledne rozezvučí v našem městě sirény a kvílejí bezustání minutu či dvě. Potom se ozve hlášení: zkouška sirén, zkouška sirén. Takhle je tomu všude v Čechách, i v Praze. To je naprostá světová rarita. Každý trochu soudný veřejný činitel všude ve světě by dle mého soudu postupoval přesně opačně. Nejprve by se ozvalo hlášení: pozor, pozor, následuje zkouška sirén! A pak teprve by se zkoušelo, zda sirény dobře fungují pro případ, kdyby nedej bože byla naše republika napadena nepřítelem.

Odpovědní činitelé navíc předpokládají, že naše země nikdy první středu v měsíci v pravé poledne napadena být nemůže. Žasnu a závidím jim jejich optimismus, pomyslíme-li, jak moc je dnešní svět rozhádaný. Člověk přece jenom musí být pořádně otrlý, aby ho to náhlé kvílení nevyvedlo z míry a nevšímal si ho bez předchozího varovného upozornění, obzvláště je-li zabrán do práce. Protože bydlím přímo pod kostelem, naříkání sirén je ještě okořeněno tradičním vyzváněním zvonů od Svatého Mikuláše, oznamujících poledne. Připadám si v té chvíli ve své pracovně, jako kdybych se právě nechtěně účastnil nějakého drsného vystoupení hardrockové kapely.   Navíc stále jsou mezi námi i občané, kteří leccos pamatují z konce druhé světové války. Přitom kdo dnes z mladých vůbec ví, jakými zvuky se ohlašuje nálet letecký nebo chemický?

Jeden můj starší známý byl na léčení v Lázních Bělohrad. Po procedurách si dal na pokoji „dvacet“, a jak podřimoval, ozvaly se náhle sirény. On se vztyčil a rozběhl se rozespalý po chodbě, protože se v polospánku  vylekal a podvědomě mířil do sklepa. Měl tu smůlu, že prožil konec války v Brémách a tak zažil peklo, které se tam rozpoutalo při soustavném bombardování tohoto města. Všichni lázeňští hosté se mohli popukat smíchy, řehtali se, až se plácali do kolen.
Trochu zvláštní, že?

Autor: PETR KUČERA
p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.