Tři králové je lidovým označením pro mudrce – mágy (neboli hvězdopravce), kteří podle novozákonních evangelií navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě a přinesli mu zlato, kadidlo a myrhu. Bible však vůbec neříká, kolik jich bylo i jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim byla přisouzena až na základě středověké legendy. V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na Západě i na Východě slaví 6. ledna.
Počet králů (tři) se vyvozuje z počtu darů, které Ježíši přinášejí. Tyto tři dary mají také představovat veškerou hmotu, neboť zastupují veškerá v té době známá skupenství; zlato zastupuje jako dokonalý kov všechno, co je skupenství pevného, kadidlo vše, co je skupenství plynného a kapaliny zastupuje myrha. Jednotliví králové pak podle různých výkladů představují všechna období lidského života; na scénách klanění Tří králů je jeden z nich zobrazován jako mladík, druhý muž a poslední jako stařec.
6. ledna se píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K+M+B+ nebo latinský ekvivalent C+M+B+ (Casparus-Kašpar). Tyto iniciály Tří králů původně znamenají Christus mansionem benedicat – ať Kristus požehná tomuto příbytku po celý rok, proto se za třetí křížek píše letopočet. Tři křížky symbolizují Nejsvětější trojici, tj. Otce, Syna i Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.
Tři králové jsou uctíváni jako patroni poutníků a hříšníků. Ostatky Tří králů jsou uloženy v chrámovém pokladu katedrály sv. Petra v Kolíně nad Rýnem, staly se místem úcty mnoha poutníků.
Biblická tradice Tří králů zanechala nesmazatelné stopy především v gotickém umění, tato díla známe z mnoha reprodukcí, které se používají na vánočních gratulacích. Připomeňme si Oltářní cyklus Mistra Vyšebrodského, nebo olej na plátně Klanění Tří králů od Albrechta Dürera, který je k vidění v galerii Uffizi ve Florencii.
Komedie Williama Shakespeara Večer tříkrálový je nesmrtelná. V této komedii lásky, převleků, zvláštní hudebnosti a přeludovosti jsme svědky neustálých proměn, symbolizujících pomíjivost času. Hra končí třemi svatbami.
Z Pasek u Vysokého nad Jizerou pochází Komedie o hvězdě, která, zkomponovaná podle starých místních rukopisů, zvláště Metelkova, se dodnes hraje (v úpravě Jana Kopeckého) na mnoha ochotnických i profesionálních jevištích, zvláště o vánočních svátcích:
„My, bratři, hudbu štemujme, budeme hráti. Kdepak jsou ty malé děti, ať jdou zpívati! Franto, pískej klárinety, Ondřeji, vem valdhorny, Tadeáši polní trouby a Nácku bubny. Nynčko půjdem na koledu k pánům sousedům, Ježíšek ráčí požehnat váš příbytek, dům. Ježíšek nám povídal, kdo by nám koledu dal, že se s ním o to rozdělí, třebas málo dal.“
Pod názvem Tři králové bojovala na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava za II. světové války odbojová skupina tří důstojníků naší armády – Mašín, Balabán a Morávek, kteří dodnes symbolizují v dějinách naší země nezměrnou odvahu a statečnost a pro mnoho dnešních mladých lidí se stali příkladem hodným následování.
V posledních letech je v naší zemi také velmi populární Tříkrálová sbírka, pomocí níž se vybírá pro všechny ty, kteří se ocitli z těch či oněch důvodů v nouzi.
Takže:
„My tři králové jdeme k vám,/ štěstí zdraví přejem vám./ Štěstí, zdraví, dlouhá léta,/ my jsme k vám přišli z daleka./ Z daleka je cesta naše, /do Betléma mysl naše. /Co ty, černej, stojíš vzadu,/ vystrkuješ na nás bradu?/ A já černej vystupuju/ a Nový rok vám vinšuju. /A my taky vystupujem/ a Nový rok vám vinšujem.“
Petr B. Kučera
Související články (celkem 50)
- ČAS JSOU PENÍZE. ALE PLATÍ TO I V TURNOVĚ?
- MILOŠ VOTRUBEC Z KRAJÍŘOVY ULICE – LYRICKÝ MALÍŘ TURNOVSKÉHO POJIZEŘÍ
- K+M+B+2011: NA TŘI KRÁLE O KROK DÁLE NEBOLI TŘÍKRÁLOVÉ ZASTAVENÍ
- NA DVEŘE KLEPE SILVESTR ANEB KOKTEJL PRO OSAMĚLÁ SRDCE
- WILLIAM BEARDMORE Z DALIMĚŘIC – ZAPOMENUTÝ DĚLNÍK NAŠÍ STÁTNOSTI
- VAŠE STAROSTI NA MOJI HLAVU – CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE STAROSTA
- JE TO PRAVDA ODVĚKÁ, ŠATY DĚLAJ ČLOVĚKA – ANEB KDE ŠIJEŠ, MŮJ DRAHÝ?
- POZDNÍ LÉTO, BABÍ LÉTO, INDIÁNSKÉ LÉTO
- PROSÍM JEDNOHO TURKA S INDIÁNKEM ANEB KŘÍŽEM KRÁŽEM TURNOVSKÝMI KAVÁRNAMI A CUKRÁRNAMI
- KÉŽ, LAVIČKO, KÉŽ BYS PROMLUVILA…
- VÝROČÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY, ZAJÍMÁ TO JEŠTĚ NĚKOHO? DOUFEJME, ŽE ANO!
- KADEŘNICKÉ SLUŽBY JENOM PRO ŽENY?
- APRÍLOVÉ MARGINÁLIE
- TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK: MEZI POLITIKOU A MÝTEM
- VALENTÝN – ZAMILOVANÍ OPEŘENCI A ČESKÁ PRINCEZNA. CO ŘÍKAJÍ LEGENDY?
- TŘESKUTÉ MRAZY A UŠI STALINOVY
- MIKULÁŠ PŘICHÁZÍ. CO VŠECHNO O NĚM VÍME?
- GLOSA: MOJE MALÁ OSLAVA LISTOPADU
- ACH, TY TITULY