MATURITY, TABLA VE VÝLOHÁCH A STUDENTSKÁ RECESE

0

Aktualizace: fotografie maturitních tabelMinulý týden skončily maturity na turnovských středních školách. Je starou osvědčenou tradicí, že každý maturitní ročník vyvěsí své „tablo“ ve výkladní skříni v Hluboké ulici. Maturanti si obvykle na něm dají záležet, aby bylo co nejvtipnější, tak trochu trumfují jeden druhého, aby se alespoň na pár dnů vryli do paměti kolemjdoucích. Jaká ta letošní jsou? Zkusme se mezi nimi projít, to abychom se nad nimi zasmáli, zamysleli a hlavně popřáli maturantům šťastný start do nového života…

Zatímco absolventi Integrované školy si hrají jak malé děti na písečku, obklopeni bábovkami a lopatičkami, studenti gymnázia se potápějí v útrobách plaveckého školního bazénu, který kdysi pro ně vystavěl legendární učitel Kopal. „Špéra“ do svého tabla zakomponovala výtvarný prvek, takže z fotografií se na nás dívají vyděšené  tváře módního „op artu“. Hotelová škola své tablo pojala velmi lyricky, studenti se opírají o větve vzrostlých stromů, což je uklidňující a vzbuzuje to naši důvěru.

Pravý opak ale platí o tablu „zdrávky“. Každá z budoucích sestřiček našich nemocnic třímá pod výhružným nápisem „Vaše životy jsou v našich rukou“ buď hůl nebo pistoli. Myslím si, že každý kolemjdoucí občan  chatrného zdraví tiše podklesne v kolenou, pomyslí-li na události kolem heparinového vraha a na všechno to, co se kolem našeho zdravotnictví děje. Berme to však jen jako studentskou recesi s nadějí, že naše sestřičky své budoucí poslání budou chápat přece jenom jinak, než jak nám výhružně sdělují na svém tablu.

n200806102135_zap_267_08_studenti

n200806102136_zap_268_08_studenti

n200806102136_zap_269_08_studenti

Ale víte, co mi připadá nejvíc zarážející? Za celých čtrnáct dní, co chodím Hloubkou, a že tudy chodím každý den, jsem neviděl jediného Turnováka, který by se u těch „tabel“ zastavil a prohlížel si je. Nikdo se nad nimi nerozesměje, nikdo nepohorší, nikdo nerozčílí. Co nám mládež chce sdělit? – každému je to fuk. Přitom je to jedna z nejhezčích tradic spojená s jarními dny v našem městě. Nevypovídá tohle o něčem? O něčem víc? O naší lhostejnosti a přezíravosti?

Autor:
Petr Kučera
p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.