JAN PALACH DNES

0

Každý den chodí studenti turnovského gymnázia ulicí Jana Palacha. Ráno do školy, odpoledne ze školy.  A tak asi jen málokteří z nich by byli v rozpacích, kdyby se jich dejme tomu nějaký reportér zeptal, kdo to Jan Palach byl, když právě nyní vzpomínáme čtyřicáté výročí jeho tragické smrti. A těm studentům i studentkám, kteří v nových dějinách naší země přece jenom tápou, bych doporučil knihu Jan Palach 69, která právě vyšla a kde se vyčerpávajícím způsobem dozvědí všechno, jak to tenkrát bylo.

Chtěl bych na tomto místě ale připomenout jednu závažnou věc: Jan Palach nebyl jediný, kdo se v těch tragických lednových dnech roku 1969 upálil. V únoru ho následoval Jan Zajíc ze Šumperka a v dubnu z těchž důvodů Evžen Plocek z Jihlavy. V polském Krakově je následoval student Ryszard Siwiec a v Budapešti student Sándor Bauer. Tahle planoucí štafeta z hořících těl se stala děsuplným umíráčkem za tehdejším celosvětovým protestním studentským hnutím, které v roce 1968 zachvátilo všechny univerzity v Evropě, na Západě i tehdejším Východě, v USA i v Mexiku.

Teprve až dnes, po čtyřiceti letech, kdy křiklavé rozpory našeho světa dosáhly až za samu mez zvladatelnosti a snesitelnosti, se mocní tohoto světa poprvé vážněji ohlížejí za těmi lety celosvětové studentské revolty a začínají se ve vší vážnosti zabývat tím, o co někdejším protestujícím studentům vlastně tenkrát šlo. A v tom je odkaz Jana Palacha aktuální více než kdykoli předtím. Právě dnes.

Petr Kučera
p.kuczera@centrum.cz

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.