NA DVEŘE KLEPE SILVESTR ANEB KOKTEJL PRO OSAMĚLÁ SRDCE

0

1. Svatý Silvestr (také Sylvestr), rádce císaře Konstantina Velikého – papežem byl od 31. ledna 314 do 31. prosince 335. Za jeho pontifikátu došlo k definitivní proměně pohanského Říma na křesťanský. Přijal křest jako mladík a v době pronásledování křesťanů za císaře Diocletiana se ukrýval v lesích na Monte Soracte nedaleko Říma. Odtud podle legendy pochází i jméno, které si zvolil. Silvestr pochází z latinského slova silva, znamenajícího les, a označuje i obyvatele lesa.

Podle legendy měl římského císaře Konstantina Velikého vyléčit z lepry a pokřtít. Od něj pak darem získal tzv. Patrimonium Petri, pozemek, na kterém později vznikl Vatikán. Podle další tradice právě tento papež zavedl slavení neděle jako dies dominica, Den páně. Silvestr je jedním z prvních uctívaných světců a jeho kult se rozšířil do celé Evropy. Stal se patronem domácího zvířectva a dobré úrody. Památka svatého Silvestra se uctívá právě 31. prosince. Den tohoto svátku má ale i symbolický význam. Tak jako 31. prosince končí jeden rok a s nadějí očekáváme příchod nového, tak i pontifikát Silvestra I. označuje konec éry pronásledování křesťanů a začíná zlatý věk církve.

2. Silvestr II. známý také jako Gerbert z Remeše (kolem 950 Auvergne – 12. května 1003, Řím) se stal prvním Francouzem na papežském stolci. Přátelil se s císařem Otou III., s nímž osnoval plány na „renovatio imperii Romanorum“, obnovení římské říše, jež měla být řízena dvojí mocí, světskou – císařem, a duchovní-papežem. Byl významným a všestranně vzdělaným učencem, a to především v přírodních vědách a filozofii. Do Evropy přinesl arabské znalosti matematiky a astronomie. Gerbert z Remeše je považován za jednoho z největších učenců své doby. Byl především významným matematikem a připisuje se mu zavedení arabských číslic v Evropě. Zabýval se také tzv. horologií, měřením času a vytvářením hodin. Gerbertova pověst znalce magických umění byla zdrojem legend, které ho vykreslovaly jako čaroděje ve spolku s Ďáblem.

 

3. Silvestrovské patenty byly legální základy rakouského neoabsolutismu. Jednalo se o soubory dvou patentů a jednoho kabinetního listu z 31. prosince 1851, jímž František Josef I. odvolával oktrojovanou ústavu a zavedl ústavu novou. Silvestrovské patenty stvrzovaly občanskou rovnost před zákonem, zrušení poddanství, ochranu náboženství a stanovovaly politickosprávní strukturu monarchie. Jimi byl položen základ absolutistické vlády.

 

4. Silvestr Maria Braito ThDr. (14. června 1898 Ruščuk, Bulharsko – 25. září 1962, Praha) byl katolický kněz, dominikán, teolog, básník, literární kritik, publicista a překladatel. V roce 1950 byl zatčen a v rámci monstrprocesu s představiteli řádů odsouzen k 15 letům žaláře. Těžce nemocen byl v roce 1960 propuštěn a o dva roky později zemřel.

 

5. Sylvester Stallone, herec – Rocky Balboa je zřejmě jeho nejslavnější filmovou postavou. V šesti filmech o Rockym můžeme sledovat příběh skvělého boxera, který je ztělesněním síly a odhodlání a jenž jde přes všechny překážky nezadržitelně ke svému cíli.  John Rambo je již klasická filmová legenda. Tento veterán z Vietnamské války se stal nezapomenutelným symbolem úžasné odvahy a vzorem pro mnoho lidí.

 

Silvestrovský koktejl zvaný „Srdce je osamělý lovec“ namíchal pro chvíle dlouhých zimních večerů Petr B. Kučera.  Lze si ho vychutnat i v turnovské městské knihovně, kde můžete jeho chuť prodloužit o další ingredience (p.kuczera@centrum.cz ).

Související články (celkem 50)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.